Urok życia polega w dużym stopniu na tym, że wielu wydarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zaskakują nas nasze własne decyzje, w zdziwienie nierzadko wprawiają nas także życiowe wybory naszych najbliższych. Jedną z bardziej zaskakujących informacji jakie zdarza się usłyszeć dzieciom jest wiadomość, iż samotni dotychczas rodzicie postanowili dzielić z kimś życie.
W lipcu 2007 TNS OBOP zbadał jak rozmawiają Polacy w XXI wieku. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Okazało się, że większość respondentów skarży się na wciąż rosnące tempo życia, a co za tym idzie postępujący brak czasu na kontakty z bliskimi. Najbardziej problem ten dotyka osoby w średnim wieku pracujące zawodowo.
Jak cię widzą tak cię piszą – w oparciu o znaną wszystkim zasadę postanowiono sprawdzić jaki obraz starości pojawia się w polskich mediach. W ramach badań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w programie Komisji Europejskiej Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich 2007 przez cały sierpień analizowano ponad 900 tytułów polskiej prasy, portale internetowe, radio i telewizję.
Powstał serwis genealogiczny w całości traktujący o budowaniu drzew rodzinnych. Witryna ma propagować zamiłowanie do historii rodzinnej wśród internautów, skupiać ludzi, którym przeszłość nie jest obojętna.
Ponad jedna trzecia Polaków znajduje czas, by czytać książki małym dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu tego roku przez CBOS. Wyniki zaprezentowane w raporcie dowodzą społecznej przydatności akcji społecznych takich jak program „Cała Polska czyta dzieciom”, zapoczątkowany przez Fundację ABCXXI.
Jest jednym wielkim zlepkiem frustracji. Widzę ją z kolejnym cudownym i drogim proszkiem do szorowania. Nie było jej długo w mieszkaniu, więc siłą rzeczy jest zapuszczone. W ruch idą ściery, naczynia powyciągane z szafek i myte dwukrotnie, odkurzacz i mop, nie wspominając o detergentach, których opary rozeszły się po ciągle wietrzonym mieszkaniu. Nie usiądzie, nie włączy telewizora, nie położy się po obiedzie, po całym dniu pracy, bo brudno, bo naczynia, bo plamka, bo trzeba... Jak są śmieci, a są zawsze, wyjdzie z nimi nawet przed północą, dźwigając worki bezużytecznych sprzętów. Dzień godnie wypada zakończyć.
Brytyjskie władze chcą, aby seniorzy jedli lunch w szkolnych stołówkach i pomagali uczniom w nauce. Przedsięwzięcie ma na celu zniwelowanie antyspołecznych zachowań u dzieci i młodzieży, uczniowie powinni uczyć się szacunku dla starszych.
Przybrani dziadkowie akceptują zaadoptowane dzieci swoich latorośli tak jak czynią to biologiczni rodzice rodziców. W Haifa School of Social Work w Izraelu przeprowadzono badania, z których wynika, iż więzi wytworzone między dziadkami a przysposobionymi wnukami niczym się nie różnią od tych wypracowanych w biologicznych rodzinach.
Większość Polaków uważa, że ufać można tylko temu, kogo się dobrze poznało, jednak badani nie znający poza swoją rodziną żadnej osoby, której serdeczności i życzliwości mogliby być pewni, pozostają w mniejszości. Co czwarty uczestnik sondażu przeprowadzonego przez CBOS odpowiedział, że w jego otoczeniu jest wiele osób, w których przychylność nie wątpi.
Miłość można spotkać mając 20 lat, lub będąc całkiem dojrzałym człowiekiem. W tym drugiemu przypadku zaangażowanie się w związek może utrudniać nastawienie rodziny, której niełatwo przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jednakże niezależnie od tego czy jesteś po rozwodzie, czy twój partner zmarł, czy też Twoje życie zawsze było "w pojedynkę", masz prawo do szczęścia w związku.
Jak wynika z badań, Polacy są narodem radosnym a pieniądze nam szczęścia nie dają.
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty życia, większość Europejczyków czuje się szczęśliwa. Przeciętnie 85% respondentów z 27 państw Unii Europejskiej deklaruje, że jest szczęśliwa – wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.
Skąd się bierze woda w rurach, ile wody mieści się w człowieku, jak zbudować mini-oczyszczalnię wody? - odpowiedzi na te i inne pytania poznają dzieci uczestniczące w trzeciej edycji warsztatów organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach projektu familijnego. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat oraz dla ich rodziców, dziadków lub opiekunów.
W ramach sondażu przeprowadzonego dla „Gazety Wyborczej” zapytano Polaków, jakiego męża/jakiej żony nie chcieliby dla swojego dziecka. Wyniki potwierdzają, że wiele z naszych narodowych uprzedzeń ma się dobrze.
Większość społeczeństwa nie kontynuuje żadnych tradycji charakterystycznych dla danej rodziny. Niemniej trzy czwarte uważa, że kultywowanie rodzinnych zwyczajów i ich przekazywanie jest istotne. W pewnym stopniu może to wynikać z faktu, że Polacy przypisują wysoką wartość takim pojęciom, jak: tradycja, rodzina, historia – wynika z najnowszych badań CBOS.