Polscy seniorzy nie radzą sobie z nagłymi wydatkami i nie są w stanie oszczędzać – wynika z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Wydatki takie jak np. nierefundowana przez NFZ rehabilitacja czy niezbędny remont w mieszkaniu to dla wielu emerytów ogromny problem. Ponad połowa z nich posiada środki jedynie na pokrycie wydatków bieżących. Jak temu zaradzić?
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, a ustawa, które reguluje jedynie część rynku wejdzie w życie wkrótce. Jak zareagowały na tę sytuację banki? Ostrożnie. Powodem jest wysokie ryzyko, długofalowe oczekiwanie na zysk oraz niewielka wiedza na temat długoterminowej obsługi seniorów.
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, którą przygotowało Ministerstwo Finansów. Co to rozwiązanie oznacza w praktyce? Czy banki będą zainteresowane oferowaniem tej usługi seniorom? Niestety ustawa o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle, utknęła na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Sprawa hipoteki odwróconej powróciła 10 września. Podczas posiedzenia Sejmu posłowie wysłuchali Sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o poselskim i rządowym projektach ustaw o odwróconym kredycie hipotecznym. Przy okazji padały liczne pytania, co dzieje się z drugą z ustaw - dotyczącą tzw. renty dożywotniej czyli hipoteki odwróconej w modelu sprzedażowym. Padło też słuszne stwierdzenie, że prace nad obiema regulacjami powinny przebiegać równocześnie.
W Sejmie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projekt odpowiedniej ustawy został przekazany właśnie do komisji finansów. Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?