Wielu ludzi obawia się starzenia kojarząc z nim problemy z pamięcią, niezdolność do klarownego myślenia, kłopoty z obiektywną oceną rzeczywistości. Umysł na starość „płata różne figle". Okazuje się jednak, że dzieki określonemu stylowi życia można znacznie „odmłodzić głowę", trzeba odpowiednio ćwiczyć, tj. rozwiązywać krzyżówki i rebusy.
Wymaga się od nas szybkich decyzji, oryginalnych pomysłów, bezbłędnych projektów, bezzwłocznych wdrożeń etc. - można by tak długo wymieniać. Trudno jednak ciągle być w najwyższej formie intelektualnej i mistrzowsko wypełniać wszelkie powierzone zadania. Zresztą, nawet w najpłodniejszym okresie zawsze można coś poprawić . Przede wszystkim warto pamiętać, że na efektywne myślenie składa się kilka zasad i poza wrodzonymi zdolnościami to właśnie pewne wypracowane sposoby postępowania pozwalają osiągać najlepsze efekty. Oto kilka podstawowych reguł.
Starzenie się przydaje pewnych ważnych korzyści - wiąże się z głębszym rozumieniem spraw i ogólną mądrością.
Wraz z wiekiem naprawdę „nabieramy rozumu", mówią uczeni.
Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że korzystanie z Internetu może poprawiać funkcjonowanie mózgu – takie wnioski znalazły się w raporcie opublikowanym przez American Journal of Geriatric Psychiatry.