Jeśli masz rodziców, bądź dalszych krewnych, czy też przyjaciół w sędziwym wieku, z pewnością zauważasz, że w wielu przypadkach komunikacja z nimi jest znacznie utrudniona. Taka sytuacja szczególnie często ma miejsce w przypadku, gdy - w wyniku przewlekłej choroby lub demencji - osoba starsza umieszczana jest w domu opieki, bądź nie może żyć niezależnie korzystając z pomocy odpowiednich służb.
W Lublinie działa Szkoła Super Babć. Pomimo cennego doświadczenia ludzie starsi mogą się jeszcze wiele nauczyć o nowych możliwościach wspierania rozwoju dziecka, a także o tym jak pomagać rodzicom nie wyręczając ich z odpowiedzialności za wychowanie.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2008 roku wynika, że 77% gospodarstw domowych w Polsce nie ma oszczędności pieniężnych, na wsi odsetek ten jest nawet większy i sięga 82%. Poza tym, 41,5% gospodarstw spłaca różnego rodzaju pożyczki i kredyty. Nawet niewielkimi kwotami trzeba jednak umieć zarządzać, stąd kampania edukacyjna „Zaplanuj swoją przyszłość".
Połowa Polaków uważa, że pozytywnym zjawiskiem jest fakt, iż obecnie ludzie biorą ślub w późniejszym wieku niż ich rodzice. Jednocześnie jednak pozostajemy dość konserwatywni: znaczna część respondentów (2/3) uważa, że niekorzystnym zjawiskiem jest rodzenie się dzieci w niezalegalizowanych związkach, niemal połowie nie podoba się łatwiejsze unieważnianie małżeństw przez Kościół.
Przedstawiciel władz Malawi potwierdził, że Madonna złożyła wniosek o adopcję kolejnego dziecka z afrykańskiego kraju.
Przeprowadzone niedawno przez naukowców z jerozolimskiego Hebrew University badania dowodzą, że dorastające dzieci, które spędzają czas z dziadkami, rzadziej sprawiają kłopoty wychowawcze i radzą sobie lepiej niż rówieśnicy pozbawieni tych kontaktów.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Życia będą przebiegać pod hasłem „Stawiam na rodzinę". Jego organizatorzy chcą w ten sposób promować wartości rodzinne.
Być może masz kłopoty z powstrzymaniem się od gniewu, zdarzają ci się nagłe, nie do końca uzasadnione wybuchy złości, bądź nie umiesz poradzić sobie z wypracowanymi dawno temu emocjonalnymi reakcjami. Na szczęście, to nie musi być „na stałe", warto wykonać odpowiedni trening i „przeprogramować" swoje zachowanie na bardziej znośne zarówno dla nas samych, jak i dla naszego otoczenia, pisze Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com
Teściowa często bywa bohaterką złośliwych dowcipów, ale 5 marca należy biec do niej z życzeniami, bo bez wątpienia tego dnia obchodzimy święto jednej z najważniejszych osób w naszym życiu.
60-letnia obywatelka Kanady urodziła bliźniaki. Kobieta zaszła w ciążę dzięki zapłodnieniu in vitro, któremu poddała się w Indiach.
Nigdy nie jest za późno na to, aby przywrócić romantyzm w wieloletnim związku, przekonują naukowcy z Wydziału Medycyny Stosowanej Indiana University w Bloomington. Zdrowy, długoletni związek stanowi dziś szczególny powód do dumy, pary powinny go celebrować. Nie należy jednak zapominać, że na wszystko trzeba pracować - czasem zaś to naprawdę ciężka harówka... Nie bierzmy dobrego związku za pewnik - przestrzegają naukowcy.
Ponad połowa badanych przez CBOS uznała kończący się rok za dobry dla nich samych, rodziny oraz zakładów pracy. To najwyższe zadowolenie, jakie deklarują Polacy, od dwudziestu lat.
"Mam 72 lata i jestem wdową. Prowadzę aktywny tryb życia, mam wielu przyjaciół i kochającą rodzinę, w tym sześcioro wnucząt. Chciałabym jednak znaleźć partnera, z którym mogłabym spędzić te wspaniałe lata. Poznałam kilku mężczyzn w kościele i prosiłam przyjaciół, by mnie z kimś umówili, ale dokoła mnie jest niewielu panów w moim wieku. Zastanawiam się nad randkami w sieci, ale słyszałam straszne historie o znajomościach tego rodzaju. Czy to coś tylko dla ludzi młodych?" zastanawia się kobieta, która podpisała się jako "Gotowa na miłość".
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.
Wielu ludzi w średnim wieku przechodzi ciężkie ekonomicznie czasy. Osoby w wieku 40, 50, czy 60 lat zwykle mocno „inwestują” w swoje dzieci, które albo trzeba utrzymać na studiach, albo wspomóc finansowo w zakładaniu nowej rodziny. Do tego zwykle dochodzi konieczność współfinansowania opieki sędziwych już wówczas rodziców.