Blisko dwie piąte dorosłych Polaków twierdzi, że w ich najbliższej rodzinie jest przynajmniej jedna pełnoletnia osoba, która nie zawarła związku małżeńskiego i nadal mieszka pod jednym dachem ze swoimi rodzicami – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Jak wynika z badań, większość (59%) osób pełnoletnich stanu wolnego, które mieszkają z rodzicami, to mężczyźni (kawalerowie).
Ponad połowa pełnoletnich nieżonatych i niezamężnych nie tworzy obecnie stałego związku nieformalnego, a blisko trzy piąte nadal mieszka razem z rodzicami – wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Jednocześnie większość jest całkowicie niezależna finansowo od swoich rodziców.
Efektywniejsze egzekwowanie świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowanie zjawiska polegającego na uchylaniu się od płacenia alimentów przez zatajanie uzyskiwanych dochodów i posiadanego majątku – to podstawowy cel nowelizacji Kodeksu Karnego. Projekt zmian przyjął dziś rząd.
Aż 70% właścicieli firm rodzinnych chce przekazać swój biznes młodszemu pokoleniu - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, na zlecenie Rzetelnej Firmy. Tymczasem zdecydowana większość młodszego pokolenia nie chce przejmować przedsiębiorstwa rodziców. Na taki krok zdecydowanych jest zaledwie 6,3% potencjalnych sukcesorów. Znacznie częściej córki niż synowie.
W swojej koncepcji etycznej Arystoteles postulował szukanie złotego środka miedzy dwiema ekstremalnymi postawami, bo środek miał być wyborem optymalny. Można to przełożyć na pewne charakterystyczne nastawienie rodziców wobec dorosłych dzieci - jedni są gotowi skrajnie się poświęcić, inni skrajnego poświecenia wymagają od swych samodzielnych już latorośli. Tymczasem potrzeby i oczekiwania powinny spotkać się gdzieś pośrodku właśnie.
Aż 135,6 tys. rodziców skorzystało we wrześniu tego roku z urlopów rodzicielskich. To o ponad 8 tys. więcej niż rok wcześniej. Na urlopie ojcowskim w tym czasie było prawie 25 tys. ojców, czyli o prawie 1,5 tys. więcej niż we wrześniu 2014 r.
Już od początku przyszłego roku rodzice otrzymają świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł przez pierwszy rok po urodzeniu dziecka. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych przyjęta przez Sejm czeka teraz na podpis Prezydenta RP.
Wydaje się być czymś zupełnie naturalnym, że rodzice muszą zmagać się z zazdrością występującą u swoich dzieci. Z drugiej strony, poruszając taki temat mamy na myśli zwykle raczej… kilkulatki. Życie jednak pisze swoje scenariusze – może zatem okazać się, że zazdrosnym dzieckiem jest już dorosły człowiek. Jaki może być przedmiot takiego uczucia i jak sobie z tym wszystkim poradzić?
Kiedy syn czy córka opuszczają rodzinne gniazdo często w oczy zagląda nam samotność. W rodzinnym zgiełku rozmów i dziecięcych problemów i pytań, nie zauważamy, że nasza więc z parterem słabnie a czasem zupełnie ginie. Gdy dzieci wywiozą ostatnią turę kartonów i pamiątek, stajemy we własnym domu twarzą w twarz naszym partnerem - dziś obcym człowiekiem - lub czasem zupełnie samotni przed szczerym do bólu lustrem.
Na co dzień pracuję z rodzicami i pomagam im radzić sobie z wyzwaniami związanymi z wychowaniem. Razem zastanawiamy się, jak pomagać dziecku w jego trudnościach, szukamy sposobów, żeby wesprzeć je w rozwoju. Bardzo często jednym z tematów naszej wspólnej pracy jest to, czego na temat wychowania i relacji z ludźmi nauczyli się rodzice, kiedy sami jeszcze byli dziećmi.
Rodzice opuszczają dzieci z różnych powodów, bywa także nie potrafią dać sobie rady z odpowiedzialnością wiążącą się z wychowaniem, podczas gdy sami mają kłopoty emocjonalne. Coraz częściej występują także inne powody dla których matka czy ojciec rozstają się na jakiś czas ze swoimi dziećmi - na przykład konieczność pracy zarobkowej w innym kraju. Obecnie ten ostatni powód sprawia, że wielu Polaków decyduje się na czasową emigrację i pozostawienie dzieci pod opieką rodziny, najczęściej swoich rodziców.
Prawie wszyscy Polacy dobrze wspominają swoje relacje z rodzicami – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Szczególny sentyment wśród respondentów budzą mamy, które częściej pełniły rolę powierniczek pierwszych sekretów, były proszone o pomoc i służyły radą.
Rodzice pozostają ważnym odniesieniem dla związków swoich dzieci. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku osób z pierwszych stron gazet, np. Gwyneth Paltrow przyznała, że zdarza jej się prosić mamę i tatę o poradę w sprawie jej małżeństwa.
W Chinach właśnie przyjęto nową legislację - dzieci, które nie odwiedzają swoich rodziców, mogą zostać przez nich pozwane. Nowe prawo nie określa jednak, jak często takie wizyty powinny mieć miejsce...
Dzieci i rodzice - to najczęściej wymieniani bliscy, których Polacy uważają za rodzinę. Rzadziej w tym kontekście wymieniamy współmałżonka, jeszcze rzadziej dziadków i rodzeństwo - wynika z przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC badania "Rodzina w obiektywie ING Życie".