Starość w kulturze europejskiej źle się kojarzy. Choć z jednej strony w powszechnej wyobraźni sędziwa osoba stanowi wyobrażenie mędrca i mentora, to jednocześnie jesień życia od dawna wiązana była z przykrym okresem zmagania się z rozmaitymi dolegliwościami. Temat był na tyle ważki, że wiele wieków przed powstaniem gerontologii zajmowali się nim rozmaici specjaliści. Nawet filozofowie nie pomijali opisywanego problemu, np. Cyceron w swoim traktacie "Katon Starszy o starości" pragnął "odczarować" ponurą wizję jesieni życia. Jak się okazuje, kobiety odczuwają silniejszy lęk przed wiekiem sędziwym niż mężczyźni. Jakie są przyczyny tego strachu, zbadali uczeni.
Od kilku tygodni w Internecie bije rekordy popularności przedruk z amerykańskiego poradnika idealnej żony z 1955 roku ("The Good Wife's Guide"). Kobiety przekazują sobie linki z prędkością wiatru. Zdziwione, zszokowane, niedowierzające i rozbawione czytają jego fragmenty.
Trudno mówić o powszechnym trendzie, ale takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Małżeństwa mające kłopoty z poczęciem dziecka szukają matek surogatek wśród członkiń rodziny, okazuje się, że dojrzałe kobiety decydują się na noszenie w swym łonie przyszłych wnuków. Tym razem pewna Brytyjka zdecydowała się zostać matką zastępczą na prośbę swej córki i jej męża.
Ostatnio w mediach przyjęto zasadę, że o kobietach mówi się dobrze, albo wcale. I słusznie. Panie od lat walczyły ze stereotypami i wydaje się, że skuteczność batalii jest znaczna. Świat się zmienił i określenie cech ze względu na płeć wydaje się passé. A jednak jeśli chodzi o partnerstwo, zarówno panie i panowie bez wahania potrafią wskazać, co ich irytuje w płci przeciwnej. Mężczyźni od pokoleń uskarżają się na te same wady swoich towarzyszek życia.
Kevin Costner ma nadzieję, że będzie żył na tyle długo, aby wychować własne dzieci. Aktor zrobił sobie ostatnio przerwę od gry w filmach, aby zająć się 3-letnim Caydenem, 2-letnim Hayesem i 8-miesięczną Grace - dziećmi z małżeństwa z drugą żoną, Christiną Baumgarten. 55-letni Costner obawia się, że nie zostało mu zbyt wiele czasu na wychowanie pociech.
Jak wynika z badania dotyczącego różnic emocjonalnych między płciami i pokoleniami przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Kraju Basków, rodzice więcej wybaczają dzieciom niż odwrotnie, a kobiety są bardziej wyrozumiałe niż mężczyźni.
Relacje między babciami i dziadkami a wnukami są niezwykłe. Cechuje je duża wrażliwość, troska, cierpliwość i zaangażowanie. Dziadkowie to także doskonała „instytucja" dla zapracowanych rodziców, którzy chętnie zostawiają swoje pociechy pod opieką seniorów. Ci z kolei dokładają zwykle wszelkich starań, by być najczulszymi i najcierpliwszymi opiekunami. Zdarza się jednak, że w ferworze obowiązków wychowawczych dziadkowie popełniają charakterystyczne błędy.
61-letnia Kristine Casey otworzyła nową kartę w historii urodzeń - stała się matką surogatką dla dziecka swojej córki i jej męża.
Nie ma małżeństw doskonałych. Potwierdzają to także pary, które mogą pochwalić się wieloletnim pożyciem małżeńskim. Wraz z upływem czasu wspólne życie bywa trudne. Codzienność dostatecznie komplikuje plany, a uczucia ulegają zmianie. Czasem trzeba się naprawdę mocno napracować, by związek dobrze funkcjonował. W każdym razie świadomość zagrożenia nie pozwala na rozleniwianie się. A przecież każdy powinien pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze...
Aby pozbyć się stresu, złagodzić odczuwanie bólu i wzmocnić swoje relacje w związku, wystarczy przytulić się do swego towarzysza życia. Badacze z University of California odkryli, że szczególnie w przypadku kobiet już dotyk lub widok partnera ma efekt znieczulający.
Tom Hanks doczekał się pierwszej wnuczki. Syn aktora, Colin i jego żona Samantha zostali rodzicami pierwszego dziecka, córki Olivii Jane. Dziewczynka przyszła na świat we wtorek 1 lutego.
Rozwód nie jest sprawą małżonków jedynie, ma wpływ na całą rodzinę wywołując stres i problemy natury mentalnej także u innych bliskich. Nowe badania uczonych z Uniwersytetu w Toronto sugerują, że dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców są bardziej narażone na rozważanie samobójstwa, niż ich rówieśnicy z pełnych rodzin.
Z jednej strony historia ta obejmuje zaledwie kilka miesięcy, z drugiej zaś sięga ponad 100 lat wstecz. Z jednej mówi o młodej kobiecie z pasją, z drugiej o wielu pokoleniach jednej rodziny. Przeszłość i teraźniejszość łączą się w niej, tworząc bogato ilustrowaną, wzruszającą opowieść...
Wiadomo już, że dzieci mające częsty kontakt z babciami i dziadkami lepiej się rozwijają i wykazują większą empatię w porównaniu do rówieśników. Teraz okazuje się, że maluchy pozostające pod opieką babć rzadziej doznają skaleczeń i innych wypadków.
Dziadkowie preferują określone wnuki ze względu na zależności związane linią genetyczną, wynika z badań.