Dziadkowie odgrywają ważną rolę w życiu Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Wspominając swoje dzieciństwo większość badanych twierdzi, że mieli regularne, bliskie kontakty ze swoimi babciami i dziadkami. Szczególnie często o bliskości i wdzięczności mówią młodzi Polacy, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Dziadkom jesteśmy wdzięczni przede wszystkim za opiekę, wychowanie i okazaną miłość.
Większość Polaków jest zadowolona z życia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa Polaków (54%) jest raczej zadowolona z życia, a około jednej siódmej (14%) jest bardzo zadowolonych. Co trzeci Polak (34%) zalicza się do szczęśliwców, natomiast trzykrotnie mniejsza grupa (11%) określa się mianem pechowców. Ponad połowa badanych (55%) stwierdza, że różnie z tym bywa.
Państwo James i Marjorie Landis byli prawdziwymi bratnimi duszami, stanowili nierozłączną parę za życia i nawet śmierć nie mogła ich rozłączyć - zmarli tego samego dnia. Mieszkająca w Pensylwanii para była małżeństwem przez przez 65 lat. Zmarli w odstępie 1,5 godziny.
Choroby to nie jedyna rzecz, która może być zakaźna - jest jeszcze ziewanie. Podczas gdy większość z nas od dawna dostrzegała to zjawisko, po części z powodu padania jego "ofiarą", to nikomu nie udało się wyjaśnić naukowo tej zagadki... do tej pory. Naukowcy z Włoch przedstawili pierwszy dowód behawioralny na to, że ziewanie to szybko i często pojawiające się zjawisko wśród osób bliskich sobie emocjonalnie, takich jak przyjaciele czy członkowie rodziny. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej stylowi życia osób po 55 roku życia w Polsce. Czy nasi seniorzy są szczęśliwi? Jakie wartości są dla nich najcenniejsze? Jak widzą swoją przyszłość? Na te i inne pytania odpowiadają wyniki badania zrealizowanego przez KB Pretendent.
Blisko trzy czwarte dorosłych Polaków (72 procent) ma poczucie, że wiele zawdzięcza swoim dziadkom - przede wszystkim jeśli idzie o wychowanie, życie rodzinne i przekazane wartości.
Meryl Streep w przeszłości czuła pokusę spróbowania sił w reżyserii. Ostatecznie zrezygnowała dla dobra swojej rodziny. Aktorka, która ma czworo dzieci z mężem Donem Gummerem, wolała poświęcić się wychowaniu pociech, niż pracy po drugiej stronie kamery.
Śmierć bliskiej osoby to ogromna trauma. Nie jest krótkotrwałym dramatem, ale wpływa na wiele aspektów całego dalszego życia, w tym zdrowie fizyczne. Uczeni odkryli, że żałoba znacznie zwiększa ryzyko zawału serca.
Jeśli ktokolwiek zna tajemnicę małżeńskiego szczęścia, to są to państwo Robert i Susan Erskine z Wielkiej Brytanii - spędzili wspólnie 75 lat.
99-letni Włoch i jego żona najprawdopodobniej staną się najstarszymi rozwiedzionymi na świecie. Sędziwy mężczyzna figurujący w aktach jako Antonio C. złożył do sądu Rzymie wniosek o rozwód po 77 latach małżeństwa. Jako powód pozwu podał romans żony z lat czterdziestych ubiegłego wieku.
Świętowanie kosztuje. W przypadku Bożego Narodzenia nakładów wymagają zarówno zakupy odpowiednich produktów, z których przygotowuje się świąteczne potrawy, ozdoby, jak i prezenty - summa summarum w grudniu znacznie odchudzamy nasze portfele. Jak wynika z brytyjskich badań, świąteczne rachunki najczęściej przychodzi płacić seniorom.
Produkcja oksytocyny może być wywołana na różne sposoby. To hormon, który sprawia, że odczuwa się ciepło emocjonalne i przyjaźń.
Co czwarta osoba odczuwa społeczny przymus kupowania prezentów na gwiazdkę – wynika z ankiety ING. Równocześnie blisko co drugi badany nie lubi robić zakupów świątecznych, ale lubi dawać prezenty.
Dwudziesta piąta rocznica ślubu jest srebrna, złotym określa się pięćdziesięcioletni staż małżeński, a jubileusz sześćdziesięciu wspólnie przeżytych lat nazywa się diamentowym. Jednakże, trudnym może być znalezienie tak cennego kruszcu lub kamienia, który byłby stosowny na nazwę dla dziewięciu dekad małżeństwa - tyle lat przeżyli ze sobą Yang Shengzhong i Jin Jifen.
Mężczyźni, którzy stracili życiową partnerkę z powodu nowotworu i pozostają singlami w cztery do pięciu lat po owdowieniu, mają znacznie większe ryzyko na choroby psychiczne niż ci, którym udało się znaleźć nową towarzyszkę życia, wnika ze szwedzkich badań.