Czy obowiązki w polskich gospodarstwach domowych nadal są dzielone w oparciu o stereotypowe podziały – zadania typowo kobiece i męskie? Czy Polki uważają, że wykonują je lepiej niż ich partnerzy? Według raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, kobiety częściej zajmują się zmywaniem i praniem, mężczyźni bezsprzecznie remontami i pracami naprawczymi.
Kupując dom należy wziąć pod uwagę dużo więcej czynników niż przy zakupie mieszkania. Warto więc odpowiednio przygotować się do tego procesu. Podpowiadamy na co szczególnie warto zwrócić uwagę.
Okres wakacyjny to nie tylko dobry czas na wypoczynek, ale również świetny moment na przeprowadzenie remontu. Latem dni są znacznie dłuższe i cieplejsze, co zdecydowanie sprzyja pracom. Jakie pomieszczenia najchętniej remontujemy w tym czasie? Gdzie szukamy produktów do wyposażenia wnętrz? Czy wynajmujemy fachowców? Ile przeznaczamy na remont?
Prawie co trzeci Polak (32%) nigdy nie robił remontu ani nie zmieniał wystroju w mieszkaniu – wynika z badania Kantar TNS. Blisko 1/5 respondentów (19%) przeprowadziła takie prace w okresie ostatnich dwóch lat, a co szósta (16%) osoba planuje wykonać je w przeciągu najbliższego roku w sypialni, kuchni, łazience bądź salonie. W jakich sytuacjach decydujemy się na remonty? Co ósmy (13%) Polak uważa, że tego typu prace przeprowadza się przy okazji ważnych momentów bądź zmian w życiu.
Prawidłowe dbanie o drewniane okna zagwarantuje piękny wygląd przez lata i zachowa ich właściwości użytkowe. Istnieje jednak przekonanie, że czynność ta jest żmudna i pracochłonna. Czy rzeczywiście tak jest?
Wyjątkowo uciążliwe zabrudzenia, takie jak tłuste plamy, zacieki od farb, kleju czy lakierów są szczególnie trudne do usunięcia. Powstają najczęściej podczas remontów i prac naprawczych, więc uniknięcie ich jest niemożliwe. By pozbyć się ich skutecznie, warto zaopatrzyć się w środek, który z łatwością usunie uciążliwe zabrudzenia i nie zniszczy czyszczonego przedmiotu. W takim wypadku przydatna może okazać się benzyna ekstrakcyjna.
Właściwie położona i atrakcyjna wizualnie podłoga to kluczowy element modnego i praktycznego wnętrza. W ocenie użytkowników o jej funkcjonalności decyduje trwałość rozwiązania oraz nakład prac i środków niezbędny do utrzymania pożądanego wyglądu podłogi. W jaki sposób pielęgnować podłogi drewniane, laminowane i parkiety?
Wielu z nas przy wyborze rodzaju podłogi do mieszkania kieruje się głównie jej kolorem. Jednak barwa paneli to nie wszystko. To, jak „zachowuje się” podłoga, po której chodzimy, zależy w głównej mierze od wilgotności czy równości podłoża. Sprawdźmy, na jakie kwestie techniczne warto zwrócić uwagę.
Wakacje to idealny moment na wszelkiego typu prace budowlano-remontowe, w tym najbardziej opłacalne ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. Prawidłowo wykonana izolacja cieplna domu jednorodzinnego gwarantuje oszczędność energii liczoną nawet w tysiącach złotych rocznie. Termomodernizacja to również świetna okazja do wizualnego odnowienia elewacji budynku.
Nieodłącznym elementem remontu kuchni jest zazwyczaj wymiana mebli i sprzętu AGD. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, a przy tym zajmuje sporo czasu. Od wybranych przez nas mebli i urządzeń AGD zależy estetyka i funkcjonalność naszego pomieszczenia. Jakie są preferencje Polaków w tym zakresie?
Czas letni to, poza sezonem wakacyjnym, także sezon remontowy. Jak się bowiem okazuje, Polacy bardzo często wykorzystują swój urlop właśnie na przeprowadzenie większych lub mniejszych prac remontowych w swoich domach i mieszkaniach. Zależy nam, aby odświeżone wnętrza były ładne i oryginalne, ale też funkcjonalne – zwłaszcza, jeśli chodzi o kuchnię czy łazienkę. Ilu z nas planuje w te wakacje remont i które pomieszczenia najczęściej trafiają na naszą remontową listę?
Biały, beżowy i ecru królują w wystroju polskich mieszkań – wynika z badania zrealizowanego przez TNS Polska. Choć tego typu jasne barwy dominują w aranżacji wnętrz, to więcej niż co czwarty Polak (27%) dekorując salon wybiera delikatne tonacje różu, niebieskiego czy zielonego, a co ósmy badany (13%) kontrastowe zestawienia.
Gipsowanie, malowanie ścian, tapetowanie - tym bardzo często Polacy zajmują się w czasie urlopu. Zamiast odpoczywać remontujemy mieszkania. Aż 75% badanych nie uzależnia przeprowadzania gruntownych porządków od nadejścia wiosny. Za to prawie połowa uznaje lato za najlepszy czas na remont domu.
Wiosna to czas, kiedy wielu z nas myśli o odświeżeniu mieszkania. Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, przez co remont trwa znacznie dłużej niż powinien lub pochłania o wiele więcej pieniędzy niż zakładaliśmy na początku. Eksperci Expandera podpowiadają, jak zaplanować wydatki związane z wiosennymi porządkami oraz z jakich rozwiązań możemy skorzystać, gdy przekroczymy zaplanowany budżet.
Okna to specyficzny produkt. Pozornie każde wygląda tak samo – białe ramy, zaokrąglone ranty, klamka, a z boku mechanizmy, których działanie dla wielu pozostaje wielką niewiadomą. Różnice, te zasadnicze, są ukryte. By porównać stolarkę i dokonać dobrego wyboru podczas zakupu, musimy uważniej przyjrzeć się etykiecie i tajemniczym symbolom w niej zawartym. Tylko co dokładnie one oznaczają?