Przebadano pary żyjące z reumatoidalnym zapaleniem stawów i oceniono, jak radzą sobie z tą wyniszczającą chorobą. Jak się okazało, ci ludzie, którzy razem stawiają czoła problemom, odczuwają mniejszy stres psychologiczny i mają lepsze relacje.
Osoby z obturacyjnym bezdechem sennym, które częściej używają aparatu do dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP), mają lepsze relacje z partnerem.
Kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne rzadziej zgłaszają występowanie objawów depresji.
Rozwód bywa dobrą decyzją, uważają uczeni z Kingston University. Kobiety stają się znacznie bardziej szczęśliwe i zadowolone ze swojego życia po rozstaniu.
Beatlesi śpiewali: „Pieniądze nie kupią miłości", ale okazuje się, że pary małżeńskie, które wspólnie zarządzają swoimi finansami, mogą przerwać dłużej.
Dzieci rozwiedzionych rodziców częściej się rozwodzą niż te, które dorastały w pełnych rodzinach- a wyjaśnieniem mogą być tutaj czynniki genetyczne, mówią eksperci.
Ci, którzy doświadczają uporczywych problemów ze snem po rozwodzie, nabywają nie tylko cieni pod oczami. Mogą być również narażeni na szkodliwy wzrost ciśnienia krwi.
Towarzystwo zwierzaka po stracie partnera może pomóc zmniejszyć poczucie depresji i samotności u osób starszych.
Stres psychospołeczny - zwykle wynikający z kłopotów w radzeniu sobie w trudnych warunkach - może się nasilać, prowadząc do wysokiego ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową serca.
Brytyjczycy sprawdzili, jakie są relacje nastolatków z dziadkami. Okazuje się, że młodzież, która ma kontakt z rodzicami swoich rodziców, ma się lepiej niż dzieci, które nie mają relacji z dziadkami.
Powszechnie wiadomo, że małżonkowie, którzy krzyczą na siebie i się wyzywają, cechują się wyższym ryzykiem rozwodu. Jednak nowe badanie przeprowadzone na University of Michigan pokazuje, że inne wzorce konfliktów też oznaczają wyższe zagrożenie rozstaniem.
Zarówno małżeństwo, jak i rozwód mogą znacząco wpływać na zmiany wagi, nierzadko skutkując kilkoma dodatkowymi kilogramami. Dotyczy to szczególnie osób powyżej 30 roku życia, duże różnice są tu jednak wśród kobiet i mężczyzn.
Kiedy mąż chrapie, żona wybudza się i usiłuje sprawić, by zmienił pozycję, w jakiej śpi. Ranem zaś oboje są niewyspani. To częste zjawisko, które może mieć większy wpływ na małżeństwo, niż się sądzi.
Jak ma się pozostawanie w małżeństwie do poczucia szczęścia? Czy samotność oznacza brak radości z życia? Naukowcy z Michigan State University (MSU) postanowili znaleźć odpowiedź na pytania tego rodzaju.
Małżeństwo może się z rozpaść z różnych powodów, także wtedy, gdy jeden z małżonków nie jest w stanie poradzić sobie z chorobą drugiego.