Toyota i Fujita Health University uruchamiają wspólny program testowy robotów, które służą do wspierania osób starszych i niepełnosprawnych. Jest to ostatnia faza przygotowań do wprowadzenia ich na rynek.
Urządzenia oraz systemy, które mają na celu poprawę jakości życia osób starszych, niesamodzielnych i chorych zaprezentowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej, podczas konferencji podsumowującej projekt Domestic - „Domowy asystent osób starszych i chorych”.
Zespół naukowców, opracował robota, który jest w stanie wspomóc neurochirurgów w przeprowadzaniu operacji mózgu o małej inwazyjności. Robot pracuje precyzyjnie i ma niesamowitą pamięć; do tego dysponuje 13 typami ruchów w porównaniu z 4 dostępnymi dla ręki człowieka oraz "dotykową" informacją zwrotną - wskazówkami fizycznymi, które umożliwiają lekarzom ocenę tkanki i obserwowanie siły przykładanej w czasie operacji.
Zaczęło się odliczanie do jedynej w roku Nocy Robotów. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie zaprasza na unikalny pokaz kilkudziesięciu robotów. Obok zmechanizowanych antyterrorystów, zwiadowców i podwodnej cybernetycznej ryby, wystąpią także zawodnicy sumo, łazik marsjański i… robot sterowany falami mózgowymi.
Kilka dni temu w Tokyo koncern Toyota przedstawił swój najnowszy wynalazek, jest nim robot umiejący grać na skrzypcach. „Urządzenie” wygląda naprawdę imponująco, jedną „ręką” przytrzymuje instrument, drugą przesuwa smyczek precyzyjnie wygrywając przeróżne melodie. Robot ten stanowi jeden z efektów pracy koncernu nad maszynami, które w przyszłości mają być pomocą dla starzejącego się japońskiego społeczeństwa.