Przy wyższym poziomie promieniowania UVB rozwój choroby jest o 21 procent niższy.
Mężczyźni z niedostateczną ilością testosteronu mogą być bardziej narażeni na reumatoidalne zapalenie stawów, wynika z najnowszych badań.
Starsze kobiety, które miały okazję do regularnej ekspozycji na światło słoneczne, mogą być mniej narażone na rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów.
Stan zapalny jest normalnym elementem funkcjonowania układu odpornościowego: to odpowiedź organizmu na infekcje lub urazy. Ale nieuzasadnione zapalenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Jeśli twój sąsiad nie ma szczekającego w nocy psa, a szum miasta nie dociera do wnętrza mieszkania, a mimo wszystko budzisz się w nocy i nie możesz zasnąć, u podłoża kłopotów ze snem może leżeć medyczna przyczyna.
Otyłość i bolesna choroba autoimmunologiczna, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów, stają się coraz powszechniejsze. Dlatego uczeni postanowili sprawdzić czy istnieje związek między tymi dolegliwościami. Wydaje się, że w przypadku kobiet taka relacja istnieje, mówią uczeni z Mayo Clinic.
Bor jest pierwiastkiem śladowym, który znajduje się u człowieka zwłaszcza w kościach, śledzionie i tarczycy. Uczeni sugerują, że mógłby być stosowany do wielu celów leczniczych, choć brak jest mocnych dowodów na każde konkretne zastosowanie. Wstępne badania wykazują, że bor może być pomocny dla zwiększenia siły mięśni, zmniejszenia objawów menopauzy i leczenia łuszczycy.
Podatność kobiet na choroby zapalne jest związana z estrogenem, hormonem żeńskim. Badania pokazują, że istnieje związek między poziomem estrogenów i chorobami zapalnymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Osoby, którzy nie mogą spokojnym snem, wykazują inne reakcje na stres niż ci, którzy mają okazję porządnie się wyspać. Zwiększone odczuwanie stresu podwyższa ryzyko rozmaitych chorób.
Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) są narażeni na zwiększone ryzyko zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków).
Z badań wynika, że zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie może spowolnić proces starzenia i chronić przed niektórymi chorobami.
Łagodny trening jogi pomaga poprawić aktywność pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, wynika z badań przeprowadzonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Badania potwierdziły, że istnieje związek między reumatoidalnym zapaleniem stawów i POChP.
Ponad 10 mln Polaków cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego. Blisko połowa z nich nie jest zdolna do pracy zawodowej. Ocenia się, że koszty pośrednie tj. renty, absencja w pracy i rehabilitacja pacjentów z chorobami reumatycznymi są w Polsce dziesięciokrotnie wyższe (4,5 mld zł) niż nakłady na ich leczenie (384 mln zł). Szacuje się, że koszty chorób reumatycznych pochłaniają blisko 1,5 % PKB. Takie dane wynikają z raportu „Stan opieki reumatologicznej w Polsce" opracowanego właśnie przez Uczelnię Łazarskiego.
Gdy boli staw, odruchowo staramy się go oszczędzać - mimo że wcale nie zmniejsza to dolegliwości. Dodatkowo nieużywany staw sztywnieje i każdy ruch staje się jeszcze bardziej bolesny. Najważniejsze więc jest złagodzenie bólu i odpowiednie leczenie chorego stawu, by móc znowu nim poruszać.