Ponieważ osoby starsze stanowią znaczny procent populacji Stanów Zjednoczonych i odsetek ten rośnie z roku na rok, zarówno władze, jak i organizacje pozarządowe, zastanawiają się, jak promować aktywność zawodową wśród osób dojrzałych i starszych. Dwanaście lat temu po raz pierwszy zorganizowano konkurs America's Outstanding Oldest Worker (co można przetłumaczyć jako: Najlepszy Najstarszy Pracownik Ameryki). W tegorocznej edycji laureatką została Sally Gordon, 101-letnia pracownica Legislatury Nebraski.
100-latkowie, którzy umieją korzystać ze współczesnych technologii, mogą być częścią rewolucji na rynku pracy, bowiem coraz więcej pracowników odkłada emeryturę nawet o dekady, mówią eksperci.
Ponad połowa Polaków (51 proc.) jest niezadowolona z osiągniętego poziomu wykształcenia, ale aż 48 proc. ankietowanych jest gotowych podnosić swoje kwalifikacje - wynika z najnowszych badań CBOS.
Choć pracodawcy najczęściej deklarują, że w przypadku zatrudniania nowych pracowników nie kierują się ich wiekiem, osoby po pięćdziesiątym roku życia wciąż czują się dyskryminowane na rynku pracy.
Instytut Spraw Publicznych oraz Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów zapraszają na spotkanie otwierające cykl debat Solidarność Pokoleń, pt. „Strategiczne rozwiązania wobec zmiany demograficznej", które odbędzie się 30 września w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.
O potrzebie kształcenia się przez całe życie słyszymy ostatnio bardzo często. Przekwalifikowanie lub doskonalenie posiadanych umiejętności jest często jedyna szansą na znalezienie lub utrzymanie posady. Okazuje się jednak, że zawody, jakich uczą się słuchacze szkół dla dorosłych, nie są dostosowane do potrzeb rynku.
1-go maja obchodziliśmy Święto Pracy, w Polsce celebrowane jest przez ludzi socjalistycznej proweniencji o 1890 roku. W PRL-u było wielkim świętem, obecnie dla wielu jest kontrowersyjne. Pomijając jednak polityczne uwarunkowania i dyskusje, 1 maja skłania też do refleksji na temat pracy. Jak postrzegamy aktywność zawodową, czego od niej oczekujemy, czego się boimy?
W 2008 roku na emerytury przeszło aż ćwierć miliona Polaków. To rekordowy wynik - ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Prawie 80 proc. pracowników skorzystało z wcześniejszych emerytur. Nie oznacza to jednak, że polscy emeryci będą tylko odpoczywać po latach pracy. Wielu z nich zamierza dorabiać do emerytury, a niektórzy planują otworzenie swojej działalności gospodarczej.
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie rozpoczęła realizację projektu „Inwestuj w siebie" upowszechniającego formalne kształcenie ustawiczne (FKU) i zachęcającego do korzystania z możliwości, jakie niesie ze sobą podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Wszystkie osoby zainteresowane znalezieniem odpowiedniego dla siebie miejsca na rynku pracy i chcące uzyskać fachową poradę w tym zakresie ZUS zaprasza na Europejski Dzień Pracy w Krakowie. Na pytania odpowiedzą specjaliści z Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz wielu innych instytucji i firm.
1 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych. Nie byłoby dobrze jednak, aby był on tylko jednodniowym wydarzeniem! Powinien stanowić impuls do zmian i działań. W tym roku będzie to działanie na rynku pracy.
W 2050 roku połowa ludności naszego kontynentu osiągnie wiek emerytalny. W konsekwencji na europejskim rynku pracy zabraknie ponad 160 milionów pracowników. Wychodząc naprzeciw temu problemowi Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce rozpoczyna realizację projektu „Zysk z dojrzałości”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem niskiej aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia oraz zmiana podejścia do roli generacji seniorów w społeczeństwie i w gospodarce.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan ustosunkowała się do rządowego programu „Solidarność pokoleń – 50+” – działania wspierające wydłużenie okresu aktywności ekonomicznej osób starszych.
Dyskryminacja ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia jest istotnym problemem na polskim rynku pracy. Najbardziej pokrzywdzone grupy społeczne to osoby starsze i niepełnosprawne - takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony w 2007 r. przez portal www.pracuj.pl, w ramach II edycji akcji „Pracodawcy dla aktywizacji”, która miała zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.
Coraz więcej firm docenia dojrzałych pracowników. Osoby po 50 –tce często muszą zmagać się ze stereotypami, jednak programy unijne przyczyniają się do stopniowej zmiany opinii na temat dojrzałych pracowników.