Sektor produkcji przemysłowej to ważny element rynku, który ma wpływ również na inne jego obszary. Tym bardziej cieszy fakt, że od kilkunastu ostatnich kwartałów krajowa produkcja utrzymuje się na optymistycznym poziomie, a pracodawcy z tej branży wykazują rosnące zapotrzebowanie na pracowników. Nowych etatów przybywa, co daje możliwość zatrudnienia pracownikom w całej Polsce. Pośród stanowisk znajdują się również te, przy których nie wymagane jest doświadczenie, jak pracownik produkcji czy operator maszyn, a liczy się głównie chęć do pracy.
Przybywa branż, w których popyt na pracowników przewyższa podaż. Z brakami kadrowymi spotykają się zarówno pracodawcy szukający pracowników ze specjalistyczną wiedzą, jak i do prac prostych. W tym gronie jest IT, energetyka, inżynieria, budownictwo, produkcja, sprzedaż.
Czujesz, że utknąłeś w miejscu, które nie daje ci już satysfakcji? Pomyśl, że tylko etap przejściowy do czegoś nowego i skorzystaj z kilku podpowiedzi, jak poprawić sobie nastrój w biurze.
W marcu 2016 roku bezrobocie spadło o 0,3 pkt. proc. i wyniosło 10 proc. Tak dobrego wyniku w tym miesiącu nie było od 25 lat. Z danych resortu pracy wynika, że na koniec marca 2016 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 602,2 tys. osób. To o 50,4 tys. osób mniej niż miesiąc wcześniej, w końcu lutego 2016 roku.
Historycznie utrwalony podział na Polskę A i B wciąż jest widoczny na rynku pracy, ale pojawiają się symptomy, które wskazują, że powoli traci on na znaczeniu – wynika z „Regionalnego Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez agencję pracy tymczasowej Work Service. Zmianę widać wyraźnie w nastrojach pracowników. Na wschodzie tylko 1 na 10 osób boi się, że straci zatrudnienie, podczas gdy ogólnopolski odsetek obawiających się utraty pracy wynosi 18,6%. Na podział na Polskę A i B wskazują jednak deklaracje pracodawców. Rekrutacji najwięcej będzie na południu i zachodzie – w województwie małopolskim i śląskim co trzecia firma planuje zatrudniać, w dolnośląskim i opolskim co czwarta. Na wschodzie tylko co siódma.
Przetrwałeś pierwszy dzień w nowej firmie? Brawo! A teraz skup się na tym, jak stać się cenionym członkiem zespołu. Unikaj błędów nowicjusza, a pójdzie ci jak z płatka.
Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 r. co trzeci Polak będzie miał 65 lub więcej lat. Dziś wśród osób w wieku 65-69 lat pracuje zaledwie 9% pracowników, przy światowej średniej na poziomie 20%. Dlatego aktywizowanie i zwiększanie zatrudnienia seniorów staje się jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki. Jednak z danych agencji pracy tymczasowej Work Service wynika, że aż 76% polskich firm nie posiada odpowiednich programów pracowniczych dostosowanych do osób w wieku 50+.
Listy referencyjne wróciły do łask. Przy szukaniu nowej pracy, rekrutacji na studia doktoranckie, aplikowaniu o grant lub stypendium – silne referencje będą kartą przetargową, pomogą wyróżnić się z tłumu. Trzeba się tylko odważyć i poprosić o nie szefa.
Polki chcą więcej zarabiać i rozwijać się zawodowo to główne powody, dla których najczęściej szukają nowej pracy. Dla 17% kobiet decyzja ta jest podyktowana chęcią zmiany szefa, a dla 13% potrzebą pracy bliżej domu. Takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez portal Praca.pl.
W grudniu 2015 r. stopa bezrobocia wyniosła w naszym kraju 9,8 procent - podał GUS. Główny Urząd Statystyczny potwierdził tym samym szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Konieczność potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem do pracy – to zmiana w Kodeksie pracy zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu zmniejszy się liczba zatrudnionych w szarej strefie.
Kondycja polskiego rynku pracy w mijającym roku była wyjątkowo dobra. Stopa bezrobocia spadła do najniższej od 2008 roku, rósł popyt inwestycyjny i konsumpcja. To wszystko przełożyło się na stabilny wzrost gospodarczy, który stymulował powstawanie nowych miejsc pracy. Wraz z umacniającym się rynkiem pracownika, wzrasta presja płacowa i rosną deficyty wśród kandydatów do pracy. Zdaniem ekspertów Work Service, w niektórych regionach Polski mamy już do czynienia z formalnym, a nie realnym problemem bezrobocia.
Stopa bezrobocia w listopadzie 2015 roku wyniosła 9,6 procent – podał GUS. To mniej niż szacowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W listopadzie stopa bezrobocia wyniosła tyle samo, co w październiku. Eksperci wskazują, że w grudniu powinna utrzymać się na jednocyfrowym poziomie.
Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 2015 roku 9,7 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To o 0,1 punktu procentowego wwięcej w stosunku do poprzedniego miesiąca, jednak w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym jego poziom jest niższy o 1,7 punktu.
Nowy rok będzie sprzyjał osobom poszukującym pracy i lepszych warunków zatrudnienia – wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup. Wzrosty zatrudnienia deklarują pracodawcy we wszystkich sektorach gospodarki oraz regionach kraju objętych badaniem. Dla szukających pracy najkorzystniejsza będzie sytuacja w branży produkcji przemysłowej, budownictwie oraz handlu detalicznym i hurtowym, jednak i w pozostałych sektorach należy spodziewać się optymizmu. Prognoza dla rynku pracy w Polsce na najbliższe trzy miesiące jest najwyższa od ostatnich osiemnastu kwartałów.