Kłopoty z zasypianiem wskazują na wyższe ryzyko demencji w późniejszym czasie niż jakiekolwiek inne zaburzenia snu.
Smutek odczuwa się nawet 240 razy dłużej niż zawstydzenie, zaskoczenie, irytację, czy znudzenie. Wszystko dlatego, że smutek często idzie w parze ze zdarzeniami o większym wpływie, takimi jak śmierć kogoś bliskiego czy poważny wypadek. Potrzeba wówczas więcej czasu, aby zastanowić się i poradzić sobie z tym, co się stało, mówią psycholodzy z Uniwersytetu w Leuven.
Geloterapia, czyli leczenie wykorzystujące humor, jest tak samo skuteczna jak leki przeciwpsychotyczne w łagodzeniu nadmiernego pobudzenia pacjentów z demencją. Pozwala też uniknąć poważnych skutków ubocznych leków.
Wystarczy godzinę tygodniowo poświęcić na rozmowę o osobistych sprawach chorych z demencją, by zmniejszyć u nich poziom lęku i agresji.
Sezon urlopowy w pełni, z czego Polacy chętnie korzystają - z badań wynika, że coraz więcej podróżujemy, choć wcale nie muszą być to dalekie wyjazdy, bo coraz częściej decydujemy sie na pozostanie w kraju. Bez względu na wybór miejsca, wakacje mogą być udane lub nie, a w dużej mierze zależy to od... naszego nastawienia.
To, jakiego partnera wybierasz, zależy od twojego nastroju, mówią badacze z Uniwersytetu w Trewirze.
Uczucie smutku długo się utrzymuje i niełatwo się go pozbyć. To dlatego, że zwykle wiąże się z ważnymi, trudnymi emocjonalnie doświadczeniami.
Żony potrafią wypominać mężom rozmaite sytuacje sprzed wielu lat, co zdaniem panów bywa nieco uciążliwe... cóż, kobiety po prostu mają lepszą pamięć i robią z niej użytek...
Jeśli musisz sypiać w środowisku, w którym trudno o ciszę, pomocna może być melatonina.
Słowo „stres" pojawia się w codziennym słowniku bardzo wielu z nas. Doznawanie stresu to nieodłączny element życia każdego człowieka. I choć zdecydowanie wolelibyśmy funkcjonowanie pozbawione tego czynnika, stres ma również znaczenie pozytywne - pewien jego poziom aktywizuje do działania, pomaga się skoncentrować i ułatwia podejmowanie decyzji. Jednakże długotrwałe wystawienie na stres prowadzi do wyczerpania organizmu, osłabienia go, a w konsekwencji do wielu schorzeń i dolegliwości.
Wraz z jesienią i ostatnimi promieniami słońca opuszcza nas optymizm i pozytywna energia. Z niepokojem myślimy o nadchodzącej zimie, spadku odporności i infekcjach. Antidotum na nasze obawy może być profilaktyczne wzmacnianie organizmu.
Szacunkowo jedna na osiem osób chrapie. Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć wpływ także na ich zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.
Co roku z niecierpliwością wyglądamy wiosny, nie mogąc się po długiej zimie doczekać słońca, ciepła, świeżych warzyw i owoców. Wielu z nas odczuwa jednak nieprzyjemne skutki tej nagłej zmiany aury...
Krótkie dni, otaczająca nas szaruga, niskie temperatury, brak porannego światła słonecznego zakłóca nasz rytm snu i cykl wydzielania hormonów w tym serotoniny, która jest odpowiedzialna za dobry nastrój.
Choć wolelibyśmy wyrugować stres z naszych doświadczeń, stanowi on nieodłączny element życia każdej jednostki. Definiuje się go najczęściej (istnieje bowiem wiele określeń opracowanych przez naukowców) jako dynamiczną relację adaptacyjną między możliwościami danego człowieka a wymogami sytuacji (określona jest tu jako stresor), w której zachwiana zostaje równowaga.