Decyzja o umieszczeniu starszego członka rodziny w domu spokojnej starości lub zapewnieniu mu stałej opieki w inny sposób bywa trudna dla całej rodziny. Osoby sędziwe z trudnością akceptują jakiekolwiek zmiany, tak znaczna zaś jest dla niech nie lada wyzwaniem. Bliscy także nie czują się z tym komfortowo, bo mają świadomość, że jest to jakiś „krok milowy" w życiu całej rodziny. Czego potrzeba w takich sytuacjach? Na pewno spokoju, refleksji, głębokiego zastanowienia się nad najlepszym dla wszystkich rozwiązaniem.
Sandwich generation, to pokolenie, do którego należą osoby posiadające starzejących się rodziców i dorastające dzieci. Liczba jego członków zaś, tj. osób w wieku pięćdziesięciu kilku czy sześćdziesięciu kilku lat, rośnie (to wynik znacznego przyrostu naturalnego sprzed kilku dekad), znaczące zatem stają się problemy specyficzne dla tejże generacji. Co ich trapi? Zwykle znajdują się w finansowych i emocjonalnych „kleszczach", pisze Sharon O'Brien na seniorlivingabout.com.
Mówiąc czy myśląc „rodzina” większość z nas ma na myśli męża, żonę, dzieci, czasem rodziców. A przecież jeszcze nie tak dawno temu polska rodzina była podobna do włoskiej: liczna, wielopokoleniowa, z ciotkami, wujami, kuzynami. Imprezy rodzinne typu wesele czy chrzciny trwały czasem po kilka dni i były równie huczne jak przysłowiowe „wielkie greckie wesele”.
Wzrastająca popularność kontaktów przez Internet zrewolucjonizowała komunikację w polskich rodzinach. Już ¾ Polaków wykorzystuje komunikatory internetowe do kontaktów z najbliższą rodziną.
Jak wynika z nowego raportu odnoszącego się do doświadczeń macierzyństwa (The Making Of Modern Motherhood report), babcie ze zgrozą obserwują, jak ich dzieci zmieniają się w zbyt ambitnych, współzawodniczących rodziców swych rozpieszczonych, absorbujących pociech – pisze na www.guardian.co.uk Amelia Hill.
Zgodnie z nową ustawą wprowadzoną w Indiach obywatelom tego kraju, którzy zaniedbują starzejących się rodziców, grozi kara do trzech miesięcy więzienia. Od wyroku nie będzie można się odwoływać – informuje Gazeta Wyborcza.
Jak pisze Kathleen Megan na łamach Washington Post, dla rodziców, którzy od niedawna mieszkają samotnie, Święta stanowią długo oczekiwaną możliwość spędzenia czasu z dziećmi. Jednakże, dłuższe odwiedziny latorośli mogą być męczące dla osób, które zdążyły przyzwyczaić się do nowego rytmu dnia, większej swobody, a jednocześnie odzwyczaić się od pewnych denerwujących zachowań swych dorosłych pociech.
70 % Polaków w wieku 18-29 lat wciąż mieszka z rodzicami. Co czwarta osoba nigdy się od nich nie wyprowadzi. Takie wyniki przyniosło pierwsze przekrojowe badanie „Jak mieszkamy?”, przeprowadzone przez TNS AISA na zlecenie GE Money Bank.
Jeszcze kilkanaście lat temu Indie były krajem, gdzie całe rodziny żyły i mieszkały razem. Ostro krytykowano tu europejski model życia, w którym młodzi ludzie mieszkają osobno, a starych czy chorych rodziców można oddać do domu opieki. Niestety, rozwój gospodarczy kraju i wynikające z niego zmiany ekonomiczne sprawiły, że dziś coraz częściej osoby starsze traktowane są w Indiach źle, by nie powiedzieć okrutnie.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS OBOP dla "Dziennika" wynika, iż Polacy chcą, aby ich dzieci wyrosły na porządnych i zaradnych ludzi. Co ciekawe, aż 67 procent ankietowanych chciałoby aby ich pociecha robiła w życiu coś ważnego, pozwalającego na rozwój, dającego satysfakcję, a nie koniecznie gwarantującego wysokie dochody.
Książka ta, to drugi - po Sekretach kobiet – pisany gabinet terapeutyczny. Jest to rodzaj poradnika dla rodziców, którzy nie są zadowoleni ze swoich dorosłych dzieci. Inaczej wyobrażali sobie ich życie, zamartwiają się ich wyborami, pielęgnują poczucie winy za błędy wychowawcze i w wpadają w pułapkę gniewu depresji i zgorzknienia.
Amerykański Urząd Statystyki (the US Census Bureau ) informuje, że w ciągu dwóch ostatnich pokoleń, od 1970 do 1997, liczba rodzin, w których dziadkowie pełnią funkcję rodziców, zwiększyła się o 76 procent. Jako przyczyny tego status quo podaje się: zażywanie narkotyków przez rodziców, nastoletnie macierzyństwo, rozwody, choroby, zaniedbanie, popełnianie przestępstw i odsiadywanie wyroków w zakładach karnych, porzucanie dzieci. Wielu młodych ludzi znajduje jednak dom i opiekę dzięki miłości i odpowiedzialności swych dziadków.
Wiele osób z pokolenia wyżu demograficznego musi stawić czoło wyzwaniom związanym z pracą, a jednocześnie opiekować się starzejącymi się i często niedomagającymi rodzicami. Ponieważ seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę w społeczeństwie kanadyjskim, lepiej rozpoznawane są ich potrzeby i wydaje się nań więcej pieniędzy, twierdzi Satya Brink, gerontolog z Simon Fraser University.
Bycie babcią czy dziadkiem może być fantastycznym doświadczeniem. Obcowanie z wnukami nie jest obciążone odpowiedzialnością za ich wychowanie i to daje dziadkom znacznie więcej luzu, niż mają go rodzice. Jeśli dziadkowie i wnuki robią coś, co i jednym, i drugim sprawia przyjemność, to ze wspólnego spędzania czasu mogą czerpać wiele radości. Psychologowie zalecają, aby bardzo uważać na tzw. poświęcanie się. Jeśli robimy coś wbrew sobie, to dzieci bezbłędnie to wyczują i obie strony będą niezadowolone.