Jaki będzie rynek pracy w 2015 roku? Jakie zmiany może spowodować nowelizacja kodeksu pracy? Czy najbliższa perspektywa to rynek pracownika czy pracodawcy? Co o rynku pracy w nowym roku mogą powiedzieć specjaliści rynku pracy? Obserwacjami i wnioskami dzielą się eksperci z serwisu pracy Praca.pl.
Rośnie aktywność zawodowa osób po pięćdziesiątym roku życia - potwierdzają ten trend statystyki dotyczące aktywizacji zawodowej tej grupy wiekowej. Właśnie dobiega końca kampania informacyjno-promocyjna w ramach projektu "Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+". To jedna z inicjatyw rządu, które zmierzających do tworzenia warunków dla poprawy sytuacji seniorów na rynku pracy. Akcja jest elementem szeroko zakrojonego zestawu działań opisanego w Programie „Solidarność pokoleń”.
Statystycznie kobiety pracują i zarabiają mniej niż mężczyźni. W przypadku osób w wieku 50+ różnice te są coraz większe. Wśród Polek w wieku 55-64 lata pracuje niespełna co trzecia. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Gdzie należy szukać rozwiązań i możliwości?
Przywrócenie godności pracy w kontekście pełnej egzystencji i rozwoju osobowego człowieka oraz zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego rynku pracy z perspektywy zaspokojenia pozafinansowych potrzeb ludzkich, takich jak potrzeby: intelektualne, duchowe, psychiczne i społeczne - to ząłożenia konferencji Labor Omnia Vincit, która odbyła się w Krakowie.
Obywatele Unii Europejskiej muszą przygotować się na podniesienie swoich kwalifikacji cyfrowych. Wymusza to na nich rozwój Internetu, który powoli przenika wszystkie dziedziny życia stwarzając nowe zawody i modyfikując stare. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2020 r. aż 90 proc. miejsc pracy będzie wymagało e-umiejętności.
Badanie przeprowadzone na potrzeby akcji „Wydatki kontrolowane” wskazało, że większość osób trudnej sytuacji finansowej zamierza podjąć dodatkową pracę lub uzupełnić wykształcenie. Jednak spora grupa Polaków, którzy już potrzebują pomocy, wykazuje bierne i roszczeniowe postawy wobec trudności. Za swoje niepowodzenia osoby te obwiniają głównie państwo i warunki ekonomiczne kraju.
W Krakowie odbyła się kolejna konferencja regionalna „Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+ - Solidarność Pokoleń”.
W Polsce, wśród osób w wieku od 55 do 64 lat, w kursach i szkoleniach mogących podwyższyć ich kompetencje zawodowe, bierze udział mniej niż 1% osób. W Europie niemal pięć razy więcej. Tymczasem idea lifelong learning, czyli uczenia się przez całe życie może stać się remedium na problemy 50-latków obawiających się utraty pracy.
51 procent Polaków uważa, że w okresie panowania trudnej sytuacji na rynku pracy to osoby młode powinny mieć pierwszeństwo w dostępie do zatrudnienia przed osobami starszymi - m.in. wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w ramach projektu Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia, realizowanego na zlecenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.
Powodzenie zmian emerytalnych będzie zależało przede wszystkim od dodatkowych zmian na rynku pracy. Samo podniesienie wieku emerytalnego, bez poprawy poziomu zatrudnienia osób w wieku 55+ nie da zamierzonego rezultatu. Wydłużenie czasu pracy, będzie też wymagało poprawy profilaktyki zdrowotnej dostępnej dla pracowników.
Rok 2012 zapowiada się dość zróżnicowanie jeśli chodzi o rynek pracy - podaje wiodący portal kariery Monster Worldwide. W nowym roku pojawią się szansę zatrudnienia dla wykształconych kandydatów. Niestety, nie poprawi się sytuacja seniorów.
Pomimo narastającej niepewności w światowej gospodarce, blisko dwie trzecie Polaków nie obawia się o swoje miejsca pracy - wynika z najnowszych danych Work Service SA. Jednocześnie coraz trudniejsza sytuacja na rynku pracy przekłada się na brak oczekiwań wzrostu płac i wzbudza niepokoje nawet 25% pracowników związane z zachowaniem obecnego zatrudnienia. Polacy spodziewają się nadejścia kryzysu najwcześniej w przyszłym roku.
Polska emigracja po wejściu do Unii Europejskiej przetransferowała do Polski więcej pieniędzy niż nasza gospodarka otrzymała z funduszy europejskich. W dużej mierze dzięki Polakom pracującym zagranicą tak łagodnie przeszliśmy kryzys, jednocześnie notując wzrost gospodarczy.
Co druga osoba jest przeciwna szerszemu otwarciu polskiego rynku pracy dla obywateli Europy Wschodniej - wynika z ankiety ING. Ułatwienia w dostępie do pracy w Polsce dla emigrantów ze wschodu popiera co trzeci klient, który wziął udział w sondażu.
Praca w hierarchii wartości Polaków traci nieco na znaczeniu, to podejście do niej pozostaje dość stabilne - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Większość Polaków podziela pogląd, że uczciwą pracą człowiek nie jest w stanie dorobić się w życiu.