Prawie połowa polskich pracowników z niechęcią podchodzi do zjawiska napływu imigrantów – wynika z badań Work Service S.A. Głównym źródłem obaw jest niepokój o zatrudnienie. 38 procent Polaków obawia się obcokrajowców przede wszystkim ze względu na możliwość większej konkurencji na rynku pracy. Pracodawcy natomiast są otwarci na cudzoziemców.
Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia. To codzienne, poranne rytuały, sposób komunikowania się z innymi, czy choćby metoda układania dokumentów na firmowym biurku. Większość z nich ułatwia nam życie. Niektóre jednak z czasem zaczynają je ograniczać. Przyzwyczajenia powodują bowiem, że nadarzające się możliwości zmiany, nawet te mogące zmienić życie zawodowe na lepsze, przestają nas interesować. Jak zatem walczyć z ograniczającymi nas przyzwyczajeniami?
W trzecim kwartale 2015 r. najwięcej ofert można było znaleźć w sprzedaży, wzrosty zanotowały m.in. branża produkcyjna, instalacyjna i logistyczna. Polacy też coraz chętniej szukają pracy za granicą.
Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 9,9 procent – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. Rekordowa była również liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców.
W Polsce żyje 13,6 mln osób biernych zawodowo w wieku 15 lat i więcej. Aż 44 procent tej grupy (5,9 mln) jest w wieku produkcyjnym i potencjalnie mogłoby zasilić rynek pracy. Co czwarta z nich jest bierna zawodowo z powodu choroby lub niepełnosprawności. Utrzymanie jak najdłuższej aktywności zawodowej osób w podeszłym wieku oraz umożliwienie powrotu na rynek pracy osobom chorym to temat, któremu został poświęcony raport pt. „Konstruktywni. Zdrowi – Aktywni – Konstruktywni”.
Osoby po 50. roku życia stanowią ponad 20 procent ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy i liczba ta systematycznie wzrasta – wynika z raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wdrożyło program, który ma obniżyć ponoszone przez pracodawców koszty zatrudniania pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego.
Stopa bezrobocia w lipcu spadła do 10,1 procent - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. W porównaniu do czerwca stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc. Jeszcze rok temu wynosiła 11,8 proc. Pracodawcy w lipcu zgłosili do urzędów pracy ponad 117 tys. ofert zatrudnienia. Tak dobrego wyniku w lipcu nie było od 2001 r., czyli odkąd Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi takie statystyki.
W końcu czerwca 2015 r. pracy w Polsce nie miało 1 mln 622,3 tys. osób, w tym 841,9 tys. kobiet – podał Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż miesiąc wcześniej i rok temu, w czerwcu 2014 roku. Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 2015 roku 10,3 procent, wobec 10,8 proc. w maju 2015 r. i 12 procent w czerwcu 2014 r. Tak niskiego bezrobocia nie notowano już od wielu lat.
Mimo licznych programów i akcji na rzecz aktywizacji zawodowej osób dojrzełych, nadal nie jest im łatwo na polskim rynku pracy. Mimo doświadczenia zawodowego często są dyskryminowane z uwagi na wiek. Uważa się między innymi, że są mniej produktywne - to tylko jeden ze stereotypów, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają im znajdowanie zatrudnienia.
Jaka jest sytuacja osób 50+ na polskim rynku pracy i co zrobić, aby ją poprawić? Na te pytania odpowiada Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego przedstawiciele zaprezentowali wyniki swojego raportu.
Jaki będzie rynek pracy w 2015 roku? Jakie zmiany może spowodować nowelizacja kodeksu pracy? Czy najbliższa perspektywa to rynek pracownika czy pracodawcy? Co o rynku pracy w nowym roku mogą powiedzieć specjaliści rynku pracy? Obserwacjami i wnioskami dzielą się eksperci z serwisu pracy Praca.pl.
Rośnie aktywność zawodowa osób po pięćdziesiątym roku życia - potwierdzają ten trend statystyki dotyczące aktywizacji zawodowej tej grupy wiekowej. Właśnie dobiega końca kampania informacyjno-promocyjna w ramach projektu "Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+". To jedna z inicjatyw rządu, które zmierzających do tworzenia warunków dla poprawy sytuacji seniorów na rynku pracy. Akcja jest elementem szeroko zakrojonego zestawu działań opisanego w Programie „Solidarność pokoleń”.
Statystycznie kobiety pracują i zarabiają mniej niż mężczyźni. W przypadku osób w wieku 50+ różnice te są coraz większe. Wśród Polek w wieku 55-64 lata pracuje niespełna co trzecia. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Gdzie należy szukać rozwiązań i możliwości?
Przywrócenie godności pracy w kontekście pełnej egzystencji i rozwoju osobowego człowieka oraz zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego rynku pracy z perspektywy zaspokojenia pozafinansowych potrzeb ludzkich, takich jak potrzeby: intelektualne, duchowe, psychiczne i społeczne - to ząłożenia konferencji Labor Omnia Vincit, która odbyła się w Krakowie.
Obywatele Unii Europejskiej muszą przygotować się na podniesienie swoich kwalifikacji cyfrowych. Wymusza to na nich rozwój Internetu, który powoli przenika wszystkie dziedziny życia stwarzając nowe zawody i modyfikując stare. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2020 r. aż 90 proc. miejsc pracy będzie wymagało e-umiejętności.