Już ponad milion członków rodzin wielodzietnych złożyło wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny. Honoruje ją już ponad 500 firm i instytucji w całej Polsce. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny została wprowadzona 16 czerwca ubiegłego roku. Swoją kartę odebrało już ponad 836 tys. osób.
Polskie gospodarstwa domowe „oddają” do budżetu państwa średnio 10 procent swojego dochodu do dyspozycji za pośrednictwem VAT-u uwzględnionego w cenie kupowanych towarów i usług. Rodziny z dziećmi płacą przeciętnie więcej VAT-u, choć ich obciążenie z tego tytułu nie zwiększa się wraz z liczbą czy wiekiem dzieci – wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Bezpośrednie obciążenie gospodarstw domowych z tytułu "tymczasowo" podwyższonego do 23 procent podatku VAT wynosi ok. 4 mld zł rocznie.
Polacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale często się na to nie decydują. To co ich powstrzymuje, to obawy przed tym czy podołają finansowo posiadaniu dużej rodziny, powstrzymują też często złe warunki mieszkaniowe – wynika z badania Domu Badawczego Maison na zlecenie Warsaw Enterprise Institute.
Polacy coraz częściej biorą pod uwagę ośrodek opieki długoterminowej jako jedną z możliwości, gdy bliska im osoba przestaje być samodzielna. 44 procent badanych wybrałoby taką placówkę dla osoby bliskiej, która wymaga stałej troski.
Po stracie najbliższych często nie zastanawiamy się nad sprawami dotyczącymi polisy ubezpieczeniowej. W trudnych chwilach wsparcie finansowe może być jednak ważną pomocą. Takie świadczenie może otrzymać osoba, która jest uposażona w umowie polisy ubezpieczeniowej zmarłego. Jakie kroki trzeba podjąć, aby otrzymać takie świadczenie i jakie konsekwencje ma brak wskazania uposażonych w polisie, wyjaśnia Michał Piestrzyński - ekspert Expander Advisors.
Leandra Becerra Lumbreras z Meksyku urodziła się 31 sierpnia 1887 roku, twierdzi rodzina staruszki. Niestety, nie są w stanie tego dowieść, bo zaginął akt urodzenia kobiety. Zapewniają jednak, że to prawdziwy wiek ich krewnej, co czyniłoby z niej historyczną rekordzistkę długowieczności.
Panuje powszechna zgoda, że relacja wnuki-dziadkowie jest niezwykła. Odzwierciedlają to również mądrości ludowe, powiedzenia i osobiste oceny wielu ludzi. Przejrzyj cytaty o seniorach rodu.
W poszukiwaniu szczęścia Polacy zwracają się ku rodzinie. Mniejsze (choć też spore) znaczenie ma dla nich wiara i praca zawodowa - wynika z najnowszego globalnego sondażu przeprowadzonego przez „Reader’s Digest”. W badaniu zapytano czytelników z różnych krajów, co jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym szczęście: więzi międzyludzkie, rodzina, wiara czy praca.
Europejskie domy wypełnione są nowoczesną elektroniką, a z samych urządzeń - smartfonów, tabletów czy telewizorów korzystamy coraz dłużej - już 7,7 godzin dziennie. Jak wszechobecna technologia zmienia nasze relacje z najbliższymi i przyjaciółmi?
Blisko 20 tys. wniosków o Kartę Dużej Rodziny złożono już w gminach - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Najwięcej chętnych jest na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu. Pierwsze karty trafią do rodzin już w przyszłym tygodniu.
Pełne konfliktów, stresujące, trudne relacje z innymi mogą skutkować skróceniem życia, mówią duńscy uczeni.
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. W tym roku w Polsce obchody tego święta odbywają się pod hasłem: „Co pokolenie to marzenie”. Do świętowania zachęca Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania, która przygotowała specjalną akcję promującą spędzanie czasu z bliskimi i pogłębianie więzi międzypokoleniowych.
Nie znały się przez niemal osiemdziesiąt lat, w jesieni życia miały okazję się spotkać - oto niezwykła historia bliźniaczych sióstr rozdzielonych niedługo po urodzeniu.
100-latka jest najprawdopodobniej najstarszą barmanką na świecie, ale nie zamierza odchodzić na emeryturę.
Młodzi rodzice nierzadko przyznają, że dziadkowie to prawdziwy skarb, jeśli chodzi opiekę nad dziećmi. Ilość żłobków i przedszkoli jest niewystarczająca, a poza tym niektóre pociechy dość często chorują i wymagają domowej opieki, co z kolei koliduje z zawodowymi obowiązkami rodziców. Powszechnie wiadomo, że dziadkowie to najlepsza „instytucja opiekuńcza" dla wnuków, ale czy takie zadanie jest dobre dla nich samych? Badania dowodzą, że raczej tak, choć nie może to być „pełnoetatowe zajęcie"...