Ze statystyk wynika, że należy mówić o nowym zjawisku - już nie niewierność stanowi główną przyczynę pozwów o rozwód, jej miejsce zajęło wygaśnięcie miłości.
Kiedy rozwodzą się celebryci, trudno utrzymać całą sprawę w tajemnicy. Nie ustają też spekulacje na temat podziału majątku i mnożą się propozycje rozmaitych mediów opisania przez małżonków przyczyn i przebiegu rozstania. Tak jest również w przypadku Marii Shriver i Arnolda Schwarzeneggera. Okazuje się, że rozwód może być dochodowy...
Taka wiadomość zwykle nie jest wyczekiwana i na ogół reaguje się zaskoczeniem na stwierdzenie własnego dziecka o treści "Mamo, tato, rozwodzę się ze swoim mężem / swoją żoną". Nawet gdy wiesz, że w małżeństwie Twojego dziecka się nie układało, w większości przypadków miałeś cichą nadzieję, że najbliższa Ci osoba nie zostanie wystawiona na tak ciężką próbę i tak głęboki stres.
Wieloletnia partnerka życiowa Arnolda Schwarzeneggera, Maria Shriver, wystąpiła o rozwód. Stosowne dokumenty wpłynęły do sądu w Los Angeles w piątek. Są odpowiedzią na wyznanie Arnolda Schwarzeneggera sprzed dwóch miesięcy, w których wyjawił, że jest ojcem dziecka wieloletniej gospodyni pary, Mildred Baeny.
Nie ma idealnych małżeństw, ale niektóre pary świetnie się ze sobą czują mimo znacznego stażu, inne chętnie spędzają czas osobno i przyzwyczaiły się do takiego status quo. Udany związek wymaga pracy, zgodnie twierdzą terapeuci małżeńscy.
John Cleese przyznał, że ostatni rozwód sporo go kosztował. W 2008 roku aktor postanowił rozstać się z trzecią żoną, psychoterapeutką Alyce Faye Eichelberger, z którą spędził 19 lat życia. Rozwód okazał się nad wyraz kosztowny.
Eksperci ds. związków często przestrzegają, by - zwłaszcza na początku znajomości - ostrożnie oceniać partnera, bowiem „różowe okulary", przez jakie „ogląda się" nową miłość, mogą być bardzo zdradliwe. Tymczasem idealizowanie towarzysza życia może mieć pozytywne skutki - czyni ludzi bardziej zadowolonymi ze swych małżeństw.
To nie tylko stereotyp, natrętni teściowie istnieją i zatruwają życie młodych małżonków. Jak wynika ze statystyk przedstawionych przez włoskie krajowe stowarzyszenie adwokatów specjalizujących się w zakresie prawa małżeńskiego (associazione degli avvocati matrimonialisti italiani - Ami), około 30% separacji włoskich małżeństw spowodowanych jest zachowaniem uciążliwych teściów.
4 lata temu podpisałam mężowi kredyt. Półtora roku temu rozwiedliśmy się, a niedawno okazało się, że kredyt nie był spłacany. W zeszłym miesiącu komornik zajął moją pensję i chce całość należności ściągnąć ode mnie, choć mąż też pracuje. Czy po rozwodzie bank może zrobić coś takiego i czy nie ma tu znaczenia fakt, że wspólnota majątkowa między nami ustała? Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Rozwód nie jest sprawą małżonków jedynie, ma wpływ na całą rodzinę wywołując stres i problemy natury mentalnej także u innych bliskich. Nowe badania uczonych z Uniwersytetu w Toronto sugerują, że dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców są bardziej narażone na rozważanie samobójstwa, niż ich rówieśnicy z pełnych rodzin.
Mater semper certa est, pater est, quem nuptiae demonstrant (łac. matka zawsze jest pewna, ojcem jest ten, na kogo wskazuje związek małżeński) - to słynna paremia prawnicza, zgodnie z którą ustalano pochodzenie dziecka. W wyniku rozwoju medycyny i nowych technologii jednak, żadna z części tej sentencji nie jest przyjmowana bezwarunkowo. Z oczywistych powodów to ustalenie ojcostwa jest procesem, który przeprowadza się częściej. Kwestie pochodzenia dziecka reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Małżeństwo kojarzy się z łączeniem, jednością, wspólnotą. Dwoje ludzi wstępujących z związek małżeński dobrowolnie przysięga sobie dozgonną miłość, wierność i uczciwość. Poza tymi obietnicami ze sfery pozamaterialnej, jakkolwiek nie wypowiedziana, następuje m. in. wspólność majątkowa. W przypadku rozwodu zatem małżonków czeka trudna sprawa podziału majątku wspólnego. Warto więc znać regulacje prawne w tym zakresie, oto najważniejsze z nich.
Jak wynika ze statystyk, liczba rozwodów w naszym kraju rośnie. Co roku w Polsce rozstaje się kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. W znacznej większości przypadków powództwo o rozwód wnoszą kobiety, a wśród najczęstszych przyczyn rozpadu związków są: alkoholizm, zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą, brak zainteresowania rodziną oraz znęcanie się fizycznie. W 2008 roku orzeczono 65,5 tysięcy rozwodów, co stanowiło 25,4% liczby nowo zawartych małżeństw. Poniżej najistotniejsze informacje na temat prawa dotyczącego rozwodów i separacji.
Słowo pochodzi od łacińskiego terminu: alimentum - pokarm i oznacza obowiązkowe świadczenia na rzecz określonych osób fizycznych przez inne osoby fizyczne. Najbardziej rozpowszechniona forma alimentów w naszym kraju to ta, którą płacą rodzice na rzecz swoich dzieci, ale obowiązek alimentacyjny dotyczy także innych członków rodziny. Co więcej nie tylko najmłodsze osoby danej familii mogą liczyć na zasądzone wsparcie ze strony krewnych czy powinowatych, ale i np. dziadkowie mogą domagać się świadczeń ze strony wnuków, bądź małżonkowie od byłych współmałżonków. Zasady dotyczące obowiązku alimentacyjnego reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy. Poniżej podstawowe informacje na ten temat.
Rozwód w żadnym wieku nie jest przyjemnym doświadczeniem. Gdy jednak następuje po dwóch, czy trzech dekadach spędzonych razem, może być prawdziwym trzęsieniem ziemi. Przekonała się o tym Erica Manfred, sześćdziesięciokilkuletnia dziennikarka i aktorka książki „He's History You're Not: Surviving Divorce After Forty" („On jest historią, ty nie: przeżyć rozwód po czterdziestce"). Dziś, znając cała galerię emocji towarzyszących rozwodowi i sprawy towarzyszące rozstawaniu się małżonków, chce radzić innym kobietom, jak przebyć ten trudny czas.