W ubiegłym roku ZUS obniżył lub cofnął wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na kwotę 78,4 mln zł. Taki był efekt przeprowadzonej przez Zakład kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wykorzystania zwolnień lekarskich.
Obowiązująca od kilku tygodni ustawa o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury.
Zima, mróz albo roztopy – niechętnie wychodzimy w taką pogodę z domu. Zwykle jednak musimy pofatygować się osobiście w sprawach urzędowych. Na szczęście nowe technologie dają nowe możliwości – warto sprawdzić, czy nasza obecność w tym przypadku w ZUS jest konieczna, może wystarczy telefon i Internet albo krótki spacer na pobliska pocztę.
W 2008 roku na emerytury przeszło aż ćwierć miliona Polaków. To rekordowy wynik – ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Prawie 80 procent pracowników skorzystało z wcześniejszych emerytur. Nie oznacza to jednak, że polscy emeryci będą tylko odpoczywać po latach pracy. Wielu z nich zamierza dorabiać do emerytury, a niektórzy planują otwarcie swojej działalności gospodarczej.
Zgodnie z obowiązującymi od 8 stycznia przepisami osoba, która pobiera jednocześnie emeryturę i pensję, przy rozwiązywaniu umowy może nie otrzymać gwarantowanej przez kodeks pracy odprawy. Zdaniem ekspertów, aby każdy emeryt miał gwarancję jej otrzymania, konieczna jest nowelizacja prawa – pisze Gazeta Prawna.
Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych i odesłał ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. W uzasadnieniu weta Lech Kaczyński podkreślił, że brakuje w niej rozwiązań zapewniających należytą ochronę interesów emerytów, m.in. przed negatywnymi zmianami gospodarczymi oraz potencjalnymi kryzysami finansowymi.
Wraz ze śmiercią pracownika wygasa stosunek pracy łączący go z pracodawcą. Na przełożonym ciąży jednak jeszcze szereg obowiązków, które musi wypełnić. Chodzi tu m.in. o wystawienie i wydanie świadectwa pracy czy wypłacenie upoważnionej osobie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
W 2008 roku na emeryturę odeszło aż 250 tys. Polaków czyli 2,5 razy więcej, niż w latach ubiegłych. Zdaniem członka rady nadzorczej ZUS Jeremiego Mordasiewicza taka sytuacja to katastrofa dla polskiej gospodarki – pisze Gazeta Wyborcza.
Pracodawca zobowiązany jest do poinformowania rodziny zmarłego pracownika o warunkach wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, przygotowania stosownego wniosku i złożenia go w organie rentowym. Obowiązek taki wynika z art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS uruchomił nową usługę: Telefoniczny Serwis Informacyjny w skład którego wchodzą automatyczny system informacyjny, nazywany systemem IVR (z ang. Interactive Voice Response) oraz infolinia w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych.
Co szósty żołnierz odchodzący na emeryturę robi to po 15 latach służby, jedna czwarta policjantów odchodzi na emeryturę po 25 latach służby, a reszta robi to jeszcze wcześniej. Spośród odchodzących na emeryturę w ubiegłym roku mundurowych co piąty policjant i co trzeci żołnierz nie miał ukończonych 40 lat – pisze Gazeta Prawna.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość kwot przychodu powodujących zawieszenie wypłacania emerytur i rent oraz wysokość zasiłku pogrzebowego.
31% Polaków nie ma nic przeciwko osobom podejmującym pracę w gospodarce nieformalnej, dla 20% jest to obojętne - wynika z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) i SMG/KRC Poland. Znaczna część pracujących nielegalnie to osoby dojrzałe.
Każda osoba ubezpieczona, zagrożona długotrwałą chorobą, może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. Jak się starać o skierowanie - tłumaczy Jadwiga Kawwa, dyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS.
Każda osoba, która jest zagrożona długotrwałą chorobą może bezpłatnie skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia.