Mater semper certa est, pater est, quem nuptiae demonstrant (łac. matka zawsze jest pewna, ojcem jest ten, na kogo wskazuje związek małżeński) - to słynna paremia prawnicza, zgodnie z którą ustalano pochodzenie dziecka. W wyniku rozwoju medycyny i nowych technologii jednak, żadna z części tej sentencji nie jest przyjmowana bezwarunkowo. Z oczywistych powodów to ustalenie ojcostwa jest procesem, który przeprowadza się częściej. Kwestie pochodzenia dziecka reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Małżeństwo kojarzy się z łączeniem, jednością, wspólnotą. Dwoje ludzi wstępujących z związek małżeński dobrowolnie przysięga sobie dozgonną miłość, wierność i uczciwość. Poza tymi obietnicami ze sfery pozamaterialnej, jakkolwiek nie wypowiedziana, następuje m. in. wspólność majątkowa. W przypadku rozwodu zatem małżonków czeka trudna sprawa podziału majątku wspólnego. Warto więc znać regulacje prawne w tym zakresie, oto najważniejsze z nich.
Jak wynika ze statystyk, liczba rozwodów w naszym kraju rośnie. Co roku w Polsce rozstaje się kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. W znacznej większości przypadków powództwo o rozwód wnoszą kobiety, a wśród najczęstszych przyczyn rozpadu związków są: alkoholizm, zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, brak zainteresowania rodziną oraz znęcanie się fizycznie. W 2008 roku orzeczono 65,5 tysięcy rozwodów, co stanowiło 25,4% liczby nowo zawartych małżeństw. Poniżej najistotniejsze informacje na temat prawa dotyczącego rozwodów i separacji.
Słowo pochodzi od łacińskiego terminu: alimentum - pokarm i oznacza obowiązkowe świadczenia na rzecz określonych osób fizycznych przez inne osoby fizyczne. Najbardziej rozpowszechniona forma alimentów w naszym kraju to ta, którą płacą rodzice na rzecz swoich dzieci, ale obowiązek alimentacyjny dotyczy także innych członków rodziny. Co więcej nie tylko najmłodsze osoby danej familii mogą liczyć na zasądzone wsparcie ze strony krewnych czy powinowatych, ale i np. dziadkowie mogą domagać się świadczeń ze strony wnuków, bądź małżonkowie od byłych współmałżonków. Zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy. Poniżej podstawowe informacje na ten temat.
Rozwód w żadnym wieku nie jest przyjemnym doświadczeniem. Gdy jednak następuje po dwóch, czy trzech dekadach spędzonych razem, może być prawdziwym trzęsieniem ziemi. Przekonała się o tym Erica Manfred, sześćdziesięciokilkuletnia dziennikarka i aktorka książki „He's History You're Not: Surviving Divorce After Forty" („On jest historią, ty nie: przeżyć rozwód po czterdziestce"). Dziś, znając cała galerię emocji towarzyszących rozwodowi i sprawy towarzyszące rozstawaniu się małżonków, chce radzić innym kobietom, jak przebyć ten trudny czas.
Rozwodzę się z żoną. Mamy wspólne mieszkanie, za które nadal spłacamy kredyt hipoteczny. Zdecydowałem, że zostawię mieszkanie żonie – ona będzie jego jedyną właścicielką. Jednak nie chcę, żeby musiała spłacać dalej kredyt - resztę chciałbym spłacać sam. Czy jest to możliwe?
Jestem w stanie separacji sądowej. Czy w takiej sytuacji mogę sam ubiegać się o kredyt hipoteczny, bez zgody i udziału mojej żony? Dodam, że przed separacją nie mieliśmy rozdzielności majątkowej.
Rozwód dojrzałych małżeństw to być może powszechniejsze zjawisko niż się zwykle sadzi. Okazuje się, że osoby dojrzałe nierzadko decydują się na rozstanie, pomimo kilku wspólnie spędzonych dekad.
Problemy ze słuchem mogą prowadzić do ostrych sprzeczek między partnerami, a nawet rozpadu małżeństwa, wynika z badań na temat społecznych skutków wspomnianej dolegliwości.
Niedawno się rozwiodłem. Jestem współwłaścicielem mieszkania, w którym dotąd mieszkałem z żoną. Czy w takim wypadku możliwe jest, abym otrzymał kredyt na spłatę części mieszkania? Jeśli tak, jakie warunki muszę spełnić?
Separacja Ala Gore'a i jego żony Tipper po czterdziestu latach małżeństwa odzwierciedla trend rozstawania się w starszym wieku. Ale czy to taka zła rzecz? Pyta Helen Rumbelow na łamach Times Online.
Tom Hanks uważa, że brak stabilizacji w dzieciństwie źle wpłynął na jego zdolność zawierania przyjaźni.
Tipper i Al Gore ogłosili swoje rozstanie. W całych Stanach zawrzało, uważano ich bowiem za wzorcowa parę. Byli razem 46 lat, w tym małżeństwem przez lat 40
Ustalenie winy, wzajemne oskarżenia i roszczenia oraz konieczność zgody drugiej strony - tak wygląda ciemna strona orzeczenia rozwodu. Aby uniknąć wymienionych problemów, coraz więcej par małżeńskich decyduje się na separację. Warto więc dobrze poznać zasady jej ustanawiania oraz zapytać doradcę o wzajemne prawa współmałżonków.
Dziewięciu na dziesięciu Polaków twierdzi, że "każdy konflikt można rozwiązać przez spokojną rozmowę". Tyle samo deklaruje, że rozmowy skutecznie rozwiązują problemy w ich związkach. Z drugiej strony, prawie 58 procent Polaków wstydzi się powierzyć swoje sprawie innej osobie, choć jednocześnie 46 procent twierdzi, że "ktoś trzeci odniesie się do sytuacji bezstronie, bez emocji". Chcącym skorzystać z profesjonalnej mediacji w konflikcie rodzinnym bezpłatnie pomoże podczas Dni Otwartych warszawskie Centrum Mediacji Partners Polska.