Rok 2012 zapowiada się dość zróżnicowanie jeśli chodzi o rynek pracy - podaje wiodący portal kariery Monster Worldwide. W nowym roku pojawią się szansę zatrudnienia dla wykształconych kandydatów. Niestety, nie poprawi się sytuacja seniorów.
Pomimo narastającej niepewności w światowej gospodarce, blisko dwie trzecie Polaków nie obawia się o swoje miejsca pracy - wynika z najnowszych danych Work Service SA. Jednocześnie coraz trudniejsza sytuacja na rynku pracy przekłada się na brak oczekiwań wzrostu płac i wzbudza niepokoje nawet 25% pracowników związane z zachowaniem obecnego zatrudnienia. Polacy spodziewają się nadejścia kryzysu najwcześniej w przyszłym roku.
Polska emigracja po wejściu do Unii Europejskiej przetransferowała do Polski więcej pieniędzy niż nasza gospodarka otrzymała z funduszy europejskich. W dużej mierze dzięki Polakom pracującym zagranicą tak łagodnie przeszliśmy kryzys, jednocześnie notując wzrost gospodarczy.
Co druga osoba jest przeciwna szerszemu otwarciu polskiego rynku pracy dla obywateli Europy Wschodniej - wynika z ankiety ING. Ułatwienia w dostępie do pracy w Polsce dla emigrantów ze wschodu popiera co trzeci klient, który wziął udział w sondażu.
Praca w hierarchii wartości Polaków traci nieco na znaczeniu, to podejście do niej pozostaje dość stabilne - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Większość Polaków podziela pogląd, że uczciwą pracą człowiek nie jest w stanie dorobić się w życiu.
Coraz częściej media donoszą o pogłębiającej się luce pokoleniowej. Społeczeństwa się starzeją - rodzi się coraz mniej dzieci a jednocześnie długość życia znacznie się wydłuża. Z tym problemem mierzą się już dziś nie tylko rządy państw, systemy emerytalne czy opieka zdrowotna, ale również właściciele firm.
Liczba bezrobotnych w końcu kwietnia 2011 wyniosła 2 mln 44,4 tys. osób i w porównaniu do końca marca 2011 spadła o 89,5 tys. osób - informuje resort pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 12,6 procent i w porównaniu do marca spadła o 0,5 punktu procentowego.
Jakkolwiek zmienia się nastawienie do pracy i postuluje się dłuższą aktywność zawodową zarówno ze względu na potrzeby ekonomiczne, jak i korzyści dla samych pracowników, młodsze osoby wydają się być niezadowolone z funkcjonowania osób starszych na rynku pracy.
Rośnie liczba skarg kierowanych do organów Państwowej Inspekcji Pracy. W roku ubiegłym wpłynęło ich blisko 42,7 tys., o 22 proc. więcej niż w 2009 r. Więcej też zostało poruszonych w nich problemów – o 17 proc. Prawie dwie trzecie rozpatrywanych skarg było zasadne.
Stopa bezrobocia wyniosła w marcu 2011 r. 13,1 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,1 punktu procentowego - informuje ministerstwo pracy i polityki społecznej. Liczba bezrobotnych w końcu marca 2011 roku wyniosła 2 mln 135,3 tys. osób i w porównaniu do końca lutego 2011 roku była niższa o 14,9 tys. osób.
Aż 19 proc. osób w wieku produkcyjnym z Polski Zachodniej rozważa pracę w Niemczech – wynika z badania Advisory Group TEST HR. Gdyby potraktować te dane jako rzeczywiste intencje, to z zachodnich województw wyjechałoby 1,3 mln osób. Według badania największy odpływ po 1 maja może nastąpić w branży budowlanej, transportowej i motoryzacyjnej.
Rośnie liczba skarg kierowanych do organów Państwowej Inspekcji Pracy. W roku ubiegłym wpłynęło ich blisko 42,7 tys., o 22 proc. więcej niż w 2009 r. Więcej też zostało poruszonych w nich problemów – o 17 proc. Prawie dwie trzecie rozpatrywanych skarg było zasadne.
Z początkiem marca w największych internetowych serwisach rekrutacyjnych opublikowano ponad 16 tys. propozycji pracy w handlu. Oferty pracy czekają zarówno na osoby bez przygotowania zawodowego, jak i na te, które mają już duże doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klientów.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2011 roku 13,2 proc. i w porównaniu do stycznia 2011 roku wzrosła o 0,2 punktu procentowego - podał w komunikacie resort pracy. Tym samym wskaźnik ten osiągnął poziom z końca lutego 2010 roku.
Według wstępnych danych Ministerstwa Pracy, w styczniu 2011 roku stopa bezrobocia wyniosła 13,1 procent i w porównaniu do grudnia 2010 roku wzrosła o 0,8 punktu procentowego. Wzrost stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy wzrost - o 1,3 punktu - miał miejsce w województwie lubuskim i warmińsko-mazurskim. Najmniej wzrosła stopa bezrobocia (o 0,7 punktu) w województwach małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i wielkopolskim.