Od 28 listopada do 5 grudnia w Warszawie odbywać się będzie festiwal świateł organizowany przez Fundację Shalom i Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz. Impreza ma związek z jednym z najbardziej radosnych żydowskich świąt – Chanuką. Będzie to świetna okazja do poznania żydowskiej kultury, tym bardziej, że organizatorzy przewidzieli moc atrakcji dla dzieci i ich rodziców.
Nazwa "Zaduszki" to popularne określenia przypadającego 2 listopada Dnia Zadusznego, który w Kościele Rzymskokatolickim poświęcony jest modlitwom za wiernych zmarłych, przebywających w czyśćcu.
Święto Zmarłych i Zaduszki to dla większości przede wszystkim czas zadumy i refleksji. W tych dniach odwiedzamy cmentarze, wspominamy tych, którzy odeszli, ale także dekorujemy groby kwiatami, palimy znicze, sprzątamy.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Padwie, wiara w transcendentny byt hamuje rozwój choroby Alzheimera.
Niektórzy uważają, że mieli okazję zajrzeć w zaświaty, inni twierdzą, że opuścili swoje ciało i obserwowali jak lekarze uratowali im życie. Jednakże doświadczenie bliskości śmierci może być dużo bardziej prozaiczne.
Francuska rządowa organizacja Miviludes (Mission interministérielle de vigilance et de lutte contre les dérives sectaires) przygotowała raport, z którego wynika, że osoby starsze są szczególnie narażone na manipulacje sekt.
„Możesz przeprowadzić się na koniec świata, ale zabierzesz ze sobą tego kogoś, kim jesteś. Odległość nie rozwiązuje problemu”
Benedykt XVI poinformował, że zamierza abdykować.
Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć prowadzenie zdrowszego stylu życia. Nawet w wieku 60 czy 70 lat można podjąć działania zmniejszające ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby. Warto o siebie zadbać.
Polacy rzadko mają okazję nawiązywać osobiste kontakty z wyznawcami innych religii. Mimo to, na ogół nie mieliby problemów z zaakceptowaniem ich w swoim otoczeniu – jako kolegów i przełożonych w pracy czy też jako najbliższych sąsiadów. Trudniej byłoby im przyjąć wyznawców innych religii do grona swoich bliskich, w roli zięcia lub synowej – wynika z sondażu CBOS. Zdecydowanie najbliżsi Polakom są wyznawcy prawosławia: większość nie miałaby nic przeciwko bliskim rodzinnym relacjom z przedstawicielami tego wyznania. W kolejnym kręgu bliskości znajdują się protestanci i wyznawcy judaizmu – ponad połowa badanych przyjęłaby ich do swojej najbliższej rodziny. Kontrowersyjne za to byłoby małżeństwo dziecka z buddystą, świadkiem Jehowy czy muzułmaninem.
Watykan wyraził wątpliwości co do prawdziwości opublikowanego niedawno fragmentu koptyjskiego tekstu, który sugeruje, że Jezus mógł mieć żonę. Stolica apostolska uważa dokument za problematyczny, kontrowersyjny i najprawdopodobniej fałszywy.
Dziś w kalendarzu żydowskim kończy się rok 5772 i zaczyna 5773. Rosz HaSzana ("Głow Roku") to pierwsze z Wielkich Świąt, czyli Yamim Noraim ("Dni Grozy"), obchodzone na dziesięć dni przed Jom Kippur, jednego z najważniejszych dla świąt Żydów.
Zmarł Sun Myung Moon, samozwańczy mesjasz, założyciel Kościoła Zjednoczeniowego, przyjaciel północnokoreańskich przywódców, jak również prezydentów USA. Miał 92 lat.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I i Arcybiskup Józef Michalik podpisali Przesłanie do Narodów Polski i Rosji. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dziś rozpoczęła się historyczna wizyta w Polsce prawosławnego patriarchy Wszechrusi Cyryla I. Warto w tym kontekście przyjrzeć się, jak po wielu latach dążeń ekumenicznych – zapoczątkowanych przez Sobór Watykański II – Polacy oceniają obecne stosunki między katolicyzmem a prawosławiem, jak postrzegają szanse na pojednanie między obydwoma wyznaniami.