W sieci pojawiła się zapowiedź animacji "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Ekranizacja książki najsłynniejszego polskiego reportera, Ryszarda Kapuścińskiego, wejdzie do polskich kin 2 listopada.
To jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. W pogrzebie Przemyka wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki. To również zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.
W tegorocznej edycji nagród NIKE laureatem został Cezary Łazarewicz, za książkę "Żeby nie było śladów”, opowiadającą o zabójstwie Grzegorza Przemyka.
"Bunt i pokojowa walka Solidarności to jedyne, obok wielkopolskiego, polskie powstanie, które kończy się zwycięstwem."
Na początku były fascynacja, oczarowanie, miłość. W różnych konfiguracjach. Czasami nic nie zapowiadało późniejszej tragedii. Z perspektywy czasu, już podczas procesu, te uczucia okazywały się fatalne, obsesyjne, chore, skoro zrodziły myśl o krwawym rewanżu, gwałcie, oszukaniu obiektu adoracji. Wstrząsające historie prosto z sali sądowej – tylko dla osób o mocnych nerwach.
Zbiór reportaży szwedzkiego pisarza Stiga Dagermana „Niemiecka jesień" w Szwecji ukazał się w 1947 r. W Polsce ta niewielka książka wyszła dopiero teraz, a i tak pewnie nie wszystkim to będzie w smak.
Mariusz Zawadzki jest prawdopodobnie jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy przez lata śledzili od środka piekło wojny w Iraku. Jako dziennikarz „Gazety Wyborczej", w latach 2003-2009, wielokrotnie odwiedzał kraj targany wojną i wewnętrznymi walkami . Efektem tych dziennikarskich wypraw jest książka „Nowy, wspaniały Irak", która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B (seria „Terra Incognita").
Autor bestsellerowego Kill Grilla, znany w Polsce gospodarz programów podróżniczo-kulinarnych, powraca w brawurowym stylu! Anthony Bourdain rozwija i kontynuuje rozważania ze swoich poprzednich książek, w tym Kill Grilla, opisuje wyprawy kulinarne i poznawanie potraw regionalnych, krytycznie odnosi się do różnych zjawisk związanych ze współczesną kuchnią.
Pięciu autorów znalazło się w finale drugiego konkursu o nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Szansę na zwycięstwo mają Amerykanin, Białorusinka, Australijka, Szwed i Polak. Ogłoszenie nazwiska laureata - 13 maja 2011 r.
W sobotę, 27 marca, jury - pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert - w składzie: Joanna Bator, Iwona Smolka, Anders Bodegard, Maciej J. Drygas, po burzliwej dyskusji dotyczącej istoty reportażu, nominowało do pierwszego etapu Nagrody 10 autorów.
Tomasz Lis zwyciężył w konkursie o tytuł Dziennikarza Roku 2009. Statuetkę przyznano mu podczas gali Grand Press 2009 w warszawskim hotelu Hilton. Organizatorem imprezy był miesięcznik „Press", a partnerem wspierającym PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.
Od tego roku czwartą częścią organizowanego przez Instytut Książki Festiwalu 4 Pory Książki jest Pora Reportażu. Imprezy w ramach tej części festiwalu odbędą się w dniach 18 - 21 listopada w sześciu miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Bielsku - Białej i Gdańsku.