Małżonkowie mają niższe ryzyko demencji niż rozwiedzeni, pozostający w separacji, owdowiali lub osoby od zawsze żyjące w pojedynkę.
Stosunek Polaków do rozwodów ewoluuje w kierunku coraz większej ich akceptacji, jednak akceptacja ta w większości przypadków nie jest bezwarunkowa, a samo zjawisko niezmiennie budzi w społeczeństwie wiele kontrowersji – wynika z sondażu CBOS. Choć przyzwolenie na rozwody jest coraz większe, to coraz rzadziej w opinii społecznej ich wystarczającą przyczynę powinny stanowić takie sytuacje jak niezgodność charakterów małżonków, choroba weneryczna oraz alkoholizm jednej z osób pozostających w formalnym związku.
Osoby, które w starszym wieku pozostają w związku, mają większe szanse na zachowanie dobrego zdrowia.
Odsetek rozwodów w różnych częściach świata jest coraz wyższy. Australijscy uczeni postanowili sprawdzić, jakie czynniki sprzyjają rozstaniom, a jakie zwiększają szanse trwałości związku.
Małżeństwo, o ile nie jest źródłem ciągłych konfliktów i trosk, dobrze wpływa na stan zdrowia współmałżonków. Najwyższe „zyski" ze względu na pozostawanie w związku kobiety osiągają w sferze mentalnej, a mężczyźni - fizycznej.
Ani satysfakcjonujący seks, ani wspólne zainteresowania nie są głównym czynnikiem trwałości związku. Okazuje się, że naważniejsza jest tu wspaniałomyślność.
Pieniądze to jeden z głównych powodów, jakie wskazują małżonkowie, mówiąc o swoich problemach w związku. Okazuje się, że brak akceptacji dla sposobu ich wydawania przez partnera stanowi jeden z głównych czynników rozstania.
Ben Stiller i Christine Taylor postanowili rozstać się po 17 latach małżeństwa.
W Polsce rozpada się trzydzieści procent małżeństw, na Zachodzie odsetek ten jest jeszcze wyższy. Nie udaje się też wiele związków nieformalnych. Takie doświadczenia wiążą się z rozczarowaniem, gniewem, żalem i wieloma innymi negatywnymi emocjami. Jednak, gdy wzburzenie nieco opadnie i będziesz w stanie spojrzeć na swoją relację z dystansem, może się okazać, że wyniosłeś/aś z niej kilka mądrych lekcji. Poniżej niektóre z nich.
Od czego zależy trwałość związku? Na to pytanie od dawna odpowiedzi szukają terapeuci i małżeństwa w kryzysie. Nierzadko zwracają się po nią do tych, którym się „udało", tzn. par z wieloletnim stażem. Często okazuje się jednak, że to, co dla jednych jest remedium, u innych pogłębia problem. Eksperci starają się więc ustalić kilka nieco bardziej obiektywnych aspektów długowieczności związków. Oto siedem z nich.
50-letnia Janet Jackson rozstaje się ze swoim trzecim mężem.
Liczba rozwodów rośnie od lat i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Coraz trudniej jest o trwałe szczęśliwe małżeństwa. Być może lepsza wiedza o relacjach mogłaby zmienić taki stan rzeczy? Psychologowie od lat badają związki i wskazują, że daje się wyróżnić pewne zachowania, które są zwiastunami rozwodu.
Starsi Amerykanie coraz częściej się rozwodzą. Wskaźnik rozpadu małżeństw wśród młodszych zaś jest niższy.
Rozwód sprzyja zmniejszeniu talii u starszych kobiet, małżeństwo z kolei częściej oznacza poszerzenie w pasie...
Rozwód to bardzo traumatyczne przeżycie i wiąże się z wieloma problemami. Odbija się na zdrowiu emocjonalym i fizycznym. Może nawet skrócić życie.