Przebadano pary żyjące z reumatoidalnym zapaleniem stawów i oceniono, jak radzą sobie z tą wyniszczającą chorobą. Jak się okazało, ci ludzie, którzy razem stawiają czoła problemom, odczuwają mniejszy stres psychologiczny i mają lepsze relacje.
Leki przeciwreumatyczne stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów mogą zapobiegać rozwojowi autoimmunologicznej choroby tarczycy, mówią naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji.
Wraz z wiekiem zmienia się budowa morfologiczna stóp. Jeśli ludzie nie zmieniają rozmiaru buta, gdy ma to miejsce, nierzadko doświadczają niepokoju, apatii, utraty równowagi i upadków - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet A Coruña.
Papryczki chili dodają silnie pikantnego smaku potrawom, mają jednak i inne zastosowania - mogą np. złagodzić ból.
Warto jeść ryby nie tylko w Wigilię. Okazuje się, że tłuszcz z ryb pomaga osłabiać stany zapalne - zwiększa bowiem poziom niektórych cząsteczek przeciwzapalnych we krwi.
Dieta oparta na produktach roślinnych zyskała populaność, bo coraz więcej jest dowodów na to, że pomga zdrowiej żyć i uchronić się przed wieloma doleliwościami. Teraz nowe analizy pokazują, dlaczego taki sposób odżywiania się może być polecany osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).
Choroby dziąseł mają wpływ na rozwój innych dolegliwości. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim i University of Louisville pozwoliły odkryć związek między bakteriami obecnymi w zapaleniu przyzębia i rozwojem choroby Alzheimera.
Ponad połowa pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) stosuje się do zaleceń reumatologa w stopniu mniejszym niż 80 proc. Nieprzestrzeganie wytycznych terapii to aktualnie jedno z największych wyzwań medycyny dotyczące wszystkich chorób przewlekłych. Przyczyny takiego postępowania mogą leżeć w jakości komunikacji pomiędzy lekarzem i pacjentem. Eksperci zajmujący się relacją terapeutyczną apelują, by obie jej strony wzięły za nią odpowiedzialność. Otwarta rozmowa o chorobie i przebiegu terapii jest kluczowa dla uzyskania maksymalnych efektów leczenia. Jest też jednym ze sposobów na zapobieganie poważnym konsekwencjom nieprawidłowo leczonego RZS.
Bakterie rozwijające się wskutek niewlaściwej higieny jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i mogą przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera.
Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens, japońska nazwa: shiso) pochodzi z Azji - rośnie m. in. w Chinach, Indiach, Japonii i Korei. Olej z nasion zioła, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy alfa-linolenowe, jest używany do smażenia oraz jako przyprawa, ale roślina stanowi też substrat w przemyśle lakierniczym. Jeśli chodzi o medycynę tradycyjną, pachnotka jest stosowana głównie dla osłabienia objawów alergii i astmy, a także leczenia chorób układu krążenia.
Ograniczenie kaloryczności codziennej diety pomoże zmniejszyć ryzyko rozwoju związanych z wiekiem chorób. Wszystko dlatego, że pozwoli to na uchronienie organizmu przed uszkodzeniami ze strony produktów ubocznych powstających w procesie zamiany pożywienia w energię.
W Polsce z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) leczy się ok. 300 tysięcy osób. Co roku na chorobę zapada kolejnych 10–15 tysięcy. Według danych sprzed kilku lat czas od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia wynosi w naszym kraju aż 35 tyg. Czy jest szansa na poprawę?
Zapach kwiatów daje nie tylko przyjemność naszemu zmysłowi powonienia, ale także może mieć efekty lecznicze. Okazuje się, że aromat róż i sam ich skład chemiczny odpowiedzialny za tę woń jest w stanie osłabić ból w chorobach stawów.
Z nowych badań wynika, że witamina D może zapobiec rozwojowi chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Z tej okazji na portalu społecznościowym Facebook ruszyła akcja pod hasłem #rzsporozmawiajmy. Jej celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), którego szczyt zachorowalności przypada na 30 – 40 r.ż., zachęcenie do wykonywania badań diagnostycznych w kierunku RZS oraz zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjentów chorych na RZS.