Koniec sezonu na stokach i krótkotrwałe ataki zimy powodujące oblodzenia na miejskich chodnikach sprzyjają kontuzjom. Wystarczy chwila nieuwagi i niefortunny upadek, by nabawić się bolesnego urazu.
Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, to dwa badania diagnostyczne zaliczane do badań obrazowych. Dzięki nim lekarz może zobaczyć zmiany chorobowe na ekranie komputera. Oba badania są bezbolesne, oba wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Rezonans i tomografia kojarzone są często z wykrywaniem nowotworów i urazów neurologicznych, ale ich możliwości diagnostyczne są znacznie szersze.
Co powinniśmy wiedzieć o rezonansie magnetycznym? Kto może bez obaw wykonać takie badanie, a kto powinien go unikać? Jak odpowiednio się do niego przygotować? – z takimi rozterkami borykają się pacjenci zanim trafią do pracowni radiologicznej. Warto zapoznać się z zasadami, które obowiązują przy tym niezwykle ważnym badaniem.
Każdy, kto musiał zdobyć skierowanie na tomografię czy rezonans magnetyczny, wie jak problematyczne to obecnie zadanie. Coraz dłuższe kolejki do lekarzy specjalistów coraz częściej zmuszają do korzystania z możliwości oferowanych przez prywatne centra diagnostyczne, te zaś prześcigają się w swoich ofertach, kusząc atrakcyjnymi cenami czy lokalizacją. Jak wybrać najlepszą placówkę diagnostyki obrazowej, by mieć pewność trafności diagnozy i profesjonalnego podejścia?
Siedzenie przez wiele godzin przed komputerem czy za kierownicą, a także rzadkie uprawianie sportu - to prosta droga do dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego. Aby szybko ją zdiagnozować i rozpocząć rehabilitację, a tym samym uniknąć zażywania leków czy nawet chirurgicznego skalpela, należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym.
Stwardnienie rozsiane (określane również skrótowo SM od swej łacińskiej nazwy sclerosis multiplex, lub MS z angielskiego multiple sclerosis) to ciężka, przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego. W przebiegu tej choroby dochodzi do wielomiejscowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Uszkodzenia polegają na zaniku mieliny (czyli budulca osłony włókien nerwowych) czyli demielinizacji włókien nerwowych. Na stwardnienie rozsiane najczęściej chorują osoby młode, pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Częstość występowania SM w populacji to od ok. 5 do ok. 120 przypadków na 100 tysięcy osób.
Naukowcy z Wellcome Trust odkryli w jaki sposób mózg ocenia pewność swoich decyzji. Ustalenia pomagają wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie mają lepszy wgląd w swoje wybory.
Nowe badania pokazują, że brak snu znacznie intensyfikuje stopień antycypowowania emocjonalnych zdarzeń, zwłaszcza wśród ludzi bardzo niespokojnych.
Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów kobiet w wieku poniżej 65 lat, a najczęstszym „kobiecym” nowotworem jest rak piersi. Rocznie w Polsce zapada na niego około 10 tysięcy pań , a prawie połowa zachorowań kończy się śmiercią. Choć coraz więcej z nas wie, że najlepszym sposobem walki z nowotworami jest diagnostyka, nie wszystkie potrafimy powiedzieć, co kryje się pod tajemniczym słowem „mammografia”. Jeszcze mniej z nas wie, na czym polega i kiedy wskazany jest rezonans magnetyczny piersi.
Słabe serce, tj. takie, które pompuje krew mniej efektywnie, może oznaczać mniej energii dla mózgu, uważają naukowcy.
W dniach 23-25 kwietnia w Falentach odbyła się konferencja "Diagnozowanie i leczenie raka piersi". Na poprzedzającym ją spotkaniu z dziennikarzami polscy onkolodzy przyznali, że jakość leczenia raka piersi w Polsce uległa znacznej poprawie, ale w dalszym ciągu jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia - informuje portal rakpiersi.pl.
Naukowcy z firmy Philips opracowali elektronicznie sterowaną kapsułkę, którą otwiera się w organizmie pacjenta dzięki zdalnemu sygnałowi.
U podłoża stwardnienia rozsianego leży demielinizacja włókien nerwowych w mózgu oraz rdzeniu kręgowym, częstotliwość, z jaką występuje SM to od 30 do 100 zachorowań na 1000 osób. Przebieg choroby to sprawa indywidualna, jednak zasadniczo wyróżnia się: postać rzutową, przewlekłą i wtórnie przewlekłą.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca