Ponad 10 mln Polaków cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego. Blisko połowa z nich nie jest zdolna do pracy zawodowej. Ocenia się, że koszty pośrednie tj. renty, absencja w pracy i rehabilitacja pacjentów z chorobami reumatycznymi są w Polsce dziesięciokrotnie wyższe (4,5 mld zł) niż nakłady na ich leczenie (384 mln zł). Szacuje się, że koszty chorób reumatycznych pochłaniają blisko 1,5 % PKB. Takie dane wynikają z raportu „Stan opieki reumatologicznej w Polsce" opracowanego właśnie przez Uczelnię Łazarskiego.
Nawet łagodny stres może powodować długo utrzymującą się niepełnosprawność uniemożliwiającą pracę, wynika z nowych badań.
Ponad 70 tys. osób przeszło w ubiegłym roku, oferowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rehabilitację leczniczą. Drugie tyle osób będzie rehabilitowanych w tym roku. Rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS prowadzi już od 1996 r. Korzystać z niej mogą ubezpieczeni zagrożeni całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego oraz pobierający rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, którzy dobrze rokują na odzyskanie sprawności.
Nie wiesz czy okres pracy za granicą będzie wliczony do emerytury lub renty, jakie przepisy Unii Europejskiej to regulują, jakie formularze należy wypełnić przy składaniu wniosku i co należy zrobić, żeby nabyć prawo do świadczenia? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz na wykładzie, który poprowadzą eksperci z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął emisję nowej serii odcinków programu telewizyjnego "ZUS dla Ciebie". Na antenie TVP2 w każdy poniedziałek o godzinie 7.15 eksperci ZUS wyjaśniają najnowsze zmiany w przepisach, informują o świadczeniach przysługujących ubezpieczonym, pomagają płatnikom wypełniać ich obowiązki.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Japonii żyje się najdłużej. Rekord długowieczności należy do pań zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni - dożywają średnio 86 lat. Ostatnio jednak, jeden po drugim, w Japonii ujawniane są przypadki zaginięć ludzi w wieku sędziwym. Gdzie się podziali japońscy staruszkowie?
Blisko 36 tys. osób odbyło w tym roku oferowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rehabilitację leczniczą. Wykorzystanych zostało już ponad 50 proc. dostępnych miejsc.
Brak precyzyjnego określenia kryterium "miejsca zamieszkania" w wypadku ustalania renty rodzinnej jest niezgodny z Konstytucją - stwierdził Trybunał Konstytucyjny. TK badał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczące warunków świadczeń emerytalno-rentowych dla Polaków pracujących poza granicami RP.
Francuski rząd przedstawił zmiany w systemie emerytalnym. Obejmują one m. in. podniesienie wieku emerytalnego do 62. Paryż argumentuje, że jest to niezbędne, aby wypełnić finansową dziurę.
Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona - od 1 marca 2010 r. - waloryzacji emerytur i rent, podwyższenia świadczeń najniższych oraz dodatków do emerytur i rent.
Od wtorku, 9 lutego br., w Żoliborskim Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów ruszył Punkt Informacyjno-Doradczy. Eksperci z różnych instytucji, w tym także z ZUS, w wyznaczonych dniach udzielają informacji, doradzają i wyjaśniają zawiłości prawne.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2009 r.
Już ponad 300 tysięcy emerytów i rencistów złożyło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o przeliczenie swojego świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy kto złoży podobny wniosek do ostatniego dnia grudnia może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza wszystkich swoich klientów do udziału w akcji informacyjnej "Dzień Seniora w ZUS".
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Premiera w związku z kwestią dopłat do emerytur, jakie rząd planuje dokonać z Funduszu Rezerwy Demograficznej w przyszłym roku. Zdaniem RPO jest na to zdecydowanie za wcześnie.