Od wtorku, 9 lutego br., w Żoliborskim Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów ruszył Punkt Informacyjno-Doradczy. Eksperci z różnych instytucji, w tym także z ZUS, w wyznaczonych dniach udzielają informacji, doradzają i wyjaśniają zawiłości prawne.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2009 r.
Już ponad 300 tysięcy emerytów i rencistów złożyło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o przeliczenie swojego świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy kto złoży podobny wniosek do ostatniego dnia grudnia może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza wszystkich swoich klientów do udziału w akcji informacyjnej "Dzień Seniora w ZUS".
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Premiera w związku z kwestią dopłat do emerytur, jakie rząd planuje dokonać z Funduszu Rezerwy Demograficznej w przyszłym roku. Zdaniem RPO jest na to zdecydowanie za wcześnie.
Na swojej pierwszej konferencji prasowej, która odbyła się 7 października, nowo powołany prezes ZUS Zbigniew Derdziuk zapewnił, że wypłata emerytur i rent jest niezagrożona. Świadczenia mają by wypłacane terminowo i systematycznie, mimo że w tym roku kwota przeznaczona na działalność ZUS-u została zmniejszona.
Sytuacja finansowa ZUS od jakiegoś czasu niepokoi obywateli, a co za tym idzie - silnie interesuje dziennikarzy. Niebezpodstawnie, bowiem Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wnioskował o kredyt na wypłatę rent i emerytur.
Od 15 września w kioskach można kupić "Poradnik emerycki" - książkę przygotowaną wspólnie przez dziennikarzy "Super Expressu" i ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
1 października 2009 r. wejdzie w życie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Umowa ta reguluje stosunki między obydwoma państwami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały w tych państwach oraz transferu świadczeń.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do premiera D. Tuska z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii przewidywanych zmian systemu emerytalnego służb mundurowych.
Jak informuje ZUS od 1 września osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie mogła do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.
1 sierpnia ZUS rozpoczął realizację programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Ma on związek z zanotowanym w bieżącym roku znacznym wzrostem ilości wypłacanych zasiłków chorobowych.
„W odpowiedzi na dzisiejsze doniesienia medialne, pragnę zapewnić wszystkich klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, że wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest w jakikolwiek sposób zagrożona. Wszystkie emerytury i renty są i będą wypłacane w całości i w dotychczasowych terminach," wyjaśnia Sylwester Rypiński, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Odwrócona hipoteka to produkt oferowany głównie przez banki, który polega na uwolnieniu zamrożonego w nieruchomości kapitału. Stanowi popularną ofertę w krajach rozwiniętych. W Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniona, ale istnieją już instytucje finansowe, które proponują transakcje tego rodzaju.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował kwoty przychodu, jakie od 1 czerwca mają wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty oraz renty socjalnej.