Wczoraj, w Dniu Wszystkich Świętych Kościół katolicki wspominał wszystkich tych, którzy po śmierci dostąpili zbawienia. Obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny to święto o zupełnie innym charakterze - poświęcony jest modlitwom za osoby zmarłe, oczekujące na ostateczne pojednanie się z Bogiem.
"Wyruszyliśmy na wyprawę dookoła świata w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak współczesny człowiek wyobraża sobie życie po śmierci, i czy to wyobrażenie wpływa na jego codzienne życie, na wybory, jakich dokonuje." - taki cel stawiają sobie twórcy projektu Hades 2011.
Halloween to czas czarownic, duchów i strasznych historii. Popularność zwyczaju w Polsce rośnie i obejmuje różnorodne tradycje, także te dotyczące kostiumów, potraw, rodzaju zabaw, a nawet drinków. Z drugiej strony święto to należy do najbardziej kontrowersyjnych - zarówno ze względów religijnych jak i kulturowych.
Jom Kippur, nazywany też Dniem Pojednania, to jeden z najświętszych dni w roku dla Żydów. Jego obchody skupiają się wokół pokuty i nawrócenia. Zgodnie z tradycją wyznawcy judaizmu celebrują go poprzez 25-godzinny okres intensywnej modlitwy i postu często spędzając większość dnia w synagodze.
Europejski zespół naukowców pracujących pod kierunkiem Uniwersytetu w Warwick w Wlk. Brytanii argumentuje, że "protestancki etos pracy", który wyłonił się w XIX w. mógł pomóc w większym napędzaniu gospodarek Europy Północnej w porównaniu z jej południowymi sąsiadami. Wyniki badań zaprezentowano w dwóch artykułach opublikowanych w czasopismach Quarterly Journal of Economics oraz Scandinavian Journal of Economics.
Lśniące w słońcu kopuły cerkwi symbolizujące płomienność modlitwy są bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów związanych z prawosławiem. Szóstą już edycję Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, jedynego festiwalu w Polsce poświęconego tej kulturze otworzy wernisaż wystawy „Cerkwie polskie - obraz przemienionego świata”. To tylko jeden z tematów tegorocznego festiwalu, którego motywem przewodnim będą herezje powstałe na gruncie prawosławia.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik został mianowany nowym metropolitą lubelskim. Będzie następcą zmarłego w lutym br. abp Józefa Życińskiego.
Jakkolwiek starzenie się związane jest z pewnymi stratami - intensywniejszym wypadaniem włosów, problemami z pamięcią krótkoterminową, utratą nienagannej sylwetki - jest coś pozytywnego, co zdobywa wraz z upływem czasu: to mądrość. Archetypiczny mądry starzec funkcjonuje w świadomości powszechnej nie bez przyczyny: rozsądek, rozległa wiedza, a także głęboka duchowość są przypisywane seniorom dzięki ich życiowemu doświadczeniu. Nic jednak nie przychodzi „ot tak", nad rozwojem w każdej dziedzinie trzeba pracować - dotyczy to także życia duchowego.
Warto wierzyć. Taki wniosek płynie nie tylko ze słynnego pascalowskiego zakładu: z badań wynika, że osoby religijne żyją dłużej.
W Polsce 41 proc wiernych Kościoła Katolickiego uczestniczy w niedzielnej mszy św. Ponad 16 proc przystępuje do komunii. Najwyższe wskaźniki występują w diecezji tarnowskiej, najniższe – w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano nieznaczny spadek wyników. We mszy niedzielnej częściej uczestniczą kobiety niż mężczyźni - wynika z raportu przedstawionego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Nie da się uniknąć stresujących sytuacji, ale można nauczyć się radzić sobie z nimi. Jak pozbyć się zdenerwowania i obniżyć ciśnienie bez sięgania po farmaceutyki? Można pośpiewać...
Wrocław, historycznie miasto pogranicza - wielu kultur, narodów oraz religii - powraca od pewnego czasu do swej wielusetletniej tradycji miasta tolerancji i dialogu. Praktycznym przejawem tego stanu rzeczy są wrocławskie wydarzenia i imprezy kulturalne eksponujące lokalne, regionalne, ponadregionalne, a także globalne dziedzictwo kulturowe. W odrodzoną we Wrocławiu tradycję interakcji i współdziałania ponad podziałami doskonale wpisuje się nadchodzący Festiwal Kultury Protestanckiej.
Maj jest miesiącem dla katolików maryjnym, a ponieważ to jednocześnie cieplejszy, wiosenny czas, stanowi dogodny okres pielgrzymek do miejsc kultu. Sanktuaria maryjne znajdują się w rozmaitych zakątkach Europy i z każdym z nich związane są jakieś niezwykłe dzieje. Zwiedzanie tych miejsc może stać się zarówno przygodą podróżniczą, jak i duchową.
Dni majowe sprzyjają pielgrzymkom do miejsc kultu, zwłaszcza maryjnego. Po całej Europie rozsiane są sanktuaria, które warto odwiedzić. Dlatego zanim zdecydujemy się na podróż, warto poznać historię, która kryje się za danym miejscem.
Papież Jan Paweł II, po rekordowo krótkim procesie beatyfikacyjnym, został wyniesiony na ołtarze. Spełnione zostały w ten sposób pragnienia wielu wiernych z całego świata, którzy już po śmierci Karola Wojtyły na placu Świętego Piotra trzymali transparenty "Santo Subito".