Co szósty żołnierz odchodzący na emeryturę robi to po 15 latach służby, jedna czwarta policjantów odchodzi na emeryturę po 25 latach służby, a reszta robi to jeszcze wcześniej. Spośród odchodzących na emeryturę w ubiegłym roku mundurowych co piąty policjant i co trzeci żołnierz nie miał ukończonych 40 lat – pisze Gazeta Prawna.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość kwot przychodu powodujących zawieszenie wypłacania emerytur i rent oraz wysokość zasiłku pogrzebowego.
31% Polaków nie ma nic przeciwko osobom podejmującym pracę w gospodarce nieformalnej, dla 20% jest to obojętne - wynika z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) i SMG/KRC Poland. Znaczna część pracujących nielegalnie to osoby dojrzałe.
Każda osoba ubezpieczona, zagrożona długotrwałą chorobą, może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. Jak się starać o skierowanie - tłumaczy Jadwiga Kawwa, dyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS.
Każda osoba, która jest zagrożona długotrwałą chorobą może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia.
Prezydent RP Lech Kaczyński zawetował ustawę z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowa wersja ustawy zakładała, że renta byłaby świadczeniem niezależnym od poziomu zarobków świadczeniobiorcy, dzięki czemu mógłby on dorabiać w zasadzie bez żadnych ograniczeń.
W większości krajów Unii Europejskiej społeczeństwa podlegają procesowi starzenia się, dlatego jednym z priorytetów państw członkowskich jest aktywizacja zawodowa osób dojrzałych.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w związku z programem „Solidarność Pokoleń 50+”, zebrało dane na temat nastawienia osób dojrzałych do dalszej pracy. Okazało się, że 60% Polaków w wieku 54-60 lat chce odejść na emeryturę tak szybko, jak się da. Biorąc pod uwagę kraje UE, podobny wskaźnik zanotowano jeszcze tylko w Hiszpanii.
Emerytura osoby, która ma 30 lat stażu, zarabia średnią płacę i złoży do ZUS wniosek o ustalenie prawa do emerytury już teraz, otrzyma świadczenie o sto złotych niższe, niż emeryt w tym samym wieku i z takim samym stażem pracy, który złoży taki wniosek dopiero w marcu przyszłego roku. Stanie się tak dlatego, że kwota bazowa, służąca do wyliczania emerytur i rent, wzrośnie od marca 2009 r. o ok. 270 zł – pisze Gazeta Prawna.
27 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje ogólnopolski „Dzień Seniora w ZUS”. Tego dnia we wszystkich oddziałach ZUS będą dyżurować eksperci, którzy odpowiedzą na pytania najstarszych klientów zakładu.
Polski system ubezpieczeń emerytalnych po rozpoczęciu reformy w 1999 r. był uznawany przez specjalistów za jeden z najnowocześniejszych na świecie. Jak jest dzisiaj?
Prezydent podpisał ustawę z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którą od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie mogą udowodnić wysokości swoich zarobków, będą mogły ponownie przeliczyć renty, emerytury i kapitał początkowy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął budowę Platformy Usług Elektronicznych, która ma ułatwić klientom urzędu korzystanie z jego usług. W skład platformy wejdzie nowy portal internetowy oraz Centrum Informacji Telefonicznej, a także zintegrowany system zarządzania czasem oczekiwania klientów w placówkach ZUS.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
I Oddział ZUS w Poznaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką wcześniejszych emerytur na "drzwi otwarte". Bezpłatnych porad będą udzielać specjaliści z Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent.