Policjanci ze Szczecina zatrzymali 66-letnią orzeczniczkę ZUS podejrzaną o przyjmowanie łapówek w zamian za orzekanie o niezdolności do pracy. To kontynuacja sprawy korupcyjnej, która rozpoczęła się w 2003 r. i w której zatrzymano już 177 osób. Wśród zatrzymanych są lekarze, osoby publiczne i wręczający łapówki.
Nawet jeśli pracownik osiągnął wiek emerytalny, nie może stracić prawa do rent wyrównawczej z tytułu wypadku przy pracy.
Po rodzicach nowonarodzonych dzieci przyszedł czas na emerytów i rencistów. Tym razem to najbiedniejsi z nich mają od państwa dostać jednorazowy prezent w wysokości kilkuset złotych. Na systemowe zmiany, które mogłyby trwale pomóc najuboższym seniorom, na razie się nie zanosi.
Szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Marek Kuchciński twierdzi, że uzgodniono już zasady zmiany waloryzacji rent i emerytur, poczekać trzeba natomiast na decyzję rządu i wyliczenia ministra finansów.
Do polskich sądów i oddziałów ZUS wpływają tysiące pozwów wystosowanych przez emerytów i rencistów domagających się wyrównania wypłacanych im świadczeń od dnia przyznania zaniżonej emerytury.
Świadczenia dla emerytów i rencistów, którzy prowadzą działalność w wyniku, której osiągają przychód mogą ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu. Postanowienie to nie dotyczy między innymi rent inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową.
Na pomysł pomocy pieniężnej dla cywilów, którzy stracili wzrok podczas wojny wpadli posłowie Samoobrony. Jeśli ustawa wejdzie w życie, osoby ociemniałe będą dostawać 500 zł miesięcznie – podaje Życie Warszawy.
Niektóre osoby, pobierające wcześniej rentę, a teraz przechodzące na emeryturę, mają w wyniku działania pracowników ZUS świadczenia zaniżone nawet o kilkaset złotych - informuje "Życie Warszawy".
Sąd Pracy w Kassel uznał, że nie ma powodów do pozbawienia renty byłego strażnika obozu w Auschwitz-Birkenau.
56-letni Mieczysław Otręba przepracował 35 lat, z tego 22 w ciężkich warunkach, jako kierowca ciężkiego sprzętu. Gdy zachorował na raka ZUS odmówił przyznania mu renty, gdyż w chwili zdiagnozowania choroby był na zasiłku przedemerytalnym.
Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Łodzi dotyczące odmowy przeliczenia emerytury z uwzględnieniem 24 proc. kwoty bazowej. TK uznał, że kwestionowane przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są zgodne z Konstytucją.
Większość Polaków przyzwyczaiła się do emerytur z jednego źródła - z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tymczasem po reformie systemu ubezpieczeń społecznych będziemy otrzymywać emerytury z co najmniej dwóch instytucji - ze wspomnianego wcześniej ZUS-u oraz z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jednak obecne symulacje pokazują, że łączna emerytura z tych obu instytucji nie będzie wysoka. Tak więc każdy pracujący powinien zastanowić się nad dodatkowym, prywatnym ubezpieczeniem - ubezpieczeniem rentowym czy emerytalnym.
Od 1 marca 2006 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podwyższy w ramach waloryzacji wypłacane emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, a także renty socjalne, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz pozostałe dodatki i świedczenia pieniężne.
1 marca 2006 r.nastąpi waloryzacja rent i emerytur o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług z ostatnich dwóch lat (obecnie szacowany jest na ok. 6 procent).