Reumatyzm to potoczne określenie dolegliwości objawiających się bólem mięśni i stawów. Choroby reumatyczne podzielić możemy na zapalne oraz niezapalne. Do pierwszej grupy należą min: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty. Wśród niezapalnych najczęściej spotykana jest choroba zwyrodnieniowa stawów.
Zrzucenie kilku kilogramów i zaangażowanie się w aktywności fizyczne może pomóc w obronie przed artretyzmem, twierdzą naukowcy z Atlanty w USA. Dla przykładu, naukowcy zdiagnozowali artretyzm u 31 procent otyłych pacjentów, 21 procent z nadwagą i 16 procent z wagą w granicach normy.
Współczesna medycyna może leczyć choroby reumatyczne nie dopuszczając do trwałego inwalidztwa. Leki najnowszej generacji tzw. leki biologiczne wiążą białe krwinki odpornościowe (w sposób niekontrolowany namnażające się), które niszczą stawy. Krwinki stają się biologicznie nieaktywne. W ten sposób hamuje się rozwój choroby, tym samym nie dopuszczając do inwalidztwa.
Grupa europarlamentarzystów złożyła do Parlamentu Europejskiego oświadczenie nr 41, dotyczące chorób reumatycznych. Posłowie chcą, aby Komisja Europejska nadała tym schorzeniom status taki, jako mają choroby układu krążenia, nowotwory, AIDS/HIV czy cukrzyca. Wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Reumatyzmu.
Preparat Vioxx firmy Merck and Co. był stosowany w leczeniu bólu w chorbach reumatycznych. We wrześniu 2004 roku po tym, jak dowiedziono, że po jego zażywaniu rośnie ryzyko powikłań naczyniowo-sercowych, firma dobrowolnie wycofała lek z rynku.
4,5 miliona dolarów będzie musiała wypłacić firma farmaceutyczna Merck & Co. 77 letniemu Johnowi McDarby. Sąd New Jersey uznał koncern winnym zaniedbań dotyczących skutków ubocznych leku przeciwbólowego Vioxx, który wycofano ze sprzedaży półtora roku temu z powodu zwiększonego ryzyka rozwinięcia się chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów przyjmujących ten preparat.