Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji. Wiele osób w tym czasie planuje powrót z urlopów. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków. Policja w ostatni weekend wakacji zapowiada również wzmożone kontrole drogowe.
Coraz więcej krajów na świecie zaostrza politykę wobec kierowców powyżej 60-tego roku życia. Oczywiście wraz z wiekiem tracimy sprawność i refleks, jednak czy to dostateczny powód, by zakazywać osobom starszym prowadzenia samochodów?
Kończą się wakacje, a to oznacza, że od 1 września na przejściach dla pieszych pojawi się więcej dzieci. Są one szczególnie narażone na niebezpieczeństwo – rozkojarzone i nieuważne mogą nie zauważyć zbliżającego się samochodu. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w okolicach szkół.
Decyzja kierowcy, czy przepuścić pieszego, zależy od tego, kto chce pokonać jezdnię, ale także czy osoba ta stoi, czy jest w ruchu – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację PZU. Badanie pokazało, że ponad 3/4 kierowców nie zatrzymuje się przed przejściami dla pieszych, na których oczekują przechodnie.
101 lat temu uruchomiono pierwszą na świecie elektryczną sygnalizację świetlną. Rocznicę przypomina największa światowa wyszukiwarka, za pomocą specjalnego doodle.
Upoważnienie ministra do określenia w rozporządzeniu sposobu operowania przez Inspekcję Transportu Drogowego obrazami i danymi z fotoradarów jest niezgodne z Konstytucja - uznał Trybunał Konstytucyjny. Ze skargą wystapiła Rzecznik Praw Obywatelskich, która wskazywała, że zagadnienia takie mogą być regulowane jedynie drogą ustawową.
Parlamentarzyści, GIODO, prezes IPN, rzecznik praw dziecka, sędziowie oraz prokuratorzy będą mogli być ukarani mandatami za wykroczenia drogowe - Sejm zmienił szereg ustaw, umożliwiając osobom objętym dotychczas immunitetem przyjecie mandatów.
Tylko co dziesiąty odblask spełnia wymagania – wynika z kontroli Inspekcji Handlowej. Przedsiębiorcy i konsumenci nie odróżniają ich od gadżetów, które nie zwiększają bezpieczeństwa na drodze.
Wczoraj weszły w życie nowe przepisy, które stanowią, że przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym skutkować będzie utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Ten i inne zmienione przepisy mają być przestrogą dla kierowców popełniających najpoważniejsze przewinienia na drogach.
Stowarzyszenie Akcja Miasto w ramach projektu “Pieszy Wrocław” powołało Społecznego Rzecznika Pieszych. W swoich działaniach skupi się na sprawach transportowych, by chodzenie po Wrocławiu zaczęło być naprawdę wygodne. Będzie też łącznikiem między mieszkańcami a Urzędem Miejskim.
Najczęściej wymierzanymi przez sądy karami wobec kierowców prowadzących pojazdy na "podwójnym gazie" są pozbawienie wolności w zawieszeniu oraz grzywna. Okazuje się, że sądy niewykorzystują w pełni narzędzi, które służą karaniu nietrzeźwych kierowców i nie utożsamiają się z ofiarami - podkreślają eksperci.
Jeśli nie chcesz przejmować problemami związanymi ze swoim autem i poruszaniem się po drodze w najbardziej zatłoczony weekend w roku, warto skorzystać z porad eksperta.
Wielu Polaków już dziś wyjeżdża, by odwiedzić groby najbliższych. Kolejne dni będziemy spędzać na cmentarzach lub w drodze. W tym roku pogoda ma sprzyjać tradycyjnemu obchodzeniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Przed rozpoczęciem świątecznego weekendu policjanci apelują o rozsądną i odpowiedzialną jazdę. W Dniu Wszystkich Świętych jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich najbliższych. Funkcjonariusze sprawdzą między innymi stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką się poruszają po drogach. Policjantów nie zabraknie przy cmentarzach, gdzie będą kierowali ruchem.
Piękny, słoneczny dzień na pustej i prostej drodze - są to komfortowe warunki, w których wielu kierowców decyduje się na szybszą jazdę samochodem. Tymczasem nadmierna prędkość rozwijana w dobrych warunkach atmosferycznych wciąż pozostaje najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Dlaczego więc polscy kierowcy lekceważą przepisy drogowe i liczne apele o bezpieczną i rozważną jazdę? Co powoduje, że mimo ponad 9 tys. wypadków w 2010 r. spowodowanych przez szybką jazdę, 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość?