Wiara w Boga jest najwyższa wśród osób starszych i wzrasta wraz z wiekiem, być może z powodu ich większej świadomości bliskości śmierci, mówią uczeni z University of Chicago.
Dziś przypada siódma rocznica śmierci papieża - Polaka. Główne obchody odbywają się w Warszawie i Krakowie. Tłumy ludzi odwiedzają też grób Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej. Wieczorem, o 21:37 wiele osób zapali i postawi w oknach świece.
Widowisko Misterium Męki Pańskiej będzie w tym roku pokazywane w Warszawie i w Poznaniu. Przedsięwzięcie jest przygotowywane z ogromnym rozmachem, i w założeniach organizatorów ma stanowić duchowe, kulturalne i artystyczne przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy.
Rząd chce, by kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie opłacały składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nowym sposobem dofinansowania będzie możliwość przeznaczenia 0,3 proc. podatku rocznego na cele misji Kościołów i związków wyznaniowych.
Liam Neeson nie wyklucza, że w przyszłości przejdzie na islam. Aktor pracował ostatnio w Turcji, gdzie zachwycił się praktykami religijnymi muzułmanów.
W dniach 18 - 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach. Temat tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan to "Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa" ( 1 Kor 15,51-58). W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali – po raz pierwszy w historii – chrześcijanie z Polski.
Wszyscy chorzy ale także ci, którzy będą na dyżurze, służbie, w podróży, daleko od kraju, kościoła, radia i telewizora mają mimo to możliwość witrualnego uczestnictwa w Pasterce i uroczystościach świąt Bożego Narodzenia - online i w 3D.
Czy Święta Narodzenia Pańskiego (taka jest tradycyjna i poprawna nazwa tych Świąt) powinny być obchodzone w grudniu czy w innym terminie? Kiedy właściwie fakt ten miał miejsce? Dyskusja na ten temat jest trochę bez sensu, gdyż chodzi o wspominanie samego faktu zejścia Boga do ludzi, a nie o najmądrzejszą nawet analizę, kiedy dokładnie to było. Osobiście mogę te Święta obchodzić w lipcu, nie ma to dla mnie znaczenia. Mimo to chcę wykazać, że taki a nie inny termin wynika nie z jakichś dziwnych historycznych manipulacji, ale jest mocno osadzony w tradycji hebrajskiej i symbolice judaistycznej oraz w Nowym Testamencie i tradycji wczesnego Kościoła.
Po tym, jak ksiądz Adam Boniecki otrzymał od swego przełożonego polecenie, by „ograniczyć swoje wystąpienia medialne”, rozpętała się w Polsce dyskusja o granicach wolności słowa w Kościele.
„Ludzie Boga” Xaviera Beauvois ukazuje ostatnie kilka miesięcy życia małej społeczności chrześcijańskich mnichów w „krainie muzułmanów”. Film próbuje uchwycić ducha tych wydarzeń i ukazać ich wpływ na społeczność mnichów, nie jest szczegółowym zapisem historycznym.
Wczoraj, w Dniu Wszystkich Świętych Kościół katolicki wspominał wszystkich tych, którzy po śmierci dostąpili zbawienia. Obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny to święto o zupełnie innym charakterze - poświęcony jest modlitwom za osoby zmarłe, oczekujące na ostateczne pojednanie się z Bogiem.
"Wyruszyliśmy na wyprawę dookoła świata w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak współczesny człowiek wyobraża sobie życie po śmierci, i czy to wyobrażenie wpływa na jego codzienne życie, na wybory, jakich dokonuje." - taki cel stawiają sobie twórcy projektu Hades 2011.
Halloween to czas czarownic, duchów i strasznych historii. Popularność zwyczaju w Polsce rośnie i obejmuje różnorodne tradycje, także te dotyczące kostiumów, potraw, rodzaju zabaw, a nawet drinków. Z drugiej strony święto to należy do najbardziej kontrowersyjnych - zarówno ze względów religijnych jak i kulturowych.
Jom Kippur, nazywany też Dniem Pojednania, to jeden z najświętszych dni w roku dla Żydów. Jego obchody skupiają się wokół pokuty i nawrócenia. Zgodnie z tradycją wyznawcy judaizmu celebrują go poprzez 25-godzinny okres intensywnej modlitwy i postu często spędzając większość dnia w synagodze.
Europejski zespół naukowców pracujących pod kierunkiem Uniwersytetu w Warwick w Wlk. Brytanii argumentuje, że "protestancki etos pracy", który wyłonił się w XIX w. mógł pomóc w większym napędzaniu gospodarek Europy Północnej w porównaniu z jej południowymi sąsiadami. Wyniki badań zaprezentowano w dwóch artykułach opublikowanych w czasopismach Quarterly Journal of Economics oraz Scandinavian Journal of Economics.