"Oczekiwanie jest naszą porą / a najlepiej jest czekać na Ciebie" - pisała Halina Poświatowska. Wydaje się, ze słowa poetki świetnie pasują na motto pewnej brytyjskiej pary. 81-latkowie Michael Fitter i Mary Oaten pobrali się po 65 latach od pierwszych oświadczyn.
Odwrócona hipoteka to produkt oferowany głównie przez banki, który polega na uwolnieniu zamrożonego w nieruchomości kapitału. Stanowi popularną ofertę w krajach rozwiniętych. W Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniona, ale istnieją już instytucje finansowe, które proponują transakcje tego rodzaju.
Farrah Fawcett, aktorka od kilku lat walcząca z nowotworem, chce wziąć ślub. Jej mężem zostanie wieloletni partner Ryan O'Neal.
Tradycyjnie kobietom w Polsce przypisywało się postawę troskliwych żon i matek, których głównym priorytetem jest dbanie o dom i zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie. Czy rzeczywiście tak jest? Czy nie zmienia się to wraz z coraz częstszą aktywnością zawodową kobiet i poprawiającą się sytuacją materialną?
Decyzja o umieszczeniu starszego członka rodziny w domu spokojnej starości lub zapewnieniu mu stałej opieki w inny sposób bywa trudna dla całej rodziny. Osoby sędziwe z trudnością akceptują jakiekolwiek zmiany, tak znaczna zaś jest dla niech nie lada wyzwaniem. Bliscy także nie czują się z tym komfortowo, bo mają świadomość, że jest to jakiś „krok milowy" w życiu całej rodziny. Czego potrzeba w takich sytuacjach? Na pewno spokoju, refleksji, głębokiego zastanowienia się nad najlepszym dla wszystkich rozwiązaniem.
Stare porzekadło głosi, że na naukę nigdy nie jest za późne, myśl tę zapewne podziela również 90-letnia Eleanor Benz z Chicago - właśnie skończyła liceum.
Powszechne jest przekonanie, że mężczyźni przechodzą kryzys wieku średniego czasem tak silnie, że potrzebują potwierdzenia swojej atrakcyjności w oczach znacznie młodszej partnerki. Choć takie związki bywają potępiane (szczególnie przez dotychczasowe małżonki i pozostałą rodzinę), okazują się mieć przynajmniej jeden pozytywny aspekt - badacze twierdzą, że panowie mający młodsze partnerki żyją dłużej.
Wbrew powszechnym badaniom mężczyźni nie stali się zdecydowanie słabszą płcią w naszych czasach. W 11 z 19 krajów, gdzie przeprowadzono badanie miesięcznika Reader's Digest „Z jednym pytaniem dookoła świata", to oni trzymają stery w rodzinie - nie matki, dziadkowie czy dzieci.
Według danych Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia USA w okresie od 1981 do 1991 o 16% zwiększyła się liczba rozwodów par, które stanowiły małżeństwo przez trzydzieści lat, bądź więcej. Jakkolwiek brak dokładnych danych na temat wspomnianej kwestii w naszym kraju, coraz częściej mówi się o trudnościach małżeństw dojrzałych, choć do niedawna zwykło się określać związki tego rodzaju jako stabilne i pomijać trudności, z jakimi się stykają.
Chcesz się rozwieść? Nim przedsięweźmiesz ku temu jakiekolwiek kroki, dobrze się zastanów, bo konsekwencje takiej decyzji możesz ponosić do końca życia. Problemy małżeńskie, rozczarowanie, nawet niechęć, nie zawsze muszą oznaczać definitywne rozstanie, pisze na seniorlivingabout.com Cathy Mayer, mediatorka oraz trenerka relacji i związków.
Brytyjka Elizabeth Adeney ma 66 lat i jest kobietą sukcesu, wkrótce zaś po raz pierwszy zostanie mamą. Będzie jedną z najstarszych kobiet, które w tak późnym wieku urodziły dziecko.
63-letni Kailash "Kalau" Singh mieszkaniec Indii chce mieć syna. Z tego powodu od 35 lat stroni od kąpieli i mycia zębów - zgodnie z przepowiednią ma mu to zapewnić męskiego potomka.
Długo czekamy na urlop, bez względu na to, czy jesteśmy aktywni zawodowo, czy już na emeryturze, zwykle oznacza to bowiem utęskniony wyjazd z najbliższymi. Wczasy bywają jednak dość zgubne nie tylko dla naszych kieszeni, ale związków... Jak wskazują statystyki, do około jednej trzeciej rozstań dochodzi właśnie tuż po wspólnych wakacjach.
Wielopokoleniowa rodzina znów znalazła się w centrum uwagi mieszkańców USA i innych krajów, gdy teściowa prezydenta Baracka Obamy, Marian Robinson, wprowadziła się do Białego Domu. Mimo znaczących zmian sposobu na życie w społecznościach europejskich i amerykańskich, model rodziny wielopokoleniowej wciąż jest dość popularny. Przyczyny tego są różnorodne - jedno jest jednak pewne, kilku przedstawicieli różnych generacji (nawet blisko ze sobą związanych) w tym samym mieszkaniu stwarza sytuacje konfliktogenne. Czy można im zaradzić?
Statystyki rozwodów wskazują, że liczba rozwodów w Polsce stale jest wysoka. Trudno określić czy to już kryzys instytucji małżeństwa, czy tąpnięcie, które wkrótce starci na sile. W każdym razie, niechlubny rekord padł w 2006 roku.