Aksamitki to jedne z roślin, które bardzo często spotykamy w ogrodach. Kwiaty o różnych kształtach i wielkościach, zniewalające ciepłymi kolorami są prawdziwym skarbem ogrodnika. Mało wymagające, dające radę w gorszych warunkach pogodowych aksamitki można uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy w doniczkach na parapetach. Poza atrakcyjnym wyglądem aksamitki mają inne zalety. Potrafią odstraszać szkodniki, są stosowane w fitoterapii, sztuce kulinarnej i kosmetyce.
Co jeść? Czego nie pić? Jak chorować? Jak wyjść za mąż, jak się rozwieść, jak uprawiać sport, jak poprawić jakość snu, jak odpoczywać, jak żyć... Od polityków czy profesorów, po celebrytów, blogerów i uczestników telewizyjnych reality show. Poradniki piszą już wszyscy - i niemal wszyscy je czytają. Przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem publikacje poradnikowe.
Czerwone i miękkie pomidory, soczyste jabłka, słodka marchew. Chcemy jeść zdrowo i „naturalnie”, co utożsamiamy z brakiem chemicznej ochrony roślin. Czy słusznie boimy się środków ochrony roślin?
Stres, zła dieta i brak ruchu – czas na zmiany, by wrócić do formy i cieszyć się zdrowiem! Warto uzupełnić dietę dobrą chemią, czyli flawonoidami. Czym są, jakie jest ich znaczenie dla zdrowia i jak zadbać o ich odpowiednią ilość w diecie?
Miały (i mają) je w domach nasze babcie i mamy. I słusznie, bo rośliny doniczkowe mogą być nie tylko ozdobą i namiastką natury w czterech kątach, ale też zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia.
Niektórym wydaje się, że ogrody botaniczne najpiękniejsze są wiosną, gdy wszystko kwitnie. Nieprawda! Są miejsca w Europie, gdzie urok ogrodów można docenić przez cały rok, albo wręcz zyskują one jesienią, kiedy liście na drzewach przybierają bajeczne barwy. Które europejskie ogrody botaniczne warto zobaczyć? Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl poleca trzy miejsca, które zachwycą miłośników natury i nie tylko.
Coraz więcej osób świadomie podejmuje decyzję o tym, co chce jeść i jaki jest tego cel np. obniżenie cholesterolu, zrzucenie nadwagi. Dążąc do poprawy lub zachowania zdrowia warto rozważyć dietę opartą głównie na produktach pochodzenia roślinnego.
Mamy wprawdzie pełnię lata, ale już wkrótce dni zaczną robić się coraz krótsze, chłodniejsze i zaczniemy przygotowania do jesieni i zimy. Odpowiedniego przygotowania będą także wymagać uprawiane przez nas na balkonach i w ogrodach rośliny.
Wprawdzie w sklepach i na targowiskach nie brakuje cytrusów, ale co bardziej ambitni ogrodnicy – amatorzy z pewnością chętnie spróbowaliby wyhodować własne cytryny czy mandarynki. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, roślinom trzeba jednak zapewnić odpowiednie warunki, jak najbardziej zbliżone do naturalnych.
Właściciele ogrodów i ogródków zwykle pamiętają o nawożeniu roślin wiosną, kiedy budzą się one do życia po zimowej przerwie. Warto jednak nawozić je także teraz, zanim na dobre zacznie się lato, bo z czasem zawartość związków mineralnych w glebie maleje i rośliny zaczynają gorzej rosnąć. Koniec czerwca i początek lipca to ostatni moment na dokonanie „dokarmiania” roślin, bo od sierpnia większość z nich szykuje się już do zimy.
Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez świeżych, wiosennych kwiatów. Święta te są czasem radości ze zmartwychwstania Jezusa, ale i z rozpoczęcia się wiosny – pięknej, ciepłej i słonecznej pory roku.
Zimową porą, kiedy za oknem szaro a dni są wyjątkowo krótkie, roślinom zielonym brakuje światła. Niska temperatura na zewnątrz z kolei sprawia, że powietrze w mieszkaniu staje się suche od rozgrzanych kaloryferów.
Aromaterapia jest ogólnie dostępna, jej zwolennicy twierdzą, że pomaga pozbyć się bólów reumatycznych, nudności oraz senności. Jako, że należy do medycyny naturalnej, ma także przeciwników. Niektórzy uważają, że stosowanie olejków otrzymywanych z roślin, ziół, bądź drzew nie może przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia. Bezsprzecznie jednak można stwierdzić, że aromaterapia staje się coraz popularniejsza, warto więc przybliżyć jej działanie.
Statystyki mówią, że u jednego na sześciu Amerykanów, w pierwszym rzędzie seniorów ze średnią wieku 70 lat zostanie zdiagnozowany rak prostaty. Szansa na wyleczenie może znajdować się w diecie roślinnej. Przeprowadzono badania, z których wynika, że zmiana diety na roślinną poparta kuracją antystresową wydaje się być efektowna w spowolnieniu lub zatrzymaniu rozwoju raka prostaty.