1 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych. Nie byłoby dobrze jednak, aby był on tylko jednodniowym wydarzeniem! Powinien stanowić impuls do zmian i działań. W tym roku będzie to działanie na rynku pracy.
W 2050 roku połowa ludności naszego kontynentu osiągnie wiek emerytalny. W konsekwencji na europejskim rynku pracy zabraknie ponad 160 milionów pracowników. Wychodząc naprzeciw temu problemowi Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce rozpoczyna realizację projektu „Zysk z dojrzałości”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem niskiej aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia oraz zmiana podejścia do roli generacji seniorów w społeczeństwie i w gospodarce.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan ustosunkowała się do rządowego programu „Solidarność pokoleń – 50+” – działania wspierające wydłużenie okresu aktywności ekonomicznej osób starszych.
Dyskryminacja ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia jest istotnym problemem na polskim rynku pracy. Najbardziej pokrzywdzone grupy społeczne to osoby starsze i niepełnosprawne - takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony w 2007 r. przez portal www.pracuj.pl, w ramach II edycji akcji „Pracodawcy dla aktywizacji”, która miała zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.
Coraz więcej firm docenia dojrzałych pracowników. Osoby po 50 –tce często muszą zmagać się ze stereotypami, jednak programy unijne przyczyniają się do stopniowej zmiany opinii na temat dojrzałych pracowników.
W ostatnim czasie, wraz ze wzrostem liczby ludzi starszych, wydłużaniem się przeciętnego trwania życia oraz spadkiem aktywności zawodowej osób w tzw. wieku produkcyjnym zwrócono większą uwagę na kłopoty, z jakimi borykają się na rynku pracy ludzie starsi, szczególnie osoby bezrobotne i przedwcześnie opuszczające rynek pracy. Polska ma najniższy wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej wskaźnik aktywności zawodowej osób powyżej pięćdziesiątego roku życia (27 proc.), a po drugie – najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę (58 lat).
Po zmianie ustroju w Polsce sytuacja kobiet na rynku pracy była znacznie trudniejsza niż mężczyzn, zanotowano wówczas duże spadki aktywności zawodowej pań i zwiększone wśród nich bezrobocie.
Z badań naukowców wynika jednoznacznie, iż polskie społeczeństwo starzeje się. Wzrasta średnia długość życia, a liczba urodzeń jest nadal bardzo niska. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w strukturze polskiego społeczeństwa zapewnienie godnych warunków społeczno- ekonomicznych ludziom w średnim wieku powinno być jednym z priorytetów państwa. Jednym ze sposobów na to jest aktywizacja zawodowa osób po 50-tce. Inicjatywą taką jest program „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse”. Realizacji projektu podjęła się Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a środki na jego sfinansowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Starzejąca się populacja europejska stanowi niespotykane dotąd wyzwanie dla całych społeczeństw i należy je podjąć bezzwłocznie. Rozporządzenie Komisji Europejskiej "Demograficzna przyszłość Europy- od wyzwań do możliwości"" (The demographic future of Europe - from challenge to opportunity) kładzie nacisk na konieczność podjęcia przedsięwzięć mających na celu zniwelowanie zwiększającego się braku pracowników. Kluczem do sukcesu jest tu promocja demograficznej odnowy, dłuższego czasu pracy, integracja emigrantów i kontynuowanie zadań pomocy społecznej.