Rozwód okazuje się być destrukcyjny nie tylko dla rodzin i przyjaciół par, które postanowiły się rozstać, ale także dla... środowiska naturalnego. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan w tygodniku „Proceedings of the National Academy of Sciences” opublikowali artykuł, z którego wynika, że rozwody mają wpływ na wzrost zanieczyszczenia na świecie.
Choć powszechnie panuje przekonanie, że starsi ludzie nie lubią zmian i pragną czuć się bezpieczni w stabilnej sytuacji życiowej, coraz więcej seniorów na całym świecie nie cofa się przed tak poważnym postanowieniem, jakim jest rozstanie ze współmałżonkiem.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili badania wykazujące zależność pomiędzy długością życia a stanem cywilnym.
W Polsce, jak i w innych krajach Europy, rośnie liczba rozwodów. Z każdym kolejnym rokiem mamy nowy rekord. Nieszczęśliwych małżeństw wciąż przybywa. Od lipca 2007 roku postanowiło się rozejść 47 tysięcy małżeństw - według danych Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2002 roku było ich o 2 tysiące mniej. Na początku lat 90-tych na 1000 małżeństw rozpadało się tylko 5. W roku 2005 na 1000 par małżeńskich - 8 brało rozwód.
Rozwód w perspektywie długoterminowej może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne, do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili badanie wśród kobiet mieszkających na wsiach w stanie Iowa.
Według raportu Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych w latach 1981-1991 liczba rozwodów wśród małżeństw, z co najmniej 30 letnim stażem wzrosła o 16 procent. Rozwody są często konsekwencją frustracji i irytacji osób spełniających przez wiele lat te same role, aby tego uniknąć warto otworzyć się na zmiany. Oto, co możesz zrobić, aby poprawić jakość wspólnego życia.
W ciągu ostatnich 20 lat podwoiła się liczba rozpadających się małżeństw seniorów - takie są wyniki badań francuskiego Narodowego Instytutu Studiów Demograficznych INED. Coraz więcej 60-latków szuka nowego związku, chce na nowo przeżyc emocje zakochania.
Osoby, które nigdy nie wstąpiły w związek małżeński, mogą umrzeć wcześniej niż ci, którzy się pobrali i mieszkali wspólnie - twierdzą naukowcy, którzy zbadali blisko 67 tysięcy dorosłych osób w latach 1989-1997. Wyniki tych badań ukazały się właśnie w Journal of Epidemiology and Community Health.
Małżeństwa często czekają z rozwodem do czasu, gdy ich dzieci dorosną, nie chcąc narażać ich na niedogodności takiej decyzji. Tymczasem dorosłym ludziom wcale nie jest łatwo pogodzić się z rozpadem małżeństwa rodziców.
Nie jest to fakt radosny, ale trudno z nim dyskutować – pod względem rozwodów ambitnie gonimy Zachód. Ludzie coraz częściej decydują się na rozstanie i budowanie życia w nowej rodzinie. Pomijając ocenę motywacji takich decyzji, jedno jest pewne – jeśli w grę wchodzą dzieci, sprawa się komplikuje. I to bardzo.
Po rozwodzie członkowie OFE często pozbawiają współmałżonków należnych im pieniędzy, zaś w skrajnym przypadku niepracujący małżonek może zostać na starość bez środków do życia. Resort pracy rozważa zmiany w obowiązujących przepisach, mające ułatwić rozwodzącym się małżonkom dochodzenie swoich praw.
Od kilku tygodni Niemcy emocjonują się związkiem znanej aktorki 41-letniej Simone Thomalli z Rudim Assauerem, 62-letnim menedżerem drużyny piłkarskiej Schalke. Assauer jest ulubioną postacią bulwarowej prasy, ze względu na swoją dość szorstką powierzchowność nazywany jest przez media „pierwszy macho Bundesligi”.
Japońskie pary przejście męża na emeryturę zwykle postanawiają uczcić wspólną wycieczką. Gdy wracają do domu najczęściej chcą się już tylko rozwieść.