Nawet godzinę po zatrzymaniu akcji serca niektórzy pacjenci, którzy powrócili do żywych dzięki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR), mieli wyraźne wspomnienia doświadczenia śmierci, a ich aktywność mózgowa, gdy byli nieprzytomni, miała związek z myślami i pamięcią.
Badania pokazały, że w przypadku zatrzymania akcji serca przypadkowi świadkowie szybciej zdecydują się na podjęcie resuscytacji u mężczyzn niż kobiet.
Aż 63 procent młodych Polaków nie udzieliłaby pierwszej pomocy, gdyż obawia się, że mogłaby zaszkodzić. Okazuje się zatem, że największym zagrożeniem dla życia wcale nie jest brak profesjonalnego sprzętu medycznego czy zbyt późny przyjazd ratowników, ale strach przed udzieleniem pierwszej pomocy. Jak odważnie ratować ludzkie życie w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy radzą eksperci LUX MED.
Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, przy którym serce przestaje pracować prawidłowo a w wyniku tego ustaje krążenie krwi i pojawia się niedotlenienie organizmu. W następstwie takiej sytuacji po upływie około czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Dlatego dobrze jest mieć świadomość jak w takiej sytuacji postępować by uratować komuś życie.
Rozpoczynają się wakacje i sezon urlopowy - to czas swobody, beztroski, wypoczynku i relaksu. Niemniej jednak jest to również czas wielu zagrożeń. Uciążliwe upały, wysiłek fizyczny, nagły stres czy szok temperaturowy po zetknięciu z zimną wodą mogą wywołać zatrzymanie akcji serca.