Polski system ubezpieczeń emerytalnych po rozpoczęciu reformy w 1999 r. był uznawany przez specjalistów za jeden z najnowocześniejszych na świecie. Jak jest dzisiaj?
Prezydent podpisał ustawę z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którą od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie mogą udowodnić wysokości swoich zarobków, będą mogły ponownie przeliczyć renty, emerytury i kapitał początkowy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął budowę Platformy Usług Elektronicznych, która ma ułatwić klientom urzędu korzystanie z jego usług. W skład platformy wejdzie nowy portal internetowy oraz Centrum Informacji Telefonicznej, a także zintegrowany system zarządzania czasem oczekiwania klientów w placówkach ZUS.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
I Oddział ZUS w Poznaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką wcześniejszych emerytur na "drzwi otwarte". Bezpłatnych porad będą udzielać specjaliści z Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent.
24-go lipca odbyła się sejmowa debata na temat wysokości cen i choć minister finansów Jacek Rostowski zapewniał, że „w Polsce nie ma szalejącej drożyzny”, konsumenci są innego zdania. Jak radzą sobie z wysoką inflacją polskie rodziny?
Mimo, że wysokość pensji rośnie, znaczący wzrost cen (głównie produktów żywnościowych), jest dotkliwie odczuwany przez konsumentów. Ponadto – jak informuje komunikat CBOS - 90% respondentów spodziewa się, że inflacja jeszcze wzrośnie.
Zgodnie z planami rządu, w 2010 roku ma zostać zwiększona składka zdrowotna, to zaś przyczyni się do zmniejszenia średniej płacy netto o około 26 zł. Emeryci w styczniu 2010 zaś stracą średnio 16 zł w porównaniu do grudnia 2009 - informuje Gazeta Prawna.
Strajk na poczcie trwa, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, że strajkujący pocztowcy nie spowodują wstrzymania wypłat rent i emerytur. Przedstawiciele ZUS deklarują, że porozumieli się w tej sprawie z dyrekcją Poczty Polskiej.
Dziś rozpoczął się strajk pocztowców. Jak donosi rzecznik Poczty Polskiej, strajkuje około 3500 pracowników ze 100 tys. Procentowo najwięcej protestuje listonoszy (około 2 tys. z 26 tys.).
W piątek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z jego zapisami renta przyznana z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy nie będzie zmniejszana ani zawieszana, jeśli rencista osiąga przychody z pracy zarobkowej.
Na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków. Tylko w 2006 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo - szkieletowych. Ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, uznany za schorzenie cywilizacyjne.
Premier Tusk wygłosił dziś swe pierwsze orędzie. Jak stwierdził, wśród priorytetowych działań rządu znajduje się zapewnienie godnych warunków bytu osobom po 50 roku życia.
Trwa realizacja projektu Akademii Rozwoju Filantropii „Zysk z dojrzałości”. Przedsięwzięcie jest o tyle ważne, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej i zatrudnienia tej grupy wiekowej w Europie. W naszym kraju notuje się ogromną liczbę osób po pięćdziesiątce, które pobierają emerytury, bądź renty – władzom bardzo więc zależy na zachęcenie przedstawicieli tej grupy wiekowej do powrotu do pracy.
W przypadku, gdy strajk pocztowców zostanie przedłużony, osoby oczekujące na świadczenie doręczane zwykle przez listonosza mogą się rozczarować... Nie ma też co liczyć na odszkodowanie, prawo pocztowe tego nie przewiduje. Jest jednak nadzieja – ZUS obiecuje zadbać o świadczeniobiorców.