Nigdy nie jest za późno na to, aby przywrócić romantyzm w wieloletnim związku, przekonują naukowcy z Wydziału Medycyny Stosowanej Indiana University w Bloomington. Zdrowy, długoletni związek stanowi dziś szczególny powód do dumy, pary powinny go celebrować. Nie należy jednak zapominać, że na wszystko trzeba pracować - czasem zaś to naprawdę ciężka harówka... Nie bierzmy dobrego związku za pewnik - przestrzegają naukowcy.
Ponad połowa badanych przez CBOS uznała kończący się rok za dobry dla nich samych, rodziny oraz zakładów pracy. To najwyższe zadowolenie, jakie deklarują Polacy, od dwudziestu lat.
"Mam 72 lata i jestem wdową. Prowadzę aktywny tryb życia, mam wielu przyjaciół i kochającą rodzinę, w tym sześcioro wnucząt. Chciałabym jednak znaleźć partnera, z którym mogłabym spędzić te wspaniałe lata. Poznałam kilku mężczyzn w kościele i prosiłam przyjaciół, by mnie z kimś umówili, ale dokoła mnie jest niewielu panów w moim wieku. Zastanawiam się nad randkami w sieci, ale słyszałam straszne historie o znajomościach tego rodzaju. Czy to coś tylko dla ludzi młodych?" zastanawia się kobieta, która podpisała się jako "Gotowa na miłość".
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.
Wielu ludzi w średnim wieku przechodzi ciężkie ekonomicznie czasy. Osoby w wieku 40, 50, czy 60 lat zwykle mocno „inwestują” w swoje dzieci, które albo trzeba utrzymać na studiach, albo wspomóc finansowo w zakładaniu nowej rodziny. Do tego zwykle dochodzi konieczność współfinansowania opieki sędziwych już wówczas rodziców.
Teściowa Baracka Obamy zamieszka w Białym Domu, żeby pomóc w opiece nad córkami nowego prezydenta USA. Najsłynniejsza obecnie amerykańska babcia nie jest jednak wyjątkiem, a raczej wyrazicielką ogólnonarodowego trendu – dojrzali rodzice coraz częściej pomagają swoim dzieciom w wychowywaniu ich latorośli. Eksperci uważają, że masowe przeprowadzki seniorów do domów dorosłych pociech wynikają z efektów kryzysu finansowego.
„Ponad połowa społeczeństwa bezrobocie oraz problemy rodzinne uważa za czynniki, które zagrażać mogą zdrowiu psychicznemu”, mówi doc. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie” „Badania pokazują, że rodzina i praca są dla Polaków wartościami, których naruszenie doprowadzić może do poważnego kryzysu emocjonalnego”, dodaje doc. Meder.
107-letnia Chinka udowadnia światu, że na miłość nigdy nie jest za późno. Postanowiła znaleźć sobie męża. Zamiar jest niezwykły nie tylko ze względu na wiek, ale i fakt, że dotychczas kobieta żyła w celibacie.
Bułgarscy dziadkowie mogą dorobić do emerytury opiekując się swoimi wnukami. Władze chcą zachęcić obywateli do posiadania większej ilości dzieci i ułatwić decyzję o powiększeniu rodziny poprzez zaangażowanie w opiekę przedstawicieli starszego pokolenia.
Pozytywne nastawienie czyni życie przyjemniejszym i bardziej znośnym nawet w najtrudniejszych momentach, świadczą o tym zarówno badania naukowe, jak i codzienna praktyka kolejnych pokoleń. Zdarza się, że nasze przyzwyczajenia i cechy osobowościowe skutecznie bronią przed optymizmem, ale efektywna praca nad zmianą sposobu postrzegania świata i siebie polecana jest nawet pro forma - kto wie, może jednak przyniesie pożądane konsekwencje?
Nowojorski chirurg Richard Batista zażądał od żony, z którą się rozwodzi, zwrotu swojej nerki lub zadośćuczynienia w wysokości 1,5 miliona dolarów
Szczęście jest zaraźliwe, także wśród obcych sobie ludzi. Zadowoleni z życia ludzie zwykle mają wielu przyjaciół, którzy również deklarują swoje szczęście. Ci zaś, którzy pielęgnują związki towarzyskie, przebywają blisko swoich przyjaciół, małżonków, sąsiadów, krewnych, są najszczęśliwsi.
Wraz ze śmiercią pracownika wygasa stosunek pracy łączący go z pracodawcą. Na przełożonym ciąży jednak jeszcze szereg obowiązków, które musi wypełnić. Chodzi tu m.in. o wystawienie i wydanie świadectwa pracy czy wypłacenie upoważnionej osobie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Osoby, które były szczęśliwe w związku, mają się lepiej nawet po śmierci współmałżonka, są mniej narażone na depresję.
Wiele osób w wieku 40, 50, czy 60 lat staje przed koniecznością pomocy swym sędziwym już wówczas rodzicom. W naszym dość mobilnym społeczeństwie, którego liczni członkowie szukają pracy i lepszego życia nie tylko w różnych częściach kraju, ale i za granicą, często staramy się zapewnić opiekę starszym rodzicom na odległość. Jak sobie poradzić z wyzwaniami tego rodzaju?