Jeszcze do roku 2008 prawo polskie nie było przyjazne rodzinom osób, które zginęły w wyniku wypadków. Wszystko się zmieniło, gdy wprowadzono nowelizację ustawy. Na jej podstawie członkowie rodziny mogą się ubiegać o zadośćuczynienie, które zapewnią polepszenie bytu rodziny.
Znaczną część życia spędzamy w pracy. Jedni z większą, inni z mniejszą przyjemnością, ale zawsze doświadczając satysfakcji, o ile wypłata pozwala na opłacenie rachunków i realizację stawianych sobie celów. Sytuacja staje się alarmująca, gdy poza aktywnością zawodową trudno wskazać jakiekolwiek cele...
Odczuwanie samotności nie jest jedynie dolegliwością duszy. Okazuje się, że ma znaczny wpływ na ciało, jest bowiem związana z rozmaitymi problemami zdrowotnymi.
Osoby starsze potrzebujące wsparcia najczęściej mogą liczyć na pomoc najbliższej rodziny – dzieci oraz współmałżonków. Stosunkowo często seniorom pomagają również wnuki, przyjaciele, znajomi oraz sąsiedzi – wynika z sondażu CBOS. Uzyskiwana przez seniorów pomoc najczęściej wiąże się z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dotrzymywaniem towarzystwa, załatwianiem różnych spraw oraz udzielaniem porad w ważnych sprawach. W największym stopniu osobom starszym brakuje wsparcia finansowego, a w drugiej kolejności pomocy w załatwianiu różnych spraw.
Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zgodnie z tradycją, wesele organizowali dla Młodych rodzice. To oni finansowali wydarzenie, dając swoim dzieciom możliwość hucznego wejścia na nową drogę życia. Bardzo często również pomagali Państwu Młodym w zdobyciu pierwszego mieszkania czy domu. O tym, jak to wygląda dzisiaj opowiada konsultantka ślubna Katarzyna Gajek.
Pożycie większości rodzin układa się dość harmonijnie, a konflikty i nieporozumienia zdarzają się bardzo rzadko, bądź nie zdarzają się w ogóle - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jednak wiele osób spotyka się z ofiarami przemocy domowej w swoim otoczeniu, a część badanych deklaruje, że sami doświadczyli agresji ze strony partnera.
Stosunek Polaków do posiadania potomstwa i do pożądanej jego liczby nie zmienia się znacząco. Nadal preferowana jest wizja rodziny z dwójką dzieci, choć rośnie liczba osób pragnących mieć trójkę dzieci - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Znaczącym przemianom ulegają role przypisywane małżonkom i partnerom. Zmiany idące w kierunku modelu partnerskiego widać nie tylko w preferencjach, ale również w deklaracjach dotyczących rzeczywistego podziału ról.
Dorrie Richards, licząca sobie 108 lat i pięć miesięcy oraz jej siostra Marjorie Ruddle, która w zeszłym miesiącu skończyła 105 lat, zdobyły tytuł najstarszego rodzeństwa na świecie.
Dziś obchodzimy Dzień Matki. Święto od lat cieszy się w Polsce dużą popularnością, ostatnio przybrało wręcz komercyjny charakter, pozostaje jednak najmniej kontrowersyjną tradycją - stanowi okazję do przypomnienia, jak ważna jest rola matki - zarówno dla dziecka, jak i człowieka dojrzałego.
82% Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że opiekun osoby przewlekle chorej (rodzina, bliscy) potrzebuje wsparcia w takim samym stopniu co pacjent - wynika z raportu kampanii Pozwól na wsparcie zrealizowanego na zlecenie firmy Actavis Polska. Także eksperci wskazują na konieczność zwrócenia uwagi na kondycję psychiczną opiekunów, od której zależy również dobre samopoczucie chorego.
Teściowe są „bohaterkami" tysięcy dowcipów, co świadczy o tym, że ich rola dojrzałych kobiet w rodzinie jest znacząca, a nawet zapewniająca zdrową dynamikę familii. Sposobów na wykonywanie tej funkcji jest chyba tyle, ile osobowości, choć można tu wyróżnić kilka paradygmatów. Najtrudniej, podobno, jest się porozumieć teściowej z synową (i odwrotnie)...
Dzieci i rodzice - to najczęściej wymieniani bliscy, których Polacy uważają za rodzinę. Rzadziej w tym kontekście wymieniamy współmałżonka, jeszcze rzadziej dziadków i rodzeństwo - wynika z przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC badania "Rodzina w obiektywie ING Życie".
Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej, który obchodzimy 29 kwietnia, stanowi doskonałą okazję, do zachęcenia najbliższych Seniorów by poznali Internet, co pozwoli im miedzy innymi w codziennym kontakcie z wnukami. Dzieląc się wiedzą i umiejętnościami możemy nie tylko ułatwić im poznanie wirtualnego świata ale również lepiej poznać ich samych.
Samo podejszenie ciężkiej, przewlekłej choroby, konieczność zgłoszenia się na badania diagnostyczne, wizyta u lekarza specjalisty większość osób przeraża i paraliżuje. Pojawiają się niedowierzanie, lęk, gniew, rezygnacja. Wiadomość o chorobie to prawdziwy wstrząs. Jednak wsparcie bliskich osób może wiele zmienić – wspomóc terapię, pozwolić na łatwiejszą walkę z chorobą, czy nawet w krańcowym przypadku – ułatwić spokojne i godne odejście.
Często masz wrażenie, że odstajesz od swoich znajomych? Twoje reakcje nie zawsze wydają się adekwatne do sytuacji? Poczucie izolacji i odmienności cię nie opuszcza? Zbyt często szukamy winy w sobie. Podczas gdy źródła wielu zachowań ukryte są w naszej przeszłości. Niestety większość Dzieci Dorosłych Alkoholików w ogóle nie zdaje sobie sprawy ze swojej sytuacji. Nie szukają pomocy, bo nie wiedzą nawet, że powinni.