Jak wynika z badań, Polacy są narodem radosnym a pieniądze nam szczęścia nie dają.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia, większość Europejczyków czuje się szczęśliwa. Przeciętnie 85% respondentów z 27 państw Unii Europejskiej deklaruje, że jest szczęśliwa – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Skąd się bierze woda w rurach, ile wody mieści się w człowieku, jak zbudować mini-oczyszczalnię wody? - odpowiedzi na te i inne pytania poznają dzieci uczestniczące w trzeciej edycji warsztatów organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach projektu familijnego. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat oraz dla ich rodziców, dziadków lub opiekunów.
W ramach sondażu przeprowadzonego dla „Gazety Wyborczej” zapytano Polaków, jakiego męża/jakiej żony nie chcieliby dla swojego dziecka. Wyniki potwierdzają, że wiele z naszych narodowych uprzedzeń ma się dobrze.
Większość społeczeństwa nie kontynuuje żadnych tradycji charakterystycznych dla danej rodziny. Niemniej trzy czwarte uważa, że kultywowanie rodzinnych zwyczajów i ich przekazywanie jest istotne. W pewnym stopniu może to wynikać z faktu, że Polacy przypisują wysoką wartość takim pojęciom, jak: tradycja, rodzina, historia – wynika z najnowszych badań CBOS.
Coraz częściej szpitalne łóżka zajmują starsi pacjenci, których rodziny nie chcą odbierać ze szpitali. Starsi ludzie bardzo często nie mają dokąd wrócić, ponieważ rodzina nie poczuwa się do opieki nad nimi. Lekarze słyszą najczęściej, że rodziny nie stać na wynajęcie opiekunki lub też nie ma w domu warunków - pisze "Gazeta Krakowska".
Książka ta, to drugi - po Sekretach kobiet – pisany gabinet terapeutyczny. Jest to rodzaj poradnika dla rodziców, którzy nie są zadowoleni ze swoich dorosłych dzieci. Inaczej wyobrażali sobie ich życie, zamartwiają się ich wyborami, pielęgnują poczucie winy za błędy wychowawcze i w wpadają w pułapkę gniewu depresji i zgorzknienia.
Pojawienie się na świecie wnuków, niezależnie czy zostaje się babcią lub dziadkiem pierwszy, czy też kolejny raz jest bardzo emocjonującym wydarzeniem. Zanim dziecko przyjdzie na świat cała rodzina zastanawia się na tym czy będzie zdrowe i jak będzie jego płeć. Wszyscy zastanawiają się co mogą zrobić dla niemowlaka, jak okazać mu swoje uczucia.
Pokolenie powojennego wyżu demograficznego w USA wykazuje zmianę w tendencji koncentrowania się na sobie - coraz częściej objawia się to w materialnym wsparciu rodziców i dorastających dzieci. Dla pracowników w średnim wieku pomoc finansowa oznacza jednak odłożenie terminu przejścia na emeryturę lub mniejsze oszczędności na własną jesień życia.
1 stycznia 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie podatku od spadków i darowizn wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku. Zgodnie z nimi najbliższa rodzina nie będzie musiała płacić tego podatku. Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym specjalnego zawiadomienia SD-Z1.
Książka Barbary Bietz, Like a Maccabee (Jak Machabeusze), opowiada o 10-letnim chłopcu kochającym grę w piłkę nożną, jego walce przeciw niesprawiedliwości i złemu traktowaniu oraz relacjach z dziadkiem i o żydowskim święcie Chanuka.
Niekiedy może się wydawać, że zbyt liczna rodzina to źródło stresu i nieporozumień, w rzeczywistości wszystko zależy od panujących w niej relacji i podziału obowiązków. Życie w kilkupokoleniowej rodzinie ma wiele zalet, jedną z sytuacji, w których pomoc babci lub dziadka trudno przecenić są narodziny dziecka.
Starzenie się społeczeństwa to jeden z częstszych tematów badań socjologicznych. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na marginalizacje życia starszych osób, podkreślając, iż seniorzy bardzo często pozbawieni są opieki i wsparcia. Do nieco innych wniosków doszli amerykańscy demografowie, którzy skupili się na pozytywnych aspektach jesieni życia. Twierdzą oni, że seniorzy żyją nie tylko dłużej, ale i zdrowiej, zaś zachowanie dobrej kondycji psychofizycznej pozawala im cieszyć się kontaktem z najbliższą rodziną do naprawdę później starości – informuje New York Times.
Teściowa i synowa. Konflikt między tymi osobami jest równie stary jak sama instytucja małżeństwa i chociaż dzisiaj coraz rzadziej słyszymy o prawdziwych wojnach podjazdowych (albo nawet całkiem jawnych) między dwiema kobietami rywalizującymi tak naprawdę o względy i zainteresowanie tego samego mężczyzny, to jednak nie można powiedzieć, że na linii teściowa – synowa zawsze panuje prawdziwy pokój – na ogół jest to raczej zawieszenie broni.
Odtwarzanie historii swojej rodziny staje się wśród osób z pokolenia baby boomers bardzo popularnym hobby.