Teściowe są „bohaterkami" tysięcy dowcipów, co świadczy o tym, że ich rola dojrzałych kobiet w rodzinie jest znacząca, a nawet zapewniająca zdrową dynamikę familii. Sposobów na wykonywanie tej funkcji jest chyba tyle, ile osobowości, choć można tu wyróżnić kilka paradygmatów. Najtrudniej, podobno, jest się porozumieć teściowej z synową (i odwrotnie)...
Dzieci i rodzice - to najczęściej wymieniani bliscy, których Polacy uważają za rodzinę. Rzadziej w tym kontekście wymieniamy współmałżonka, jeszcze rzadziej dziadków i rodzeństwo - wynika z przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC badania "Rodzina w obiektywie ING Życie".
Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej, który obchodzimy 29 kwietnia, stanowi doskonałą okazję, do zachęcenia najbliższych Seniorów by poznali Internet, co pozwoli im miedzy innymi w codziennym kontakcie z wnukami. Dzieląc się wiedzą i umiejętnościami możemy nie tylko ułatwić im poznanie wirtualnego świata ale również lepiej poznać ich samych.
Samo podejszenie ciężkiej, przewlekłej choroby, konieczność zgłoszenia się na badania diagnostyczne, wizyta u lekarza specjalisty większość osób przeraża i paraliżuje. Pojawiają się niedowierzanie, lęk, gniew, rezygnacja. Wiadomość o chorobie to prawdziwy wstrząs. Jednak wsparcie bliskich osób może wiele zmienić – wspomóc terapię, pozwolić na łatwiejszą walkę z chorobą, czy nawet w krańcowym przypadku – ułatwić spokojne i godne odejście.
Często masz wrażenie, że odstajesz od swoich znajomych? Twoje reakcje nie zawsze wydają się adekwatne do sytuacji? Poczucie izolacji i odmienności cię nie opuszcza? Zbyt często szukamy winy w sobie. Podczas gdy źródła wielu zachowań ukryte są w naszej przeszłości. Niestety większość Dzieci Dorosłych Alkoholików w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojej sytuacji. Nie szukają pomocy, bo nie wiedzą nawet, że powinni.
Osoby o wysokim poziomie socjoekonomicznym cieszą się lepszym zdrowiem niż pozostali. Jeśli chodzi o inne czynniki ochronne przed chorobami przewlekłymi, wskazuje się: wykształcenie, posiadanie pracy, dochód per capita i dobrobyt regionu zamieszkania.
Święta Wielkanocne to jedne z najbardziej rodzinnych i wystawnie obchodzonych polskich świąt. Okres przedświąteczny to czas intensywnej pracy i przygotowań. Setki odwiedzin w supermarketach, na pobliskich bazarach i targowiskach - kto kto z nas nie zna tego z autopsji? Organizacja rodzinnych świąt oznacza również spore wydatki. Dlatego niezwukle ważne dobre rozplanowanie nie tylko czynności ale także wydatków.
Polacy potrzebujący pomocy finansowej najczęściej mogą liczyć na wsparcie rodziny - wynika z ankiety ING. Co druga osoba, która zadłużyła się w ostatnim czasie, pieniądze pożyczyła od najbliższych. Bezzwrotnych „pożyczek” członkom swojej rodziny udziela co trzecia osoba.
W przeddzień Narodowego Dnia Życia rozpoczęła się kampania „Rodzina receptą na kryzys". Mająca na celu ekonomiczną edukację rodzin.24 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Życia. W tym roku tematem przewodnim dnia jest pomoc rodzinom w skuteczniejszym zarządzaniu dobrami materialnymi a także wskazanie, że silna rodzina stanowi rozwiązanie licznych problemów, z którymi mierzymy się jako społeczeństwo.
Matka żony lub męża ma bezsprzeczny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny, wszak to ona w znacznej mierze przyczyniła się do tego, jakim człowiekiem jest współmałżonek. Jako babcia zaś nierzadko bierze aktywny udział w wychowaniu najmłodszych członków familii i często wyręcza zapracowanych rodziców. 5-go marca obchodzimy Dzień Teściowej.
Dziadkowie odgrywają ważną rolę w życiu Polaków - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Wspominając swoje dzieciństwo większość badanych twierdzi, że mieli regularne, bliskie kontakty ze swoimi babciami i dziadkami. Szczególnie często o bliskości i wdzięczności mówią młodzi Polacy, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Dziadkom jesteśmy wdzięczni przede wszystkim za opiekę, wychowanie i okazaną miłość.
Większość Polaków jest zadowolona z życia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa Polaków (54%) jest raczej zadowolona z życia, a około jednej siódmej (14%) jest bardzo zadowolonych. Co trzeci Polak (34%) zalicza się do szczęśliwców, natomiast trzykrotnie mniejsza grupa (11%) określa się mianem pechowców. Ponad połowa badanych (55%) stwierdza, że różnie z tym bywa.
Państwo James i Marjorie Landis byli prawdziwymi bratnimi duszami, stanowili nierozłączną parę za życia i nawet śmierć nie mogła ich rozłączyć - zmarli tego samego dnia. Mieszkająca w Pensylwanii para była małżeństwem przez przez 65 lat. Zmarli w odstępie 1,5 godziny.
Choroby to nie jedyna rzecz, która może być zakaźna - jest jeszcze ziewanie. Podczas gdy większość z nas od dawna dostrzegała to zjawisko, po części z powodu padania jego "ofiarą", to nikomu nie udało się wyjaśnić naukowo tej zagadki... do tej pory. Naukowcy z Włoch przedstawili pierwszy dowód behawioralny na to, że ziewanie to szybko i często pojawiające się zjawisko wśród osób bliskich sobie emocjonalnie, takich jak przyjaciele czy członkowie rodziny. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej stylowi życia osób po 55 roku życia w Polsce. Czy nasi seniorzy są szczęśliwi? Jakie wartości są dla nich najcenniejsze? Jak widzą swoją przyszłość? Na te i inne pytania odpowiadają wyniki badania zrealizowanego przez KB Pretendent.