Robot planetarny jest bardzo przydatnym w kuchni sprzętem. Jego zalety szczególnie docenią osoby lubiące samodzielnie gotować. Dlaczego? Głównie dlatego, że urządzenie to bardzo sprawnie wykonuje prace dla człowieka dość uciążliwe lub wymagające większej siły fizycznej. Robot planetarny jest po prostu przydatnym pomocnikiem. Ale jak, spośród bardzo bogatej oferty rynkowej, wybrać dobry sprzęt, jednocześnie nie przepłacając? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Przedstawiciele europejskiego serwisu CORDIS uczestniczyli w Europejskim Forum Robotyki, które odbyło się w dniach 20–22 marca w Bukareszcie. W swoim podsumowaniu wystawy pokreślili ogromną liczbę zaprezentowanych robotów zaprojektowanych i skonstruowanych z myślą o ochronie zdrowia.
Nowe roboty do opieki nad osobami starszymi, dostosowują się do kultury i obyczajów osób starszych, którym pomagają.
Według WHO demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty samodzielności wśród osób starszych na całym świecie - cierpi na nią około 50 milionów osób, a co roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Najczęściej występuje choroba Alzheimera, która odpowiada za około 60-80% przypadków demencji.
W Polsce pracuje obecnie 16,5 mln osób. Według analiz potencjalnie zautomatyzować można ok. 7,5 mln miejsc pracy, co oznacza, że prawie połowa pracujących Polaków mogłaby zostać zastąpiona przez roboty. Jak przekonują eksperci, w najbliższym czasie tak się jednak nie stanie. Robotów sprzedaje się coraz więcej, rośnie także poziom ich zaawansowania technicznego i sztucznej inteligencji. W dłuższej perspektywie zagrożenie jest bardziej realne. W ciągu 45 lat maszyny mogą prześcignąć ludzi we wszystkich aspektach inteligencji, a w ciągu 120 lat zautomatyzowana może być cała praca wykonywana przez ludzi.
Toyota i Fujita Health University uruchamiają wspólny program testowy robotów, które służą do wspierania osób starszych i niepełnosprawnych. Jest to ostatnia faza przygotowań do wprowadzenia ich na rynek.
Robotyczne ramię, opracowane przez zespół europejskich naukowców, przyczyni się w pewnym stopniu do zapewnienia niezależności poważnie sparaliżowanym osobom. Ramię może być sterowane intuicyjnie, co oznacza, że wystarczy pomyśleć o użyciu go, aby się poruszyło.
Odwiedzanie chorych w szpitalu przez roboty może wydać się dziwną formą terapii, niemniej zdaniem ekspertów z dziedziny robotyki mogą być one niezwykle pomocnymi narzędziami terapeutycznymi.
Wraz z posuwaniem się w latach coraz trudniejsze może stawać się samodzielne utrzymywanie dobrej jakości życia. Słabnąca pamięć może doprowadzić do pomijania posiłków, a spadek mobilności może skutkować samotnością i izolacją społeczną. Wiele osób starszych jest w tym szczęśliwym położeniu, że ma opiekuna, ale czasami ta osoba - np. partner - również jest w podobnym wieku i potrzebuje wsparcia w zapewnianiu opieki.
Nowo opracowany przez austriackich uczonych robot Hobbit chwyta rzeczy, które zwykle wszyscy upuszczamy, niektórym z nas jednak nie jest łatwo sięgnąć po zgubę.
Zaczęło się odliczanie do jedynej w roku Nocy Robotów. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów w Warszawie zaprasza na unikalny pokaz kilkudziesięciu robotów. Obok zmechanizowanych antyterrorystów, zwiadowców i podwodnej cybernetycznej ryby, wystąpią także zawodnicy sumo, łazik marsjański i… robot sterowany falami mózgowymi.
W ramach unijnego projektu KSERA powstaje robot, który będzie funkcjonować w "inteligentnym domu", aby zapewnić osobom starszym lepszą jakość życia i pozwolić im funkcjonować niezależnie możliwe jak najdłużej.
Robot, który swoim wyglądem przypomina węża może ułatwić przeprowadzanie skomplikowanych operacji.
Japońscy studenci z Uniwersytetu Tsukuba, pod przewodnictwem profesora Yoshiyuki Sankai, zaprojektowali kostium ułatwiający poruszanie się i niwelujący napięcie mięśni.
Naukowcy z Izraela opracowali miniaturowego robota, którego zadaniem jest monitorować ludzki układ nerwowy. Maleńki endoskop zostaje wprowadzony do organizmu i poruszając się wewnątrz rdzenia kręgowego przekazuje informacje o stanie układu nerwowego pacjenta.