Wielu z nas kojarzy Święta Bożego Narodzenia z rodzinnymi spotkaniami, śpiewaniem kolęd, czasem relaksu i odprężenia, niestety dla niemałej grupy ludzi Gwiazdka oznacza też nadmiar obowiązków i inne, uciążliwe zadania. Przygotowania do Świąt mogą przyprawiać o dreszcz niepokoju.
Jak pisze Kathleen Megan na łamach Washington Post, dla rodziców, którzy od niedawna mieszkają samotnie, Święta stanowią długo oczekiwaną możliwość spędzenia czasu z dziećmi. Jednakże, dłuższe odwiedziny latorośli mogą być męczące dla osób, które zdążyły przyzwyczaić się do nowego rytmu dnia, większej swobody, a jednocześnie odzwyczaić się od pewnych denerwujących zachowań swych dorosłych pociech.
Do gabinetu lekarskiego puka uśmiechnięta staruszka, wita się krótkim „dzień dobry”, pyta czy może wejść i czeka na odpowiedź pani doktor. Ta ostatnia jest jednak pochłonięta wypełnianiem dokumentów i reaguje po chwili- protekcjonalnym tonem rzuca niedbale w stronę pacjentki: „niech się rozbierze i położy”. Choć seniorka wyraża zdziwienie „komendą” wypowiedzianą w trzeciej osobie, lekarka powtarza swą „mantrę” ostrym tonem: „niech się rozbierze i położy!”. Starsza pani nie zamierza jednak spełnić rozkazu, odpowiada niczym zbuntowana nastolatka: „niech się pocałuje w dupę”. Oto początkowa scena filmu „Pora umierać”, stanowi ona zarazem doskonały jego zwiastun, jak że cały obraz prezentuje – wbrew stereotypom – osobę starszą jako człowieka walczącego o swą godność, a zarazem pogodnego i energicznego.
Rozwód okazuje się być destrukcyjny nie tylko dla rodzin i przyjaciół par, które postanowiły się rozstać, ale także dla... środowiska naturalnego. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan w tygodniku „Proceedings of the National Academy of Sciences” opublikowali artykuł, z którego wynika, że rozwody mają wpływ na wzrost zanieczyszczenia na świecie.
W ostatnim czasie różne tradycje ulegają modyfikacjom dzięki możliwościom technicznym, nowe technologie szybko stają się dostępne dla ogółu społeczeństwa, a ludzie chętnie z nich korzystają. Podobnie dzieje się z przesyłaniem życzeń świątecznych, w zapomnienie odchodzą kartki pocztowe, obecnie najpopularniejsze są SMS-y. Jak pisze „Metro”, liczba świątecznych wiadomości przesłanych z naszych telefonów komórkowych przekroczy miliard.
Z sondażu Gazety Wyborczej wynika, że kobiety w Polsce chcą przechodzić na emeryturę jak najszybciej się da. Stanowczo wolą zajmować się domowymi obowiązkami i opiekować wnukami niż pracować do sześćdziesięciu kilku lat. Większość kobiet prezentuje takie opinie, pomimo faktu, że wcześniejsze emerytury nie są dla nich korzystne finansowo i powodują wcześniejszy start w jesień życia.
Dużo mówi się o negatywnym wpływie internetu na dzieci i młodzież, faktem jednak jest, że z wirtualnych rozrywek korzystają także starsze pokolenia.
W dniach 26-29 listopada br. w Warszawie, w Hotelu Hilton, odbywa się Światowy Szczyt Rodziny (The World Family Summit). Głównym organizatorem Konferencji jest Światowa Organizacja ds. Rodziny.
70 % Polaków w wieku 18-29 lat wciąż mieszka z rodzicami. Co czwarta osoba nigdy się od nich nie wyprowadzi. Takie wyniki przyniosło pierwsze przekrojowe badanie „Jak mieszkamy?”, przeprowadzone przez TNS AISA na zlecenie GE Money Bank.
TNS OBOP przeprowadził badania, których celem było m. in. zebranie informacji na temat opinii osób starszych o sobie, swoich problemach i pragnieniach. Okazuje się, że polscy seniorzy w wieku 60- 80 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję (60%). Ich aktywizacja jednak nie byłaby trudnym zadaniem, bo na pytanie „Gdyby ktoś zwrócił się do pana(i) z propozycjami zrobienia czegoś dla innych lub dla siebie, to biorąc pod uwagę swoją sytuację osobistą, zdrowotną rodzinną, czy podjął (ęła) by się pan(i) tego?” aż 72% respondentów odpowiedziało, że chętnie zgodziłoby się pomagać innym np. dzieciom, ludziom chorym, osobom niepełnosprawnym itp.
Urok życia polega w dużym stopniu na tym, że wielu wydarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zaskakują nas nasze własne decyzje, w zdziwienie nierzadko wprawiają nas także życiowe wybory naszych najbliższych. Jedną z bardziej zaskakujących informacji jakie zdarza się usłyszeć dzieciom jest wiadomość, iż samotni dotychczas rodzicie postanowili dzielić z kimś życie.
W lipcu 2007 TNS OBOP zbadał jak rozmawiają Polacy w XXI wieku. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Okazało się, że większość respondentów skarży się na wciąż rosnące tempo życia, a co za tym idzie postępujący brak czasu na kontakty z bliskimi. Najbardziej problem ten dotyka osoby w średnim wieku pracujące zawodowo.
Jak cię widzą tak cię piszą – w oparciu o znaną wszystkim zasadę postanowiono sprawdzić jaki obraz starości pojawia się w polskich mediach. W ramach badań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w programie Komisji Europejskiej Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich 2007 przez cały sierpień analizowano ponad 900 tytułów polskiej prasy, portale internetowe, radio i telewizję.
Powstał serwis genealogiczny w całości traktujący o budowaniu drzew rodzinnych. Witryna ma propagować zamiłowanie do historii rodzinnej wśród internautów, skupiać ludzi, którym przeszłość nie jest obojętna.
Ponad jedna trzecia Polaków znajduje czas, by czytać książki małym dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu tego roku przez CBOS. Wyniki zaprezentowane w raporcie dowodzą społecznej przydatności akcji społecznych takich jak program „Cała Polska czyta dzieciom”, zapoczątkowany przez Fundację ABCXXI.