Oliwka europejska zajmuje ważne miejsce w kulinarno-medycznej historii naszego kontynentu. Od dawna wykorzystywane są w obydwu dziedzinach owoce tego drzewa, ale warto wiedzieć, że także wyciąg z liści może być użyteczny w lecznictwie.
Czy niewinny z pozoru rumieniec na twarzy może przerodzić się w zmiany chorobowe? Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się nawracającymi epizodami zaczerwienienia w obrębie twarzy, rumieniem, obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych.
Spierzchnięte usta, przesuszone dłonie czy rumień na twarzy – to typowe zimowe problemy ze skórą wielu kobiet. Niskie temperatury i silny wiatr nie sprzyjają naszym dłoniom i twarzy. Jak ustrzec się zimowych kłopotów ze skórą, podpowiada doktor Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej.
Cera naczynkowa wymaga szczególnej troski jesienią i zimą, kiedy skóra jest narażona na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Niskie temperatury na zewnątrz, a następnie wysokie wewnątrz pomieszczeń sprawiają, że elastyczność ścianek naczyń krwionośnych zostaje wystawiona na ciężką próbę. W jaki sposób radzić sobie z uporczywymi „pajączkami”?
Płytko unaczyniona skóra potrafi być wielką zaletą, ponieważ może nadawać twarzy bardzo ładny koloryt i sprawiać, że zawsze będzie ona odpowiednio dotleniona i nawilżona. Niestety, taka skóra często przyjmuje też postać problematycznej cery naczynkowej.
Początek jesieni to zła i dobra wiadomość dla osób posiadających skórę naczynkową. Zła, bo to w tym okresie problemy z naczynkami często się nasilają. Dobra, bo po zabiegu redukcji rumienia należy unikać nasłonecznienia i nagłych zmian temperatur.