Nawet kilka kilogramów można przytyć w czasie świąt Bożego Narodzenia. W powrocie do dawnej wagi przed imprezą sylwestrową pomogą lekkostrawne posiłki, ubogie w cukry proste, produkty przetworzone i tłuszcze oraz treningi na siłowni. Warto skorzystać również z sauny, która oczyszcza organizm i poprawia wygląd skóry. Eksperci odradzają natomiast głodówki i diety cud, które osłabiają organizm i prowadzą do efektu jo-jo.
Nowy Rok już wkrótce i po raz kolejny zaczniemy składać noworoczne postanowienia. Wśród nich najczęstszymi są te związane z rozpoczęciem zdrowego trybu zycia, schudnięciem, zwiększeniem aktywności sportowej. Jak wystartować do biegu o wysportowaną sylwetkę i sobie nie zaszkodzić? Przedstawiamy 5 prostych kroków.
Dołącz do 3 mln Polaków, którzy uprawiają nordic walking i maszeruj po zdrowie. Co zrobić, by pierwsze kroki z kijkami postawić prawidłowo?
Wczesna jesień – to idealny czas na spacery, zwiedzanie i poprawę kondycji fizycznej. Przyjemne z pożytecznym pozwala połączyć nordic walking. Chodząc z kijkami pobudzisz wszystkie partie mięśni i szybko spalisz kalorie. Przy okazji możesz poznać najbardziej malownicze zakątki Polski.
Choć nie mamy wpływu na nasz wiek, to dzięki regularnym, umiarkowanym ćwiczeniom fizycznym możemy odmłodzić się nawet o kilkanaście lat. Nordic walking to doskonały sposób by zachować młodość, a nawet obniżyć wiek biologiczny.
Uprawianie sportu może być świetną okazją do wyjścia z domu i nawiązania nowych kontaktów towarzyskich. A przede wszystkim do poprawy kondycji fizycznej, wyglądu i samopoczucia. Niski koszt, minimalne ryzyko kontuzji, szybkie spalanie kalorii oraz spowolnienie procesów starzenia – to wszystko czyni nordic walking sportem idealnym dla seniorów.
Duszność wysiłkowa, kaszel, świszczący oddech czy ogólne osłabienie, to tylko kilka dolegliwości spowodowanych przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Niestety przez brak aktywności fizycznej słabną mięśnie oddechowe i nawet najmniejsza aktywność fizyczna powoduje u chorych uczucie duszności.
Wielu z nas spędza długie godziny w samochodzie każdego dnia. A to nie koniec siedzenia, bo w pracy większość z nas także… siedzi przy biurku, komputerze, a w czasie wolnym także lubimy polegiwać na kanapie czy wygodnym fotelu etc. Taki styl życia to jedna z głównych przyczyn coraz częściej występujących chorób układu mięśniowo-szkieletowego (ang. musculoskeletal disorders, MSD). Blisko 50% zwolnień z pracy wystawianych jest właśnie z tego powodu. Dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia bez Samochodu zachęcamy do większej aktywności i dbałości o swój kręgosłup oraz kondycję.
Wykorzystajmy szansę, jaką daje ładna pogoda i ruszmy się już dziś. Wiosenne zalecenia są proste i łatwe do wprowadzenia dla każdego, kto chce zrzucić „nadbagaż” albo nabrać energii zanim nadejdą prawdziwe upały. Jak rozpocząć aktywność fizyczną na wiosnę i ile kalorii możemy w ten sposób spalić?
Tylko 29 procent polskich seniorów regularnie się gimnastykuje. Tymczasem systematyczna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrej kondycji i sprawniejszego codziennego funkcjonowania. Warto zatem wybrać formę aktywności, która będzie dostosowana do indywidualnych predyspozycji.
WHO szacuje, że cukrzyca dotyka prawie 60 milionów Europejczyków, z czego prawie 3 miliony stanowią Polacy. Dla pacjentów diabetologicznych oprócz stałego leczenia i zrównoważonej diety bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii jest aktywność fizyczna. Sport nie tylko pozwala choremu na kontrolę masy ciała, ale przede wszystkim regulację poziomu cukru we krwi.
Rodzinne wycieczki rowerowe, bieganie brzegiem morza, piesze wędrówki – czas wakacji sprzyja wszelkiej aktywności fizycznej, a co za tym idzie – również kontuzjom. Pojawiają się one wszędzie tam, gdzie intensywnemu wysiłkowi nie towarzyszy właściwe przygotowanie.
Aktywność fizyczna ma wiele zalet, wpływa na ciało, a także na umysł, uchroni nawet przed depresją. Wystarczy pilnować jednej zasady - co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo, może być nawet w 10-minutowych sesjach. Dzięki temu zachowamy zdrowie, a nasze życie zyska na jakości i pewnie też na długości.
Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia. Odgrywa istotną rolę w przypadku chorych w okresie rekonwalescencji czy po leczeniu operacyjnym. Usprawnianie, które jest jej efektem, w dużym stopniu wpływa na organizm i stymuluje wiele procesów zdrowotnych. Szczególnie jest to widoczne w przypadku starszych pacjentów.
To żadna nowość, że z prostymi ćwiczeniami mamy bardzo często najwięcej trudności. Na samym początku podłapujemy kilka złych nawyków, o których nawet nie wiemy i tak już zostaje, a naprawdę warto się ich pozbyć. Tak właśnie jest z przysiadem, jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń, powtarzanym kilkadziesiąt razy na lekcjach w-f albo codziennych treningach. Niektórzy twierdzą nawet, że tak prostego ruchu nie można zepsuć, a to poważny błąd.