Termin złożenia rocznej deklaracji PIT upływa 30 kwietnia. Do zakończenia rozliczeń został więc jeszcze dzień. Dotychczas przesłano już ponad 10 mln rocznych zeznań podatkowych przez internet. To prawie 1,4 mln więcej niż w tym samym dniu w 2017 r. Zwolennicy tradycjnej drogi składania zeznań podatkowych mogą oczywiście nadal korzystać z listów poleconych.
Zbliża się termin składania corocznych zeznań podatkowych. Warto jednak zrobić to wcześniej, zwłaszcza że dokumenty potrzebne do wypełnienia deklaracji, powinniśmy otrzymać od pracodawców już w lutym. Pamiętajmy, że im szybciej się rozliczymy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości składania swoich zeznań przez Internet (jak podaje Ministerstwo Finansów do końca 2017 roku w formie elektronicznej złożonych zostało ponad 68 mln dokumentów). Dzięki e-Pitom można zaoszczędzić czas rezygnując z kalkulatora i żmudnych wyliczeń. Jednak czy wszystkie dostępne aplikacje są bezpieczne?
Już ponad połowa Polaków złoży swoje zeznanie podatkowe PIT za 2017 rok przez Internet. Jest to wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Z elektronicznego wniosku o przygotowanie zeznania rocznego przez fiskusa (PIT-WZ) zamierza skorzystać zaledwie 5% podatników. Rośnie liczba osób, które przekazują 1 procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – w tym roku OPP wsparło lub zamierza wesprzeć 82% respondentów. Ponad połowa podatników rozlicza się ze współmałżonkiem – wynika z najnowszego raportu KPMG.
Blisko ¾ Polaków nie ma problemów z rozliczeniem podatku za 2017 rok, a co drugi ankietowany złożył już roczną deklarację PIT i czeka na swoją nadpłatę. W zależności od przysługujących ulg i odliczeń zwrot podatku dla rodziny z czwórką dzieci może wynieść nawet ponad 7 tys. złotych. Pieniądze wydamy na krótki wypoczynek lub będzie to dodatkowy zastrzyk gotówki na codzienne wydatki.
Do 30 kwietnia mamy obowiązek złożyć PIT. W tym roku nie rozliczy nas już pracodawca. Musimy rozliczyć się samodzielnie, ale mamy za to różne możliwości, w tym drogę elektroniczną. Jak co roku w akcję bezpłatnej pomocy przy rozliczaniu PIT-u włączone są centra handlowe, w tym roku akcja zaplanowana jest na 6-7 kwietnia.
Wtorek 2 maja był ostatnim terminem na złożenie zeznania „PIT” za 2016 rok. Co zrobić w momencie, gdy nie dopełniliśmy obowiązku i nie złożyliśmy deklaracji? Przede wszystkim nie wpadać w panikę. Konsekwencji można uniknąć.
Z roku na rok Polacy przekonują się do rozliczania PIT-u przez internet. Ministerstwo Finansów udostępniło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR – w tym roku PIT-37 i PIT-38 za rok 2016. Niezmiennie nadal można składać PIT-y drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje.
W piątek i sobotę ( 24 i 25 marca) w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT-a i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 93 centrach w 72 miastach w Polsce. Zeznania podatkowe PIT w formie papierowej nie będą przyjmowane.
Składanie rocznych zeznań PIT zostało maksymalnie uproszczone. Wystarczy złożyć online wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada. Emeryci i renciści przekażą 1 proc. dla OPP na nowym formularzu PIT-OP, nie muszą wypełniać odrębnego zeznania.
Już wkrótce podatnicy nie będą musieli samodzielnie wypełniać deklaracji PIT-37. Teraz to fiskus sporządzi zeznanie za podatnika, a on będzie mógł je skontrolować – zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym przygotowany w Ministerstwie Finansów. Ze zmian może skorzystać nawet 13 milionów osób już w rozliczeniach składanych za 2016 rok.
Składanie zeznań podatkowych PIT w formie elektronicznej z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. W 2016 r. po raz pierwszy liczba e-PIT-ów była większa niż deklaracji „papierowych". Majowy sondaż CBOS potwierdza wzrost popularności deklaracji składanych droga elektroniczną – taka formę rozliczenia zadeklarowało 49 proc. osób samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym.
Pierwszy raz od czasu kiedy Polacy mogą składać roczne zeznania podatkowe przez internet liczba elektronicznych e-PIT-ów przekroczyła liczbę zeznań papierowych składanych w urzędach skarbowych, przy porównaniu pierwszych kwartałów roku.
Na pracodawcy, jako na płatniku, spoczywa obowiązek przekazania pracownikowi formularza PIT-11 za poprzedni rok podatkowy. Musi on dokonać tego w odpowiednim terminie - do końca lutego. Jest to o tyle ważne, że PIT-11 jest niezwykle istotnym dokumentem w kontekście rozliczenia rocznego pracownika - to imienna informacja o jego dochodach w trakcie roku i zaliczkach na podatek dochodowy, które pobrał zakład pracy jako płatnik. Nic zatem dziwnego, że pracownicy niecierpliwie wyczekują chwili, gdy dostaną formularz. Co mogą jednak zrobić, gdy luty się skończył, a deklaracji nadal nie ma?
Od piątku do niedzieli w największych galeriach handlowych w 55 miastach w Polsce podatnicy mogli wysyłać swoje rozliczenia przez Internet. Z okazji tej skorzystało prawie 15 tys. osób, a wysłano ponad 10 tys. e-PIT-ów.
Nie zwlekaj ze złożeniem zeznania podatkowego do końca kwietnia. Już w najbliższy weekend (11-13 marca 2016 r.) możesz wysłać swojego PIT-a podczas zakupów. Przez trzy dni pracownicy urzędów skarbowych będą czekać na ciebie w kilkudziesięciu galeriach handlowych w całym kraju. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego. Akcja odbędzie się w 67 galeriach w 55 miastach w całej Polsce.